וורן באפט על סף ניצחון מוחץ בהתערבות 10 השנים עם קרנות הגידור

בימי המשבר הפיננסי התערב "האורקל מאומהה" על מיליון דולר עם קרן הגידור פרוטז'ה כי השקעה במדד המניות S&P 500 תניב תשואה גבוהה יותר מהשקעה בקרנות גידור במשך 10 שנים

סוכנויות הידיעות
וורן באפט
וורן באפט. בדרך לניצחון בהתערבות של מיליון דולרצילום: רויטרס

לפני כמעט עשור, בראשיתו של המשבר הפיננסי העולמי, התערב המיליארדר וורן באפט עם קרן הגידור פרוטז'ה פרטנרס על מיליון דולר כי השקעה במדד המניות S&P 500 בארה"ב תניב תשואה גבוהה יותר מהשקעה בקרנות גידור בפרק זמן של 10 שנים מסוף שנת 2007.

המשקיע האגדי בחר בהשקעה בקרן הנאמנות טוטאל ריטרן S&P 500, העוקבת אחרי המדד באותו שם, ואילו מנהלי פרוטז'ה בחרו בחמש קרנות לניהול קרנות גידור.

כעת, כאשר תקופת ההתערבות מתקרבת לסיומה (תסתיים ב-31 בדצמבר 2017), מסתמן כי "האורקל מאומהה" נמצא בדרכו לנצחון מוחץ.

לפי אתר "מרקטווץ'", קרן סל פשוטה שעוקבת אחרי מדד S&P 500 הניבה מאז תחילת 2008 ועד לסוף יוני 2017 תשואה שנתית ממוצעת של יותר מ-7.5%, בעוד שמדד קרנות הגידור של HFR השיג באותה התקופה תשואה שנתית ממוצעת של פחות מ-3%.

באפט טוען זה שנים כי התשואות שמניבות קרנות הגידור אינן מצדיקות את דמי הניהול הגבוהים שהן גובות, והכריז בעבר כי ישמח להוכיח את טענתו באמצעות התערבות עם כל מי שיסכים על כך שקרן על מדד S&P תניב תשואה גבוהה יותר מקרן גידור לאורך 10 שנים.

בקיץ 2007 נענה לאתגר אחד מבעלי פרוטז'ה, טד סיידס, והשניים הסכימו על תנאי ההתערבות. באפט ופרוטז'ה העמידו סכום של 320 אלף דולר כל אחד, ובתום תקופת ההתערבות - כאשר סכום ההשקעה צפוי להגיע לכמיליון דולר - יתרום המנצח את הכסף לקרן צדקה לבחירתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker