נאום הפרידה של ילן מג'קסון הול? יו"ר הפד יצאה להגנת הרפורמה ברגולציה הפיננסית

"כל צמצום של הרגולציה צריך להיות צנוע" ■ דברי ילן עומדים בסתירה לעמדות טראמפ ומשרד האוצר האמריקאי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'נט ילן
ג'נט ילןצילום: בלומברג

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'נט ילן, יצאה היום להגנת הרפורמה ברגולציה הפיננסית בארה"ב שבוצעה לאחר המשבר הפיננסי העולמי של שנת 2008, במסגרת מה שאולי היה נאומה האחרון כיו"ר הפד בסימפוזיון הבנקאים המרכזיים השנתי בג'קסון הול.

חוק דוד-פרנק והידוק הפיקוח על המגזר הפיננסי בעקבות המשבר העולמי, הפכו את המערכת הפיננסית ל"בטוחה יותר באופן משמעותי", אמרה ילן, שדבריה באים על רקע קריאות לביטול הרפורמה מצד אנשים כמו נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ומנכ"ל ענק הבנקאות ג'י.פי מורגן, ג'יימי דיימון.

ילן הוסיפה כי כל צמצום של הרפורמות שבוצעו לאחר המשבר צריך להיעשות במתינות מכין שהן חיזקו את המערכת הבנקאית והפכו אותה לעמידה יותר מבלי לצמצם בצורה מופרזת את זמינות האשראי לכלכלה.

"מאזן המחקר מצביע על כך שרפורמות הליבה שיישמנו הגבירו משמעותית את העמידות מבלי להגביל בצורה מופרזת את זמינות האשראי או הצמיחה הכלכלית", אמרה ילן. "כל התאמות במסגרת הרגולטורית צריכות להיות צנועות ולשמר את השיפור בעמידותם של סוחרים ובנקים גדולים הקשורים לרפורמות שיושמו בשנים האחרונות".

יו"ר הפד הצביעה על מספר תחומים שאותם הרגולטרים יכולים לבחון כדי לשפר את יעילות המערכת הפיננסית.

כך למשל, ניתן לדבריה לפשט כמה מהיבטיו של חוק וולקר, המגביל את יכולת הבנקים לסחור בהון של עצמם, והבנק הפדרלי נוקט בצעדים לצמצם "מורכבות מיותרת" ברגולציה על בנקים קטנים. עם זאת, במבט רחב יותר, ילן אמרה כי הרפורמות הפכו את המערכת הפיננסית לחזקה ובטוחה יותר.

ג'נט ילן (מימין) וסטנלי פישר בוועידת ג'קסון הול
ג'נט ילן (מימין) וסטנלי פישר בוועידת ג'קסון הולצילום: בלומברג

דבריה של ילן, שנוסח מלא שלהם ניתן לקרוא כאן, עומדים בסתירה לעמדת ממשל טראמפ. משרד האוצר האמריקאי הוציא בחודש יוני דו"ח בו קרא לבצע שינויים משמעותיים בחוק וולקר.

הנשיא טראמפ הפך את נושא הדה-רגולציה לאחד מאבני הפינה של מדיניותו ביחס למגזר הפיננסי, והנשיא ויועציו האשימו לא פעם את חוק פרנק-דוד בפגיעה באשראי ובצמיחה הכלכלית.

הנאום האחרון של ילן בג'קסון הול?

נאומה היום עשוי להיות האחרון של ילן בג'קסון הול בתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי, מאחר שכהונתה תסתיים בפברואר 2018 ועדיין לא ברור האם הנשיא דונלד טראמפ יחליט לחדש את כהונתה.

לפי דיווחים בתקשורת בארה"ב, גארי קוהן - יועצו הכלכלי הבכיר של טראמפ אשר שימש עד תחילת השנה כסמנכ"ל התפעול ונשיא גולדמן סאקס - הוא המועמד המוביל להחליף את ילן.

גארי קוהן. עשוי לראות את הבנק הפדרלי כמקום רגוע מדי
גארי קוהן. עשוי להחליף את ילן בראשות הבנק הפדרליצילום: בלומברג

טראמפ עצמו אמר בחודש שעבר לעיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי קוהן, ילן ו"שניים או שלושה" אנשים נוספים הם המועמדים המובילים לתפקיד יו"ר הפד הבא.

אם טראמפ אמנם ישוב וימנה לתפקיד את ילן - דמוקרטית שמונתה על ידי ברק אובמה - לא יהיה זה צעד חריג. כל שלושה היו"רים הקודמים של הפד מונו מחדש על ידי נשיאים מהמפלגה השנייה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker