לגרש את החולמים זה לגרש את העובדים – ולפגוע קשות בכלכלה

טראמפ רוצה לגרש את הצעירים שהגיעו כילדים באופן בלתי חוקי – למרות שהם משכילים ובעלי מיומנויות וחיוניים לשוק העבודה האמריקאי, מה שמוכיח שמניעיו גזעניים

הפגנה נגד ביטול חוק ההגירה "החולמים"
הפגנה נגד ביטול חוק ההגירה "החולמים"צילום: ניו יורק טיימס

החלטתו של טראמפ להרוג את DACA – תוכנית ההגירה מתקופת ממשל אובמה שהעניקה אשרות שהייה ועבודה לצעירים שהגיעו לארה"ב בילדותם כמהגרים לא חוקיים (וכונתה "החולמים") – היא בראש ובראשונה תועבה מוסרית. גירוש 800 אלף צעירים שהם אמריקאים בכל מובן משמעותי, שלא עשו שום עוול, היא גזענית. אולם ראוי לציין כי ג'ף סשנס, שר המשפטים, ניסה לקדם את הביטול בהסברים של כלכלה קלוקלת. הוא טען כי המשתתפים בתוכנית החולמים גוזלים משרות מאמריקאים. זה לא נכון, גם אם נתעלם מהגדרתו המפוקפקת למי אמריקאי. DACA תורמת לכלכלה של כל אזרחי ארה"ב, והריגתה פוגעת בכולנו.

כדי להבין מדוע, חייבים לציין תחילה כי אין קשר בין הטיעונים בנוגע לעבודה של מהגרים חסרי כישורים והשכלה לבין החולמים. נתוני ההשכלה וההתנהגות שלם, לפי מכון קאטו, אינם דומים לאלו של המהגרים הממוצעים, ולבטח לא אלה הלא מתועדים. אותם צעירים שהיגרו בילדותם באופן לא חוקי לארה"ב מזכירים יותר את מהגרי העבודה שמקבלים אשרות H-1B – בעלי כישורים והשכלה שמורשים לעבוד בארה"ב מכיוון שהם מסייעים לכלכלה, כמו עובדי הייטק.

מלבד זאת, החולמים צעירים – כך שהם עוזרים לכלכלה בשתי דרכים משמעותיות – הם ממתנים את השפעתה של הזדקנות האוכלוסייה.

אחת מההשפעות הללו הללו היא תקציבית: כשהאוכלוסייה מזדקנת, יש פחות עובדים שמשלמים מסים שבאמצעותם מממנים את הביטוח הלאומי וביטוח הבריאות לקשישים. כקבוצה של אנשים בעלי מוטיבציה גבוהה ושכר גבוה יחסית בשנות ה-20 לחייהם, הם ישלמו הרבה מסים במשך עשורים לבוא, בדיוק התרופה הנכונה למיתון הסיכון הדמוגרפי.

בה בעת, יש חשש שאני שותף לו, מפני האטה בלתי הפיכה בצמיחה – חולשה מתמשכת בצריכה הפרטית ובביקוש, שמונע מהגעה לתעסוקה מלאה גם עם ריבית אפסית. כמה גורמים תורמים לסיכון זה, אולם אחד החשובים שבהם הוא הדמוגרפיה: האטה חדה בצמיחת האוכלוסייה בגיל העבודה. ההאטה הזו מכרסמת במוטיציה להשקיע במבנים, בתי חרושת ועוד. בעיה זו ידועה ביפן, שבה פריון נמוך ועוינות להגירה, ומדיניות ריבית אפס שהחלה עשור לפני שאר העולם.

ומה יכול להחמיר את ההאטה הבלתי הפיכה הזו? גירוש של מאות אלפי צעירים מכח העבודה העתידי.

ולכן ההחלטה של הממשל היא מכה כפולה לכלכלה אמריקאית; היא תחמיר את מצבם של כולם. אין שום יתרון לאכזריות הזו, אלא אם אתם רוצים בפחות אנשים בעלי עור חום ושמות משפחה היספניים סביבכם. וזה, כמובן, הסיפור בתמצית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker