מלחמה גרעינית? שליט מטורף? כלכלת צפון קוריאה דווקא מתעוררת

בשעה שמפגן הכוח של פיונגיאנג מושך את תשומת הלב העולמית, עוברת כלכלת צפון קוריאה שינויים שמשפרים את רמת החיים של אזרחיה

פייננשל טיימס
פייננשל טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צילום: /אי־פי

עבור חלק מתושבי סיאול, הסיקור הנרחב של המתרחש בצפון קוריאה בתקשורת המערבית, הטילים הבליסטיים והאיומים המילוליים שלה הם מקור להרבה בלבול. במרחק של 50 קילומטרים מהגבול המתוח ביותר על פני כדור הארץ, האזרחים האלה חיים כבר כמה עשורים תחת איום השמדה.

בינתיים, מפגן הכוח של פיונגיאנג לוכד את תשומת הלב של העולם, כשכל איום חדש זוכה לסיקור, פרשנויות וציוצים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. אולם רבים מתעלמים מהתפתחויות בצפון קוריאה שהשלכותיהן על עתיד המדינה המבודדת עלולות להיות משמעותיות הרבה יותר ממילותיו של טראמפ.

מומחים אומרים כעת כי כלכלת צפון קוריאה נמצאת בתהליך של שינוי, כשצמיחתם של שווקים פורמליים ולא פורמליים ויזמות פרטית, מעודדות את רמת החיים של האזרחים למרות התדמית המטורפת של מי שעומד בראש המדינה. ספרו של ביונג־יון קים, "Unveiling the North Korean Economy" מספק ידע אקדמי ונתונים נדירים שצריכים להיות קריאת חובה למקבלי החלטות או דיפלומטיים העוסקים בצפון קוריאה.

קים, פרופסור באוניברסיטת סיאול, מסביר כי לאחר הרעב הגדול של שנות ה–90 התפתחה בקוריאה תרבות של מסחר בשוק, ועתה משלבת הממשלה את השווקים הלא פורמליים האלה בתוכניותיה. ב–2013 הציג קים ג'ונג און תוכנית לפיתוח כלכלת צפון קוריאה והנשק הגרעיני שלה, ומאז נתן היתר לכמעט 400 שווקים עם יותר מ–600 אלף דוכנים. אלה הוקמו בנוסף לאינספור שווקים לא פורמליים, שאחראים כיום על 70%–90% מכלל הכנסות משקי הבית, לפי שורה של מחקרים.

קיוסק בפיונגיאנגצילום: Wong Maye-E/אי־פי

בעוד שבמערב מתמקדים בשאיפות הגרעין של מנהיג צפון קוריאה, רפורמות השווקים, בשילוב עם קבלה של יזמות פרטית, הובילו לעלייה בשכר וברמת החיים של אזרחים רבים, מה שהופך את הניסיונות המערביים להטיל סנקציות על פיונגיאנג למורכבים יותר. קים משכנע במיוחד כשהוא מדבר על ההשלכות ארוכות הטווח של ההתפתחויות האלה על משטרו של קים ג'ונג און: "השווקים ישנו את מבנה הכלכלה ואת הלך הרוח. הניתוח שלנו צופה כי האיזון העדין הזה בין כוחם של השווקים לבין המדינה לא יוכל להישמר בטווח הארוך, והשיקולים הכלכליים הם בסופו של דבר מה שחשוב ביותר לצפון קוריאנים". קים מאמין שהמנהיג של צפון קוריאה יצטרך לקבל החלטה קריטית: לסכן את העמדה שלו בניסיון אגרסיבי לדכא את השוק, או לשחרר את האחיזה שלו במה שיכולה להיות תחילתו של שינוי בנוסח סין.

ואולם קשה מאוד לצפות מה יעשו בפיונגיאנג, וחלק מהסיבה לכך שכלכלת צפון קוריאה קיבלה יחסית מעט תשומת לב נעוצה בהיעדר נתונים מקרו־כלכליים מהימנים ואמינים. ההערכות לגבי הצמיחה שונות ומגוונות. דוגמה אחת לכך היא חישובי התמ"ג לנפש עבור 2015, שנעו בין צמיחה שלילית של 1% (הערכה של הבנק המרכזי של דרום קוריאה) לצמיחה של 9% (מכון המחקר יונדאי).

בחודש שעבר אמר הבנק המרכזי של דרום קוריאה כי כלכלת צפון קוריאה צמחה ב–3.9% ב–2016 — הקצב המהיר ביותר מזה 17 שנה. הנתון הזה מחזק את התיאוריה של קים לגבי התאוששות בצורת U של כלכלת צפון קוריאה, לאחר צמיחה שלילית במהלך רוב שנות ה–90. עם זאת, הוא מזהיר כי פיונגיאנג "רחוקה מלחזור לביצועים הכלכליים שרשמה לפני המשבר". בנוסף לניתוח מקרו־כלכלי, ספרו של קים כולל ראיונות עם מאות פליטים מצפון קוריאה, ועם בעלי עסקים שפועלים באזור הגבול עם סין. אלה מאשרים את הדיווחים לפיהם הצפון קוריאנים תלויים בהקצבות של המדינה ושהקשיים הכלכליים הם הגורם העיקרי שגורם לעריקות. הם גם מאשרים את הנתונים לגבי הצמיחה בשכר. פרופסור קים מעריך כי ההכנסה החודשית הממוצעת מהכלכלה הלא פורמלית גבוהה בערך פי 80 מאשר הכנסה של משרה רשמית במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker