עונש מאסר ראשון בפרשת דיזלגייט: מהנדס בפולקסווגן נשלח ל-40 חודשים בכלא

ג'יימס ליאנג הוא העובד הראשון של החברה שנשלח לכלא בשערורייה שפגעה במוניטין של יצרנית המכוניות הגרמנית ועלתה לה יותר מ-20 מיליארד דולר בקנסות ובפיצויים ללקוחותיה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מכוניות במפעל פולקסווגן
מכוניות במפעל פולקסווגןצילום: רויטרס

מהנדס בפולקסווגן נידון ביום שישי ל-40 חודשי מאסר בפועל בגין תפקידו בהונאת הממשל הפדרלי בארה"ב בבדיקות פליטות המזהמים של רכבי החברה – פרשה שזכתה לכינוי דיזלגייט. המהנדס, ג'יימס ליאנג, הוא העובד הראשון של החברה שנשלח לכלא בשערורייה שפגעה במוניטין של יצרנית המכוניות הגרמנית ועלתה לה יותר מ-20 מיליארד דולר בקנסות ובפיצויים ללקוחותיה.

ליאנג, שעזר לפתח את התוכנה שהסתירה את רמות פליטות המזהמים הגבוהות של מנועי הדיזל של פולקסווגן, חתם על עסקת טיעון עם התביעה בארה"ב בשנה שעברה לאחר שהסכים לסייע לממשל הפדרלי בחקירה נגד החברה.

אולם, למרות המלצת הממשל הפדרלי להפחית בעונשו של ליאנג הוא קיבל עונש חמור בגין הונאת הממשל והפרת חוקי איכות הסביבה. התובע הפדרלי המליץ על עונש מאסר של 36 חודשים וקנס של 20 אלף דולר, אולם שון קוקס, שופט בית המשפט המחוזי במישיגן, נתן לליאנג עונש מאסר בפועל של 40 חודשים וכן הוסיף מאסר על תנאי במשך שנתיים וקנס של 200 אלף דולר.

כתבי אישום נוספים הוגשו נגד שישה מנהלים בפולקסווגן על תפקידם בשערוריית דיזלגייט, וכן הוגש כתב אישום נגד עובד באאודי, חטיבת מכוניות היוקרה של החברה. אחד המנהלים, אוליבר שמידט, גם הגיע לעסקת טיעון עם התובעים. שמידט, לשעבר מנהל מרכז איכות הסביבה וההנדסה של פולקסווגן במישיגן, נמצא במאסר מאז מעצרו בינואר. בתחילת החודש הוא הודה בקנוניה להונאת הממשל הפדרלי והפרת חוקי איכות הסביבה. שמידט, שגזר דינו יינתן בדצמבר, עומד בפני עונש מאסר בפועל על שבע שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker