דו"ח התעסוקה בארה"ב: האם שיעור האבטלה האמיתי כפול מהמספר הרשמי?

נתוני התעסוקה המאכזבים שפורסמו היום הראו כי האבטלה קרובה לשפל של 16 שנים, אולם שיטת חישוב מקיפה יותר של משרד העבודה האמריקאי מצביעה על שיעור אבטלה של 8.6%

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מספר נמוך מהצפוי של משרות נוספו לשוק העבודה בארה"ב באוגוסט, נתוני החודשיים הקודמים תוקנו כלפי מטה, ושיעור האבטלה עלה במפתיע, לפי דו"ח התעסוקה שפורסם בכלכלה הגדולה בעולם.

156 אלף משרות נוספו לשוק העבודה בארה"ב באוגוסט, מסר היום משרד העבודה האמריקאי - פחות מתחזיות הכלכלנים לגידול של 180 אלף משרות.

בה בעת, נתוני יולי תוקנו כלפי מטה לגידול של 189 אלף משרות לעומת תוספת של 209 אלף משרות שעליה דווח במקור, ונתוני יוני תוקנו לגידול של 210 אלף משרות לעומת תוספת של 231 אלף משרות שעליה דווח במקור.

מגזרי הייצור, הבנייה ושירותי הבריאות היו אחראים ליותר ממחצית מהמשרות החדשות באוגוסט.

כלכלת ארה"ב
כלכלת ארה"בצילום: גטי אימג`ס

שיעור האבטלה בארה"ב טיפס במפתיע בחוד שעבר לרמה של 4.4% לעומת רמה של 4.3% ביולי, שהיתה הנמוכה ביותר זה 16 שנים.

השכר השעתי הממוצע נותר באוגוסט ללא שינוי לעומת יולי - לעומת תחזית הכלכלנים לעלייה של 0.2%. לעומת אוגוסט 2016 עלה השכר השעתי ב-2.5% - ללא שינוי לעומת החודש הקודם, ופחות משיעור היסטורי ממוצע של 3%-4% בשלב זה של ההתאוששות הכלכלית.

ג'ארד ברנסטיין, שהיה הכלכלן הראשי של סגן נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ון ביידן, אמר כי אין סיבה להיבהל מדו"ח התעסוקה החלש מהצפוי. עם זאת, הוא ציין כי הצמיחה החלשה בשכר מדאיגה.

"שוק העבודה עדיין במצב טוב, אבל הדו"ח הנוכחי יחזק את הטיעונים של אלו שגורסים כי הבנק הפדרלי צריך להימנע מהעלאת הריבית עד שהאינפלציה תתחזק", אמר קורט לונג, הכלכלן הראשי של האגודה הלאומית של איגודי אשראי מבוטחים פדרלית (NAFICU). "אנו ממשיכים להעריך כי העלאת הריבית הבאה תהיה בשנת 2018".

נתוני התעסוקה שפורסמו היום לא הושפעו מסופת ההוריקן "הארווי" שזרעה הרס ביוסטון, העיר הרביעית בגודלה בארה"ב, מכיוון שהנתונים נאספו על ידי משרד העבודה עוד לפני שהסופה היכתה בטקסס.

אם שיעור האבטלה האמיתי כפול מהנתון הרשמי?

נתוני האבטלה הרשמיים שפירסם היום משרד העבודה האמריקאי (U-3) אמנם הצביעו על כך ששיעור האבטלה נותר קרוב לשפל של 16 שנים, אולם לפי שיטת חישוב מקיפה יותר של המשרד עצמו, שיעור האבטלה בחודש שעבר היה כמעט כפול מרמת האבטלה הרשמית.

שיעור האבטלה (U-6), הכולל גם אנשים שהתייאשו מחיפוש עבודה וכן עובדים במשרה חלקית שהיו מעדיפים לעבוד במשרה מלאה, נותר בחודש שעבר ללא שינוי לעומת יולי, ברמה של 8.6%. שנה לפני שקיעת כלכלת ארה"ב במיתון של 2007-2009, היה שיעור האבטלה U-6 ברמה של 7.9%.

יריד תעסוקה בלוס אנג'לס
יריד תעסוקה בלוס אנג'לס

עם זאת, שיעור האבטלה U-6 נמוך במחצית משיא של 17.4% שרשם באוקטובר 2009, אשר היה שיעור האבטלה הגבוה ביותר מאז שנת 1941 לפי כל שיטות חישוב האבטלה של משרד העבודה האמריקאי.

מידת אמינות נתוני האבטלה בארה"ב שנויה במחלוקת. משרד העבודה בארה"ב משתמש כיום בלפחות שבע שיטות סטטיסטיות שונות לחישוב האבטלה. מספר כלכלנים מעריכים כי שיעור האבטלה בפועל גבוה אף יותר משיטת חישוב האבטלה המקיפה ביותר, U-6.

שיעור האבטלה בארה"ב נחשב לנתון מקרו כלכלי בעל חשיבות פוליטית רבה עבור כל ממשל, ועל כן במהלך השנים הכניסו ממשלים שינויים בדרך חישוב האבטלה, בניסיון לייפות ו"לשפץ" את הנתונים.

כך למשל, בתקופת הנשיא קנדי הוחלט להפסיק לכלול בנתוני האבטלה בארה"ב אנשים שהתייאשו לאחר שחיפשו עבודה במשך יותר משנה, שמספרם כיום מגיע למיליונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker