מחקר בארה"ב: הכנסה בסיסית של אלף דולר בחודש תתרום לכלכלה 2.5 טריליון ד'

לפי חישובי החוקרים, הכנסה בסיסית אוניברסלית כזו לכל מבוגר תביא לצמיחה של 12.5% בתמ"ג בשמונה שנים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: Stefan Pangritz

מתן הכנסה בסיסית של אלף דולר בחודש לכל מבוגר בארה"ב תתרום לכלכלה האמריקאית 2.5 טריליון דולר עד 2025, כך לפי מחקר חדש שערך מכון רוזוולט, מכון מחקר בעל נטיה שמאלית.

במחקר נבדקה ההשפעה הכלכלית של שלושה תרחישים: הכנסה בסיסית מלאה של אלף דולר בחודש לכל מבוגר, הכנסה בסיסית חלקית של 500 דולר בחודש למבוגר, ומענק של 250 דולר בחודש להורים. ככל שההכנסה הבסיסית גדולה יותר, כך הכלכלה תרוויח יותר, טוען המחקר.

מתן הכנסה בסיסית של אלף דולר בחודש לכל מבוגר יצמיח את הכלכלה ב-12.56% בשמונה שנים, לפי המחקר. ההכנסה החלקית של 500 דולר תצמיח את התמ"ג באותה תקופה ב-6.5%, ואילו המענק להורים יעודד את הצמיחה ב-0.79%.

ההערכות האלה יוצאות מנקודת הנחה שההכנסה הבסיסית תמומן מהגדלת הגירעון הפדרלי. במסגרת המחקר, חישבו החוקרים גם את ההשפעה שתהיה להכנסה הבסיסית אם תמומן מהעלאת מסים. במקרה הזה, לא תהיה שום תרומה לכלכלה, לפי החוקרים.

החוקרים ביססו את המחקר על כמה הנחות שגרמו למסקנותיו להיות אופטימיות במיוחד. הם יצאו, למשל, מנקודת הנחה שאנשים ימשיכו לעבוד גם אם יקבלו הכנסה בסיסית של אלף דולר בחודש, הנחה שיש שטוענים כי היא מוטעית משום שהכנסה בסיסית תיתן לאנשים תמריץ לא לעבוד. עם זאת, בניסויי הכנסה בסיסית אוניברסלית שנערכים בארה"ב, התעסוקה אכן לא הושפעה מכך. בנוסף, החוקרים הניחו כי ההכנסה הבסיסית האוניברסילית תביא לעליה בצריכה ולכן תעודד את הכלכלה. אך תיאוריות אחרות טוענות כי הוצאות אחרות כמו ריביות על משכנתאות וכרטיסי אשראי יעלו כתוצאה מכך.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker