מחפשים מקלט: ישראל היא מעצמה בפקדונות זרים בבנקים בשווייץ

10% מהעושר העולמי מוחזק במקלטי מס, לפי מחקר חדש; ישראלים מחזיקים 2.5% מכלל הפקדונות הזרים בשווייץ, אך אינם חובבי מקלטי מס אחרים

רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שווייץצילום: אי־אף־פי
רונית דומקה

עשירי העולם אוהבים לשמור את ההון שלהם במקלטי מס, מה שמרחיב את האי שוויון בין עשירים לעניים, כך לפי מחקר ראשון מסוגו של הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב (NBER) שביקש למפות לראשונה את השימוש במקלטי מס לפי מדינות.

שווייץ היא עדיין מקלט המס המועדף ביותר, גם על ישראלים. לפי המחקר, 2.5% מהפיקדונות הזרים בשווייץ הם של ישראלים – שיעור גבוה ביחס לגודלה של הכלכלה. בכלכלות קטנות אחרות כמו נורווגיה ודנמרק, למשל, השיעור הזה קרוב לאפס. אזרחים של מדינות אחרות בעלות כלכלות קטנות יחסית כמו יוון וארגטינה, לעומת זאת, מחזיקים בקרוב ל-4% מהפיקדונות בשווייץ. צרפתים מחזיקים ב-8% מהפיקדונות הזרים בשווייץ, ואחריהם הסעודים עם 7.5%, ואזרחי גרמניה, בריטניה ואיחוד נסיכויות המפרץ. במקלטי מס אחרים מחזיקים ישראלים רק ב-0.5% מהפיקדונות הזרים.

צילום: NBER

כמעט עשירית מההון בעולם (9.8%) מוחזק במקלטי מס, לפי המחקר, אך העלמות המס נפוצות יותר במדינות מסוימות לעומת אחרות. במדינות המפרץ הפרסי, למשל, סכום השווה ל-60% מהתמ"ג מוחזק במקלטי מס, וכך גם בוונצואלה. ברוסיה זהו נתח של יותר מ-50% מהתמ"ג. במדינות סקנדינביה, לעומת זאת, מדובר באחוזים בודדים. בישראל הנתח שמוחזק במקלטי מס הוא גם כן של אחוזים בודדים.

החוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי, אוניברסיטת מדעי החיים בנורווגיה ואוניברסיטת קופנהגן אספו נתונים ממקורות שונים, בהם מסמכים של ביקורות מס אקראיות ומידע מודלף כמו למשל מסמכי פנמה ומסמכים של בנק HSBC הבריטי. המחקר קבע כי החזקת הון במקלטי מס מגדילה את האי שוויון. "כשמודדים את האי שויון בכלכלה ובמדעי החברה משתמשים הרבה בנתוני מס", אמר אחד מהחוקרים, גבריאל זוקמן מברקלי, לבלומברג. "העלמות המס מציבות בעיה: אם מסתכלים רק על נתוני המס, מסתכנים בהערכה נמוכה מדי של הריכוז האמיתי של העושר".

אף ששווייץ היא עדיין מקלט המס המועדף, מעמדה ירד בשנים האחרונות, לפי המחקר. ב-2006, כמעט 50% מההון העולמי במקלטי מס הוחזק בשווייץ, והיתר במדינות כמו קפריסין, לוקסמבורג, ברמודה, איי קיימן ואחרות. ב-2015 הנתח של שווייץ כבר ירד ל-30%. מקלטי מס באסיה בינתיים צברו פופולריות, והנתח שלהם עלה מ-15% ב-2005 ליותר מ-30% כיום. מעמדה של הונג קונג כמקלט מס עלה בשנים האחרונות, בין היתר הודות לסינים עשירים שמפקידים בה את כספם, וללחץ שמופעל על המקלטים המבוקשים יותר כמו שווייץ.

צילום: NBER

החוקרים מציינים כי עדיין קשה מאוד לנתח את השימוש העולמי במקלטי מס בגלל חוסר בנתונים. "על אף התקדמות מסוימת בהגבלת הסודיות הבנקאית בשנים האחרונות, מעט מאוד נעשה מבחינת שקיפות סטטיסטית", נכתב במחקר. למעט שווייץ, הם כותבים, אף מרכז פיננסי גדול לא מפרסם נתוני סטטיסטיים מקיפים לגבי היקף העושר העולמי שמנהלים הבנקים שלו. "העמימות הזאת מקשה לאמוד את התפתחות העושר העולמי והתפוצה שלו. שיפור הנתונים הסטטיסטיים על עושר במקלטי מס צריך להיות בעדיפות עליונה של מקבלי ההחלטות באזור". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker