בעצם אסור: ביהמ"ש באירופה אוסר לחטט בתכתובות עובדים

הפסיקה שהופכת פסיקה קודמת היא בעלת השלכות על חוקי עבודה והגנת הפרטיות במקום העבודה ב-47 מדינות באירופה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרטיות באינטרנט. הטכנולוגיה החדשה תצמצם איומי חשיפת המידע לסכנות אבטחה
פרטיות באינטרנט. הטכנולוגיה החדשה תצמצם איומי חשיפת המידע לסכנות אבטחה

בית המשפט האירופי לזכויות אדם הגביל היום את יכולתם של מעסיקים לחטט בתכתובות אלקטרוניות של עובדים, כאשר הפך פסיקה קודמת שנראה היה כי העניקה למעסיקים מרחב תמרון רחב יותר במעקב אחרי תקשורת במקום העבודה.

בהחלטה שתהיה בעלת השלכות על חוקי עבודה ופרטיות במקום העבודה בכל רחבי היבשת, פסק הרכב מורחב של בית המשפט האירופי לזכויות אדם, ברוב של 11 שופטים מול שישה, כי הופרה זכותו לפרטיות של אזרח רומניה שפוטר מעבודתו בשנת 2007. הוא השתמש בשירות הודעות מקוון כדי לתקשר עם אחיו וארוסתו תוך הפרת האיסור על שימוש במשאבי החברה לצרכים פרטיים.

משמעות פסיקת בית המשפט היא כי חברות רשאיות לעקוב אחרי תקשורת של עובדים שמתבצעת באמצעות מכשירים של העבודה, אך רק בתנאי שהעובדים עודכנו מראש כי יתכן שהמעסיק יעקוב אחרי התקשורת שלהם. השופטים המליצו לממשלות אירופיות ליישם אמצעים שימנעו ניצול לרעה של המצב, ואמרו כי עסקים צריכים לשקול שימוש בשיטות מעקב שמונעות פגיעה בפרטיותם של עובדים.

התיק עסק במקרה של בוגדן ברבולסקו, מהנדס בחברה פרטית ברומניה שיצר חשבון יאהו מסנג'ר כדי לתקשר עם לקוחות. אולם ב-13 ביולי 2007, המעסיקים שלו זימנו אותו לשיחה והציגו בפניו תמלילים של כל שיחות הצ'ט שניהל במשך שבוע שלם עם אחיו וארוסתו ושעסקו בעניינים פרטיים. כעבור שבועיים, הוא פוטר.

בתי המשפט ברומניה פסקו לרעתו של ברבולסקו, אשר אז ערער את החלטתם לבית המשפט האירופי לזכויות אדם. בינואר 2016 פסק בית המשפט, ברוב של שישה שופטים נגד אחד, כי החלטת המעסיק לקרוא את היסטוריית הצ'ט היתה מוצדקת בהקשר של הצורך באכיפת משמעת. "זה לא בלתי סביר שמעסיק ירצה לוודא שהעובדים שלו משלימים את המשימות המקצועיות שלהם במהלך שעות העבודה", קבע אז בית המשפט.

הפסיקה החדשה של ההרכב המורחב של בית המשפט, שהוא למעשה הערכאה הגבוהה ביותר של בית המשפט האירופי לזכויות אדם, נסוגה מקביעה זו. בית המשפט קבע כי זכותו של ברבולסקו לפרטיות הופרה.

איש עובד מול שני מסכי מחשב
צילום: אייל טואג

למרות שעובדת אחרת בחברה פוטרה מכיוון שהשתמשה במחשב, טלפון ומכונת צילום של העבודה לצרכיה הפרטיים, בית המשפט קבע כי "לא יידעו מראש את ברבולסקו לגבי היקפו וטבעו של המעקב מצד המעסיק שלו, או לגבי אפשרות כי יתכן שלמעסיק שלו תהיה גישה לתוכן ההודעות שלו", נכתב בפסק הדין.

יתר על כן, בית המשפט קבע כי בתי המשפט ברומניה לא בחנו במידה מספקת את ההצדקה לכך שהחברה קראה את כל הודעותיו של ברבולסקו, או את רצינות השלכות המעקב שהוביל לפיטורים.

בית המשפט קבע עוד כי מדינות באירופה צריכות לוודא שניסיונות של מעסיקים לעקוב אחרי תקשורת של עובדיהם, נעשים "בליווי אמצעי ביטחון מתאימים ומספיקים כדי למנוע ניצול לרעה".

פסיקת בית המשפט חלה על 47 המדינות החברות בארגון מועצת אירופה, הכולל כמעט את כל המדינות ביבשת, ובכלל זה טורקיה, רוסיה ואוקראינה. (מועצת אירופה, המתמקדת בזכויות אדם, היא ארגון נפרד מהאיחוד האירופי ואין לבלבל בינה לבין המועצה האירופית, הגוף המדיני העליון של האיחוד האירופי).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker