אסון הטבע היקר בתולדות ארה"ב |

"הסופה הארווי תקצץ 1% מהתוצר; הבנק הפדרלי ידחה העלאת הריבית"

אנליסטים צופים כי הנזק הכלכלי יסתכם ב-190 מיליארד דולר ■ שר האוצר האמריקאי: "הסיוע הממשלתי בעקבות הארווי עשוי להשפיע על תקרת החוב"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארווי - מבט מהחלל
הארווי - מבט מהחללצילום: Randy Bresnik/אי־פי
סוכנויות הידיעות

הוריקן "הארווי" תהיה אסון הטבע היקר ביותר בתולדות ארה"ב עם נזק כלכלי של 190 מיליארד דולר, לפי הערכות ראשוניות של חברת החיזוי אקיוותר (AccuWeather).

זהו סכום גבוה יותר מהנזק הכלכלי שגרמו סופות ההוריקן "קתרינה" ו"סנדי" ביחד, ושווה ערך ל-1% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב שמסתכם בכ-19 טריליון דולר. לשם השוואה, הנזק הכלכלי המשולב שגרמו קתרינה וסנדי הסתכם ב-0.8% מהתמ"ג.

ההשלכות השליליות שיהיו לאסון על כלכלת ארה"ב יאלצו את הבנק הפדרלי לדחות את מועד העלאת הריבית הבאה, העריך מייסד ויו"ר אקיוותר, ג'ואל מאיירס.

"מנהיגים עסקיים והבנק הפדרלי, בנקים מרכזיים, חברות ביטוח וכו' צריכים להתחיל לשקלל את ההשפעה השלילית של האסון הזה על עסקים, רווחי חברות ותעסוקה", הזהיר מאיירס.

הסופה הארווי
הסופה הארוויצילום: THOMAS B. SHEA/אי־אף־פי

"האסון הוא רק ההתחלה באזורים מסוימים. לא ניתן יהיה לגור בחלקים מיוסטון, העיר הרביעית בגודלה בארה"ב, למשך שבועות ואולי חודשים בשל נזקי הצפות, עובש, מים נושאי מחלות וכל מה שיבוא בעקבות השיטפון הזה של פעם באלף שנה", הוסיף מאיירס.

עם זאת, גם הסופות הקשות ביותר שפקדו בעבר את ארה"ב, לא הסבו נזק קבוע לכלכלה, ציין העיתון "וול סטריט ג'ורנל". הסיבה טמונה בכך שאסונות טבע גוררים לא פעם גאות בענף הבנייה כתוצאה מעבודות שיקום נרחבות שבמסגרתן מגויסים עשרות אלפי עובדים.

התמ"ג, המדד הרשמי לחישוב צמיחה כלכלית בארה"ב ובעולם, משקלל בחישוב שלו מוצרים שיוצרו ושירותים שסופקו, אך לא נזקים לרכוש. לכן, לאחר סופות הרסניות יכולה להירשם צמיחה איתנה אשר משקפת את עבודות נרחבות של שיקום ובנייה מחדש.

מנוצ'ין: "הסיוע עקב הארווי עשוי להשפיע על תקרת החוב"

שר האוצר של ארה"ב, סטיבן מנוצ'ין, אמר היום כי סיוע פדרלי בעקבות סופת ההוריקן "הארווי" עשוי להשפיע על עיתוי הצורך להעלות את תקרת החוב של הממשל.

סטיבן מנוצ'ין
סטיבן מנוצ'יןצילום: בלומברג

לדבריו, ה-29 בספטמבר ממשיך להיות התאריך שבו הקונגרס צריך להעלות את תקרת החוב, אולם הוא הוסיף כי יתכן שהוצאות משרד האוצר יושפעו בספטמבר מחבילת הסיוע. "יתכן שתהיה השפעה מסוימת של כמה ימים", אמר מנוצ'ין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker