כך קרסה טויס אר אס תוך כמה שבועות

רשת הצעצועים הגדולה בעולם ניסתה להתמודד עם חובות של 400 מיליון דולר על ידי משא ומתן על הסדר חוב – אך הידיעות על סיכוי לפשיטת רגל הבהילו את הספקים והפכו לנבואה שמגשימה את עצמה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנות של טויס אר אס
חנות של טויס אר אס
לוגו בלומברג
בלומברג

טויס אר אס, שאיכשהו הצליחה להתמודד עם חובות שנגררו יותר מעשור לאחר שנמחקה מהמסחר ב-2005, נכנעה השבוע ל"משחק הדומינו המסוכן" שניהלה שהפיל את הקמעונית תוך כמה ימים.

עד לפני כמה שבועות השווקים העריכו כי תוכנית לחילוץ לחברה תצא לדרך לפני עונת החגים בארה"ב, על רקע המשא ומתן שניהלה טויס אר אס להסדר תשלומי חובות בסך 400 מיליון דולר שאמורים להיפרע בשנה הבאה. אך כאשר הנושים עיכבו את המשא ומתן במטרה לחכות להצעה טובה יותר, החברה החלה להתכונן לאפשרות של הגשת בקשה לפשיטת רגל (Chapter 11), כך לדברי גורמים שמעורים בנושא. כך החלה שרשרת אירועים שהדגימה באיזו מהירות קמעונית יכולה לפעול כאשר גם הספקים וגם הנושים מתחילים להיבהל מהמצב.

"פשיטת הרגל הפכה לנבואה שמגשימה את עצמה", אומר יו ריי, עורך דין בפירמת מקול סמית ביוסטון, טקסס שמתמחה בניהול אשראי. "הם שכנעו אחד את השני שמדובר במשבר והשמועות הזינו זו את זו".

מהירות הנפילה של החברה השתקפה במסחר באג"ח שלה. אג"ח טויס אר אס שנסחרו כמעט לפי הערך המתואם שלהן (פארי) ב-1 בספטמבר, נפלו השבוע ביותר מ-18% מהערך הנקוב שלהן. עלות הביטוח מראש מפני פשיטת רגל על חוב של 10 מיליון דולר זינקה מ-300 אלף דולר ב-5 בספטמבר ל-2.5 מיליון דולר בסוף השבוע שעבר. ביום שני, כשהוגשה הבקשה לפשיטת רגל לבית המשפט, עלות הביטוח הגיעה ל-7.7 מיליון דולר.

זה לא שהבעיות של טויס אר אס לא היו ידועות לנושים. החברה פועלת יותר מעשר שנים עם חוב של 5 מיליארד דולר שעולה לרשת הצעצועים 400 מיליון דולר בשנה. "הם ניסו להחזיק את העסק בעזרת נייר דבק", אומר ג'ון ליקאס, מנהל תיקים בכיר בלידר קפיטל שמנהל נכסים בשווי 300 מיליון דולר. אך כעת יש מחסור במזומנים בחברה וטויס אר אס מפגרת אחרי המתחרים בלי יכולת להשקיע בעסקיה ובעתידה, כך אמר דיוויד ברנדון, מנכ"ל טויס אר אס בהצהרה לבית המשפט לפשיטת רגל.

החברה שכרה את חברת הייעוץ לזארד, פירמת עורכי הדין קירקלנד אנד אליס ואת חברת הייעוץ אלוורז ומרסל לארגון מחדש של חובותיה, ובאוגוסט ביקשה מבנקים לתת לה "יותר נזילות ומרחב נשימה" כדי שהחברה תשרוד את עונת החגים, לפי מסמכי הבקשה לפשיטת רגל.

טויס אר אסצילום: עופר וקנין

הנושים ראו במעשי החברה ניסיון לבחון את גבולותיהם, כשסכנת פשיטת הרגל מרחפת מעל טויס אר אס במקרה שבעלי החוב והחברה לא יצליחו להגיע להסדר. המשקיעים חשבו כי החברה מנסה להשיג ויתורים כמו הארכת מודע פירעון החוב. ירידת מחירי האג"ח הוסיפה לחץ על המשא ומתן. הנושים דרשו יותר בתמורה לספיגת ההפסדים ולמנוע מהחברה להגיע לבית המשפט.

השיחות לא התקדמו, ובנוסף הידיעות על אפשרות לפשיטת רגל דלפו לעיתונות ב-6 בספטמבר. זה הבהיל את הספקים, שהם החוליה החלשה בשרשרת במקרה של פשיטת רגל' וגרם להתחלתה של שרשרת אירועים שברנדון כינה בבית המשפט "משחק מסוכן של דומינו".

תוך שבוע כמעט 40% מהספקים סירבו לשלוח צעצועים ומוצרים אחרים לרשת מבלי לקבל תשלום במזומן, חלק מהספקים אף דרשו תשלום של כל החובות. הספקים עמדו תחת לחץ משלהם מצד חברות ביטוח אשראי וחברות פיננסיות שגם החלו להסס להלוות להם כספים.

החברה שקלה להאריך החוב אך הגיעה למסקנה כי הדבר יפגע יותר בקמעונית ויותיר אותה עם חוב גבוה יותר ותשלומי ריבית ובלי מספיק אמצעים לבצע שינוי בחברה, כך מסר דיוויד קורץ מלזארד במסמכי פשיטת הרגל שהוגשו לבית המשפט.

בשבוע השלישי של אוגוסט נראה בבירור כי הסיכויים הם נגד החברה היא החלה לפעול להגשת בקשה לפשיטת רגל, אמר קורץ בבית המשפט. תזמון הבקשה נועד למנוע הודעה על  אי יכולתה של החברה לשלם את חובותיה ב-2018 בדו"חות הכספיים שהיה מחייב אותה להוסיף הערת "עסק חי" בדו"חות. לפי הבקשה לפשיטת רגל טויס אר אס זקוקה לעוד מיליארד דולר כדי לשורד את עונת החגים.

"זה לא היה צריך להתרחש כל כך מהר, במיוחד במקרה של צעצועים. אבל ברגע שהספקים נבהלו, זה היה בלתי נמנע. ספקים הם עדיין החוליה החשובה ביותר בעולם הקמעונות, במיוחד ספקי צעצועים שכבר עומדים בפני בעיית נזילות", אומר נואל הברט, אנליסט בבלומברג.