יצרנית דגני הבוקר צ'יריוס רצתה לרשום את הצבע צהוב כסימן מסחרי - משרד הפטנטים סירב

משרד הפטנטים האמריקאי דחה בקשת ג'נרל מילס לשימוש בלעדי בצבע בטענה כי מוצרים מתחרים של יצרניות דגני בוקר אחרות אף הם מזוהים עם הצבע

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מועצת הערעורים של משרד הפטנטים והסימנים המסחריים של ארה"ב דחתה את בקשת יצרנית המזון ג'נרל מילס לרשום כסימן מסחרי את הגוון הצהוב שמופיע כצבע הרקע של קופסאות דגני הבוקר צ'יריוס מתוצרתה.

אתר החדשות "Ars Technica" דיווח כי הפסיקה שניתנה בשבוע שעבר שמה קץ לתהליך בן שנתיים שבמסגרתו ביקשה ג'נרל מילס להשיג זכויות בלעדיות על השימוש "בצבע צהוב כגוון רקע הבולט" על קופסאות של "דגני בוקר מבוססי שיבולת שועל".

ג'נרל מילס טענה בעתירה כי יש להעניק לה את הסימן המסחרי מכיוון שקופסאות מותג צ'יריוס "מזוהות על ידי הצרכנים עם הצבע צהוב" בו הן משווקות מאז שנת 1945.

עם זאת, מועצת הערעורים דחתה את עתירת החברה בטענה כי הצבע שאותו ביקשה לרשום כסימן מסחרי משמש מותגי דגני בוקר רבים נוספים, ואינו מזוהה באופן ייחודי עם צ'יריוס. כך למשל, דגני הבוקר "קורן פופס" של קלוג משווקים אף הם באריזה צהובה.

דגני בוקר צ'יריוסצילום: בלומברג

"אין ספק שצבע מסוים המשמש במוצר או באריזתו יכול לשמש כסימן מסחרי וזכאי להירשם כסימן מסחרי", נכתב בפסק הדין, אולם הדבר נכון רק כאשר הצבע בו מדובר הפך ל"מובחן באופן אינהרנטי" בעיני הצרכנים.

"ספק אם אצל הלקוחות, אשר מורגלים לראות מותגים רבים ממקורות שונים הנמכרים באריזה צהובה, תיווצר התניה לתפוס אריזות צהובות כמדד למקור ייחודי", נאמר בהחלטה. "במקום זאת, יותר סביר שהם יראו באריזות צהובות עיטור שנועד למשוך תשומת לב ואשר נהוג להשתמש בו באריזות של דגני בוקר באופן כללי".  

יש לציין כי גם לו היתה מתקבלת בקשתה של ג'נרל מילס, הזכות הבלעדית לשימוש בצבע צהוב היתה חלה רק על מתחרות ישירות שלה בתחום דגני הבוקר, ולא על שימוש מסחרי בצבע על ידי חברות בתחומים אחרים.

ישנן שפע דוגמאות למקרים שבהם אושר לחברות לרשום צבע כסימן מסחרי. כך למשל, קוקה קולה מחזיקה בסימן מסחרי על הגוון האדום האופייני לפחיות ובקבוקי המשקה הקל הפופולרי שלה, אך הקמעונאית טרגט מחזיקה אף היא בסימן מסחרי על גוון אדום דומה מכיוון שפעילות החברה היא במגזר אחר ואין תחרות בינה לבין קוקה קולה.    

במשך חמש שנים, מימנה חברת קוקה קולה מחקרים בסך 120 מיליון דולרצילום: בלומברג

יצרנית השוקולד קדבורי מחזיקה בסימן מסחרי על הצבע סגול בתחום הממתקים, UPS היא בעלת סימן מסחרי על הצבע חום בתחום השילוח, ו ג'ון דיר מחזיקה בסימן מסחרי על השילוב של הצבעים ירוק וצהוב בתחום המיכון החקלאי.

צבעים אינם המרכיב החזותי או הסמל התרבותי היחיד שבו גופים עסקיים מבקשים להשיג זכויות שימוש בלעדיות. ענקית הקמעונות וול-מארט ניסתה בעבר לרשום כסימן מסחרי את "סמיילי" - הפרצוף החייכן שנחשב לאחד מהסמלים הפופולרים ביותר של מתבגרי שנות השבעים - וחברת הטכנולוגיה אפל תבעה את הבעלות על זכות השימוש במילה "אפל" (תפוח בלועזית).

תגובות