העיתון הבריטי "גרדיאן" מנסה להתקיים מתרומות בארה"ב

העיתון הקים עמותה לגיוס תרומות מקרנות צדקה וגופים עסקיים בארה"ב כדי לממן את פעילותו ■ העיתון מצהיר שגיוס התרומות נועד לטובת "סיקור עיתונאי איכותי" הכולל נושאים כמו איכות סביבה וזכויות אדם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
משרדי "גרדיאן" בלונדון. "לא מגיע מספיק מידע לציבור"
משרדי "גרדיאן" בלונדון. "לא מגיע מספיק מידע לציבור"צילום: Bryant Bob
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

שלוש שנים לאחר זכייתו בפוליצר, שהעניקה דרבון להתרחבותו הבינלאומית, מאמץ העיתון הבריטי "גרדיאן" אסטרטגיה כלכלית חדשה לנוכח קשיי העיתונות: נדבנות.

החברה הקימה ארגון ללא מטרות רווח בארה"ב, theguardian.org, שמטרתו לגייס כסף מארגונים פילנתרופיים ואפילו קרנות צדקה של תאגידים וחברות מחקר כדי לממן כתיבה עיתונאית על נושאים שונים, מזכויות אדם ועד שינויי אקלים.

רייצ'ל וייט, נשיאת הארגון החדש שהוקם, אמרה כי סטטוס של ארגון צדקה ללא מטרות רווח יקל על ארגונים ותורמים פרטיים לתרום ללא חשש לניגוד עניינים — כמו שקיים במקרה של מערכת עיתון למטרות רווח. החטיבה החדשה שקיבלה מעמד פטור ממס באוקטובר 2016, וכבר חתמה על שותפויות מאז דצמבר.

מאז היא קיבלה מימון של מיליון דולר מקרן סקול, שהוקמה על ידי ג'ף סקול, שהיה נשיאה הראשון של חברת אי־ביי; מידי הומניטי יונייטד, של קבוצת אומידיאר, שהוקמה על ידי פייר אומדיאר, מייסד אי־ביי; ומידי קרן קונרד נ. הילטון, יזם המלונאות.

וייט ציינה את קרנות סקול והילטון כדוגמה לארגונים פילנתרופיים ש"רוצים לתמוך בעיתונות איכותית". מאמצי גיוס הכספים, בזמן שבו עסקי העיתונות נמצאים בטלטלה וסופגים התקפות ציבוריות, הסתייעו בשל חששותיהם של הפילנתרופים לעתידה של העיתונות, אמרה וייט.

"יש התעוררות להבנה שכמה מהנושאים היקרים ללבנו לא מקבלים סיקור ולא מגיע מספיק מידע לציבור", היא אמרה.

הגישה החדשה של "גרדיאן" עולה בקנה אחד עם שיטת התמחור של העיתון מול הקוראים: במקום להקים חומת תשלום ולגבות דמי מנוי, העיתון מעלה מסר באתר שלו שלפיו הקוראים מתבקשים לתרום לו כסף בתמורה לקריאת הכתבות.

עיתון בהפסדים תוצאות קבוצת "גרדיאן", במיליוני ליש"ט

4.9 מיליון דולר בתרומות

"גרדיאן" כבר השתמש במענקים ותרומות מעמותות — כולל קרן ביל ומלינדה גייטס, קרן פורד וקרן רוקפלר — למימון פעילותו העיתונאית.

מכלל הכנסות החברה — 276 מיליון דולר ב–12 החודשים שהסתיימו באפריל — התרומות מהוות רק 4.9 מיליון דולר. אולם התחייבויות לעוד 6 מיליון דולר בתרומות לשנים הבאות התקבלו בנוסף.

"גרדיאן", שזכה להצלחה רבה כשסיקר את ההדלפות של אדוארד סנודן, עשה מהלך התרחבות ב–2014 בארה"ב. אולם בשל הפסדיו בשנים שלאחר מכן — 44.7 מיליון ליש"ט בשנת הכספים שהסתיימה באפריל — נאלץ לקצץ בעלויות. בשנת הכספים הקודמת לכן הפסיד 68.7 מיליון ליש"ט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker