מי עדיף - ילן או קוהן? סוחרי האג"ח מראים בבירור את התשובה

המועמד המוביל לתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי הוא גארי קוהן, אם כי טראמפ אמר שהוא עשוי לחדש את כהונתה של ילן; שוק האג"ח אופטימי בכל מקרה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסגת הבנקים המרכזיים - ג'קסון הול - מימין -מריו דראגי מהבנק המרכזי של אירופה, ג'נט ילן יו"ר הבנק הפדרלי, הרוהיקו קורודה נשיא הבנק המרכזי של יפן
פסגת הבנקים המרכזיים - ג'קסון הול - מימין -מריו דראגי מהבנק המרכזי של אירופה, ג'נט ילן יו"ר הבנק הפדרלי, הרוהיקו קורודה נשיא הבנק המרכזי של יפןצילום: רויטרס

סוחרי האג"ח סבורים כי אין הבדל מי ינהיג את הבנק הפדרלי החל מפברואר 2017 – ג'נט ילן, היו"ר הנוכחית, או גארי קוהן, המועמד המוביל לדעת רבים. בלי קשר לזהותם של מנהיגי הבנק, מהמרים סוחרי המט"ח כי נתיב הריבית יישאר בעינו.

ג'נט ילן השתתפה בשבוע שעבר בפעם האחרונה במפגש ראשי הבנקים המרכזיים בג'קסון הול בתקופת הכהונה שמסתיימת בפברואר. קוהן, לשעבר מנכ"ל גולדמן סאקס והיועץ הכלכלי הבכיר לבית הלבן, נחשב למועמד המוביל. לאחר שלא התפטר מתפקידו כמו אחרים בממשל בעקבות המחלוקת על דבריו של הנשיא דונלד טראמפ אודות הפגנות הגזענים בשרלוטסוויל, גברו הציפיות כי יתפוס את תפקידה של ילן עם סיום כהונתה.

לפי תחזיות של סוחרי האג"ח הגדולים בארה"ב לא צפוי הבנק הפדרלי לשנות את מהלך מדיניותו המתוכנן – להעלות באיטיות רבה את הריבית ולהקטין את המאזן. בשל הציפיות לשינויים הדרגתיים וזהירים, ההימורים על שוק האג"ח הממשלתיות, שהיקפו 14.1 טריליון דולר, מצביעים על אופטימיות. החוזים על הריבית מראים כי אין סבירות של 100% להעלאת ריבית של רבע אחוז לפני ספטמבר 2018. הסיכוי להעלאה נוספת השנה הוא 30%.

"בנק פדרלי בראשותו של קוהן לא יהיה שונה בתכלית מזה שבראשותה של ילן", אמר סטיב ברטוליני, מנהל תיקים בטי.רואו פרייס, שמנהלת נכסי אג"ח של 204 מיליארד דולר. בשל כך, ובשל התחזית לצמיחה ואינפלציה שפירות, "התיקים שלנו ממוקדים בהוספת אג"ח ארוכות טווח".

גרף תשואה לחמש שנים אג"ח ארה"ב
צילום: בלומברג

בתקופת הבחירות מתח טראמפ ביקורת על ילן, ואמר כי היא שומרת על ריבית נמוכה כדי לסייע לקודמו בתפקיד, הנשיא ברק אובמה. בשל כך חששו רבים כי טראמפ ימנה יו"ר ניצי לבנק המרכזי – שיעלה ריבית באופן חד, ושוק האג"ח נסוג.

אולם קוהן אותת על כוונות דומות לאלו של ילן, כדי לתמוך ביעדי צמיחה של 3%. טראמפ עצמו רוצה גם הוא בריבית נמוכה, ואמר כי ייתכן שימנה מחדש את ילן, אם כי קוהן הוא עוד מועמד מוביל.

תשואות האג"ח שיקפו את הציפיות האופטימיות. התשואה ל-10 שנים, 2.17%, סמוכה לשפל שנתי, לאחר שטיפסה בדצמבר לשיא של שנתיים, 2.64%. האג"ח לחמש שנים, הרגישות ביותר לריבית הבנק המרכזי, נסחרות בתשואה בטווח צר זה חודשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker