המדינות הגדולות באירופה מרחיבות את המלחמה נגד גוגל, פייסבוק ואמזון

צרפת, גרמניה, איטליה וספרד דורשות מהנציבות האירופית לשנות את חוקי המס כדי שחברות הטכנולוגיה ישלמו מס בהתאם להכנסות שלהן בכל אחת מהמדינות, ולא רק לפי הרווחים שנרשמים רק במדינה אחת שבהן רשומות החברות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון, מציג את הטאבלט קינדל פייר בכנס ב–2012
ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון, מציג את הטאבלט קינדל פייר בכנס ב–2012צילום: רויטרס

צרפת, גרמניה, איטליה וספרד רוצות שחברות טכנולוגיה רב-לאומיות כמו גוגל ואמזון ימוסו באירופה ביחס להכנסות שלהן ביבשת, ולא רק בהתאם לרווחים שלהן, כפי שנהוג כיום – כך נאמר במכתב משותף של ארבעת שרי האוצר מטעם המדינות.

צרפת מובילה את המאמצים לעדכון תנאי המס של חברות טכנולוגיה והיא הצליחה לגייס את תמיכתן של מדינות נוספות שאינן מרוצות מתקבולי המסים הנמוכים שלהן מחברות הטכנולוגיה במסגרת החוקים הבינלאומיים הנהוגים כיום. כיום, חברות טכנולוגיה משלמות לעתים קרובות מסים בגין הרווחים של חברות בנות שלהן הרשומות במדינות שבהן שיעור המס נמוך יחסית, כמו אירלנד, אף שהמקור של ההכנסות שלהן הוא במדינות אירופה אחרות.

"אסור לנו לקבל יותר שחברות כאלה פועלות ומרוויחות באירופה, אך הן משלמות שיעור מס מינימלי מהרווחים שלהן", כתבו ארבעת שרי האוצר במכתב שהגיע לידי רויטרס. על המכתב חתומים ברונו לה מר, שר האוצר של צרפת; וולפגנג שויבלה, שר האוצר של גרמניה; פייר-קרלו פדואן מאיטליה; ולואיס דה-גווינדוס מספרד. המכתב נשלח לאסטוניה, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, ועותק ממנו נשלח גם לנציבות האירופית.

במכתב טענו השרים כי הנציבות צריכה להגות רעיון ליצירת "מס שוויוני" על הכנסות, כדי שתקבולי המס שמקבלות מדינות אירופה מחברות הטכנולוגיה יהיה דומה לשיעור מס החברות בכל מדינה – בהתאם להכנסות שתרשום החברה במדינה. השרים כי העלאת המס שהחברות משלמות תהיה הוגנת ותייצג את ההכנסות שלהן.

לה מר, שויבלה, פדואן וגווינדוס אמרו כי הם רוצים להעלות את הנושא לדיון מול יתר שרי האוצר של אירופה בפגישה שתיערך בסוף השבוע הקרוב בטאלין, בירת אסטוניה.

אסטוניה, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, קבעה את הפסגה בסוף השבוע כדי לעסוק בשאלת "מוסדות הקבע" באירופה, כדי שניתן יהיה למסות חברות במקומות שבהן הן יוצרות ערך, ולא רק במקומות שבהן פועל מקלט המס. שאלת "מוסד קבע" בוחנת אם הפעילות של חברה או מוסד במדינה אחרת היא קבועה או זמנית – ולכן נבחן כיצד יש למסות את החברה או המוסד.

צרפת הגבירה את הלחץ על האיחוד האירופי לשנות את חוקי המס אחרי שדרישות תשלום מס שהגישה לכמה חברות נדחו מבחינה משפטית. ביולי פסק בית משפט בצרפת כי גוגל לא חייבת לשלם לצרפת מס בשווי של 1.1 מיליארד יורו בגלל שהיא לא נחשבת לחברה המפעילה "מוסד קבע" בצרפת כי היא רשומה באירלנד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker