הבנקים הגדולים בוול סטריט מזהירים: "המפולת בדרך"

לפי כמה מהמוסדות הפיננסיים הגדולים, המחזוריות בשוק נמצאת לקראת מעבר לשלב חדש של שוק דובי

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוב קוטב משחק בגוש קרח, בגן החיות בבודפשט
דוב קוטב משחק בגוש קרח, בגן החיות בבודפשטצילום: ATTILA KISBENEDEK/אי־אף־פ

HSBC, בנק סיטי ומורגן סטנלי רואים עוד ועוד עשויות שמצביעות על כך שהשווקים בשלב האחרון של מחזור העליות ונמצאים לפני כניסה לשלב הירידות. אנליסטים בבנקים הגדולים בוול סטריט מציגים סימנים לסדקים במערכת היחסים הארוכה בין מניות, אג"ח וסחורות וכן להתעלמות המשקיעים מהערכות שווי ומנתונים. המשמעות של זה היא ששוקי המניות והאשראי בדרכם לנפילה כואבת.

"בין ניירות הערך למט"ח יש פחות קורלציה, בין הריבית למט"ח יש פחות קורלציה, והכל רגיש פחות לנפט", כתב אנדרו שיטס, אסטרטג הנכסים הצולבים הראשי במורגן סטנלי. לפי המודל של הבנק שבו הוא עובד, רמת הקורלציה בין נכסים בעולם נמצאת בשפל של כמעט עשור, גם אחרי הירידות שנרשמו החודש בעקבות המתיחות בין צפון קוריאה לארה"ב והחולשה הפוליטית של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

לפי המודל של הבנק, בדיוק כפי שקרה לפני משבר 2007, המשקיעים מתמחרים נכסים בהתבסס על הסיכונים הייחודיים לכל נייר ערך ולכל תעשייה, אבל מתעלמים מגורמים רחבים יותר כמו פרסום של נתוני ייצור. הסוחרים מחפשים תירוצים לשמור על מצב רוח פרי, אבל מערכת היחסים בין נכסים מרמות שונות צפויה לקרוס.

"הקורלציה הנמוכה במקרו ובמיקרו מאשרת את החשיבה שאנחנו סביבה של סיום מחזור, וזה לא מקרי שבפעם האחרונה שראינו נתונים שהצביעו על קורלציה כל כך נמוכה היתה ב-2005-2007", כתב שיטס. הוא ממליץ להגדיל את החשיפה למניות אמריקאיות ולצמצם את האחזקה של אג"ח תאגידיות מאחר שהצריכה הפרטית  ושינויים במגזר האנרגיה משפיעים יותר בתחום הזה.

לפי מורגן סטנלי, הדינמיקה הזו גם מסייעת בהפחתת התנודתיות במניות, באג"ח ובמט"ח, ומזינה את התיאבון הגלובלי לסיכונים. אף שבשבועיים האחרונים נרשמו בשווקים זעזועים, מדד התנודתיות CBOE צפוי לרשום שנה שלישית רצופה של ירידות.

סביטה סאברמאניאן, ראשת מחלקת שוק ההון האמריקאי ואסטרטגיה כמותית בבנק אוף אמריקה מריל לינץ', קיימים סימנים לכך שהמשקיעים לא מעניקים תשומת לב לרווחים, וזה סימן לכך שהראלי העולמי עשוי לאבד מכוחו בקרוב. בפעם הראשונה מאז אמצע שנות ה-2000, חברות שרשמו רווחים גבוהים יותר מהערכות האנליסטים ב-11 מגזרים, לא תוגמלו על כך על ידי המשקיעים.

"חוסר התגובה הזה עשוי להיות סימן נוסף לכך שאנחנו בסופו של מחזור, מה שמצביע על כך שהציפיות והמיקום כבר יותר ממשקפים תוצאות טובות".

גאוראב סארולייה, אסטרטג מקרו באוקספורד אקונומיקס, מצביע על סדין אדום נוסף שמתנוסס בפני הפרים מוול סטריט. ערך המוסף הגולמי של חברות לא פיננסיות אחרי אינפלציה - מדד לערך המוצרים אחרי ההתאמה לעלות הייצור - הגיע לרמה שנתית שלילית.

"המחזור של הרווחים הריאליים של התאגידים השתנה והוא מספיק לשמש כמקור פוטנציאלי לחששות בארבעת הרבעונים הקרובים", אמר סארולייה בראיון. המשקיעים במניות אמריקאיות צריכים לחשוש מזה ומהערכות השווי הגבוהות של מניות בשווקים הגדולים".

התפיסה היא שבמצב קלאסי של סוף מחזור, כשהכלכלה בתעסוקה מלאה אך המומנטום בה מאט, שולי הרווח של התאגידים נשחקים בדרך כלל. ארה"ב נמצאת בשלב סופי של המחזור. לפי ניתוח דפוסי שולי רווח מאז שנות ה-50 שערך סוסייטה ז'נרל – המחזור בארה"ב השלים 80% מהסיבוב שלו מאז הנפילה האחרונה.

אחרי שהגיע למסקנה ששוקי האשראי מנופחים, כתב סטיבן מייג'ור, ראש מחלקת השקעות קבועות הכנסה ב-HSBC, מכתב למשקיעים ובו המליץ ללקוחותיו לצמצם חשיפה לאג"ח תאגידיות באירופה. לפי מייג'ור, הפרמיות לא מפצות את המשקיעים על התחזיות להפסדי הון, סיכוני נזילות ועלייה בתנודתיות.

האנליסטים בבנק סיטי אומרים שהשווקים נמצאים על סף הכניסה לשיא של סוף המחזור לפני שיחל מיתון שיכניס את שוקי המניות והאג"ח לשוק דובי. הפער עשוי להצטמצם בחודשים הקרובים הודות להפחתה בתמריצים של הבנקים המרכזיים ובגלל חששות המשקיעים מהמינוף של התאגידים. הם כותבים כי הראלי במניות צפוי להימשך, באופן חלקי בגלל רכישה מחדש של מניות על ידי החברות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker