הבנק המרכזי של אירופה קנה אג"ח של 1,000 חברות - והציל את השוק

רכישות האג"ח סייעו לבלום את השפעת הטלטלות בשוקי אירופה, וצימצמו את פער התשואות בין האג"ח בדירוג השקעה לאג"ח זבל התוצאה: למשקיעים אין תשואה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבנק המרכזי של אירופה, פרנקפורט
הבנק המרכזי של אירופה, פרנקפורטצילום: אי־פי

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) מחזיק בקרוב ל–1,000 סוגים של ניירות ערך, לאחר שצבר 998 אג"ח בשווי של יותר מ–100 מיליארד יורו (119 מיליארד דולר) מאז שהתחיל לקנות אשראי ביוני 2016 — כך לפי ניתוח של בלומברג.

אף שזהו נתח קטן בשוק האג"ח הקונצרניות האירופי, ששוויו קרוב לטריליון דולר, הצבירה המהירה של הבנק המרכזי, בראשות הנגיד מריו דראגי, שינתה את ההיררכיה של איכות האשראי ואת הסובלנות של השוק כלפי להנפקות.

הנה כמה מהדרכים שבהן תוכנית הרכישות של אג"ח שהנהיג ECB משפיעה על השווקים.

משכך כאבים

מבחינת הלווים, המצב כבר מזמן לא היה טוב כל כך. הם נהנים מתשואות שפל תוך שהם מעלים את הסכום הממוצע של העסקות.

תוכנית רכישות האג"ח של המגזר התאגידי שמיישם ECB טישטשה גם את פער התשואות בין האג"ח בדירוג השקעה לאג"ח ספקולטיביות. חרף העליות והמורדות, ככל שרכישות האג"ח התגברו, המגמה התבהרה והפער הצטמצם.

בינתיים, האופי המשתנה של התוכנית סיפק ל–ECB כלי שבו הוא יכול לעזור להקטין את ההשפעה של תנאים שליליים בשוק. בגל המימושים הגלובלי של אמצע השנה — שנוצר בין השאר מהאופטימיות שהביעו בנקאים מרכזיים בנוגע ליכולת של העולם לעמוד בתנאים פיננסיים הדוקים יותר, לאור ההאצה בצמיחה — שיעור ההקצאות של הנפקות חדשות ל–ECB זינק לשיא של 21%, לפי הערכת אנליסטים בבנק אוף אמריקה, בדו"ח מ–10 באוגוסט.

"לדעתנו, המדיניות נהפכה למשכך הכאבים האולטימטיבי של שוק האג"ח האירופי, הודות ליכולת של דראגי לקנות במכרז", כתבו האנליסטים בראשות ברנבי מרטין.

ההשפעה של רכישות האג"ח הקונצרניות על ידי ECB הכי בולטת כשמשווים בין חברות שרשאיות להשתתף בתוכנית לאלה שאינן משתתפות בה. היכולת למכור אג"ח ל–ECB איפשרה למנפיקות לחסוך 1.2% מעלויות המימון, לפי המחקר של בנק אוף אמריקה.

בינתיים, ללא שינוי

מבחינת המשקיעים, התוצאות קצת פחות משכנעות. אף שהרכישות של הבנק המרכזי האירופי סייעו להגן על מחירי האג"ח מפני חלק לא מבוטל מהטלטלות בשווקים, הן הורידו את הפרמיות לרמות שפל חסרות תקדים. מנהלי כספים והשקעות חטפו מכל הבא ליד, כולל אג"ח בדירוג Ba3 של ממשלת חוף השנהב — בניסיון לעמוד ביעדי התשואות.

למעשה, בחודש שעבר התשואות על אג"ח זבל אירופיות קונצרניות תאמו את תשואות האג"ח הממשלתיות של ארה"ב — לראשונה בהיסטוריה.

כנראה שהחדשות הטובות למשקיעים הן שהנדיבות של הנגיד דראגי לא תימשך לנצח. כמעט מחצית מהאג"ח הקונצרניות, בשווי 107.3 מיליארד יורו, שבהן מחזיק הבנק המרכזי יפקעו בחמש השנים הבאות, לפי ניתוח בלומברג.

ועוד הרבה לפני כן, הבנק המרכזי של אירופה צפוי לצמצם את תוכנית רכישות האג"ח שלו. הסוחרים ממשיכים לנתח כל מלה של דראגי, אבל בסוף שבוע שעבר הוא הודיע כי התוכנית תישאר בינתיים בלא שינוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker