המועמד המוביל לראשות הבנק הפדרלי: שתלטן, חסר רקע אקדמי ומתנגד לרגולציה

על רקע מועמדים חסרי כישורים פוליטיים או אינטלקטואליים, שוקל טראמפ למנות לנגיד הבנק הפדרלי הבא את גארי קוהן, לשעבר נשיא גולדמן סאקס ■ ואולם ייתכן כי היציבות וההצלחה של הנגידה ג'נט ילן יגרמו לכך שהוא יחדש את מינויה - לשמחת השווקים

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גארי קוהן. עשוי לראות את הבנק הפדרלי כמקום רגוע מדי
גארי קוהן. עשוי לראות את הבנק הפדרלי כמקום רגוע מדיצילום: בלומברג

נתוני האבטלה והאינפלציה מצביעים על כך שג'נט ילן היא הנגידה המצליחה ביותר עד כה, כך טוען פיטר קונטי־בראון, היסטוריון שעוסק בבנק הפדרלי. המדד השני מבין השניים אולי נמוך מהיעד, אבל זה שולי בהשוואה לתקופות המיתון שרוב נגידי הבנק הפדרלי עברו. לכן לא מפתיע שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שוקל בגלוי לחדש את כהונתה של ילן, דמוקרטית שמונתה על ידי ברק אובמה, כשכהונתה תסתיים בפברואר 2018. זה גם לא יהיה חריג: כל שלושת הנגידים הקודמים מונו מחדש על ידי נשיאים מהמפלגה השנייה.

ואולם ילן — שעליה מתח טראמפ ביקורת במהלך מסע הבחירות שלו — אינה המועמדת המובילה לראשות הבנק הפדרלי. אתר ההימורים PredictIt נותן לה סיכוי של 28% להישאר בתפקיד. לפניה, עם 36%, נמצא מישהו אחר שטראמפ שוקל את מינויו בגלוי: גארי קוהן.

קוהן היה עד ינואר האחרון סמנכ"ל התפעול ונשיא גולדמן סאקס. הוא עזב את התפקיד כדי להיהפך ליועצו הכלכלי הבכיר של טראמפ. קוהן, שידוע באישיותו השתלטנית, צבר השפעה בממשל ובלט יותר מפיטר נווארו, כלכלן הסחר של טראמפ. הוא נטה להוביל את הפלג ה"גלובליסטי" בתוך הבית הלבן, מול פרוטקציוניסטים כמו נווארו וסטיב בנון — היועץ האסטרטגי של טראמפ, שהודח בסוף השבוע האחרון.

למרות זאת, הוא בוודאי יהיה נגיד יוצא דופן בבנק הפדרלי. אין לו שום רקע בכלכלה, אפילו כסטודנט. הנגיד הקודם שהיה חסר רקע כלכלי כמוהו היה ויליאם מילר, שעמד בראשות הבנק הפדרלי במשך שנה וחצי אומללות ב–1978–1979 — תקופה של צמיחה נמוכה ואינפלציה גבוהה.

השוואה אופטימית יותר תהיה למרינר אקלס, הנגיד מ–1934 עד 1948. בדומה לקוהן — ובשונה ממילר — אקלס היה פיננסייר מצליח. כמו קוהן, הוא היה מקורב לנשיא שמינה אותו, פרנקלין רוזוולט. חוסר ההכשרה האקדמית שלו בכלכלה לא מנע ממנו לגבות תמריצים קיינסיאניים אחרי השפל הגדול, אפילו לפני שקיינס עצמו פירסם את "התיאוריה הכללית" שלו. למעשה אקלס הותיר חותם כה גדול, שמטה הבנק הפדרלי קרוי על שמו.

ספק אם הסנאט יאשר את מינוי קוהן

קוהן עשוי לראות את הבנק הפדרלי כמקום רגוע מדי. אין בו את האנרגיה היומיומית של הבנק הפדרלי או משרד האוצר, שלא לדבר על ההמולה שעל רצפת המסחר. עובדי הבנק הפדרלי מעכלים בשקט כמויות גדולות של מחקרים כלכליים כדי להכין את החלטות המדיניות המוניטרית, שמתפרסמות בתדירות נמוכה מפעם בחודש.

יש שתוהים אם לקוהן יש תיאבון לניתוח הנתונים הזה, שבניגוד לרוב הארגונים, נעשה גם על ידי בכירי הבנק הפדרלי עצמם. הנגיד יכול כמובן להיעזר בצוות שלו. ואולם אחת הבעיות של מילר, לדברי קונטי־בראון, היתה שהוא איבד את הכבוד שרכשו לו עמיתיו, שהיו מוכשרים יותר ממנו בתחום.

מינויו של נגיד הבנק הפדרלי חייב באישור הסנאט, ויש המטילים ספק בכך שהוא יאשר את קוהן. למרות הרוב הרפובליקאי בסנאט, ילן, למרות הפעולות שלה, עשויה להיות הימור בטוח יותר. עם זאת, ייתכן כי השבחים שלהם היא זוכה מוגזמים. בתקופתה לא היו זעזועים כלכליים רבים שהעמידו אותה במבחן. גם האינפלציה הנמוכה אינה משהו שלגמרי לא היה ניתן לצפות.

לארי סאמרס, שר האוצר לשעבר שעליו גברה ילן במרוץ לנגידות, מנסה לקדם כל הזמן מדיניות מוניטרית משוחררת, שתוביל לאינפלציה גבוהה יותר. באופן אירוני, נראה שהקסם העיקרי של ילן בעיני טראמפ טמון בכך שהיא "אישה של ריבית נמוכה". בפועל, שיעור האבטלה הוא זה שמנחה אותה — כשהוא היה גבוה מדי, ילן היתה יונה, ואילו עכשיו הוא רק 4.3%, והיא נראית נץ.

"אם הריביות יעלו - העולם יהיה טוב יותר"

לא ידוע עדיין מהי השקפתו של קוהן בנוגע לריבית בארה"ב, אך מהתבטאויות קודמות אפשר להבין כי הוא חושב שמדיניות מוניטרית היא מאמץ גלובלי, ושבנקים מרכזיים בעולם משחקים משחק של Beggar thy neighbour — אסטרטגיה כלכלית שמאפשרת למדינה לשפר את מצבה הכלכלי על חשבונן של מדינות אחרות.

בנאום שנשא במארס 2016 אמר קוהן כי אם כל הבנקים המרכזיים היו מעלים את הריבית ב–3%, "העולם היה יכול להיות מקום הרבה יותר טוב". מנגד, הוא אמר באותה הזדמנות כי אינו בטוח שילן עשתה דבר נכון כשהעלתה את הריבית שלושה חודשים קודם לכן.

בנוסף, הוא מתח ביקורת על התחזית האחרונה של הבנק הפדרלי, וטען כי היא מבלבלת את השווקים. הוא אמר כי על הבנק לדאוג יותר למה שהוא עושה מאשר למה שהוא אומר.

הבנק הפדרלי אינו אחראי רק על המדיניות המוניטרית — והוא גם הרגולטור הגדול ביותר של הבנקים. בתחום הזה קוהן מתואם יותר עם אג'נדת הדה־רגולציה של טראמפ. אך זה כנראה לא ממש משנה.

טראמפ העמיד באחרונה את רנדל קוארלס, מבקר אחר של הרגולציה הנוכחית, כמועמד לתפקיד סגן יו"ר הבנק הפדרלי לענייני פיקוח — תפקיד שלא אויש מאז שנוצר ב–2010 (אם כי בפועל הפיקוח היה תחת סמכותו של דניאל טרולו, שעזב את הבנק הפדרלי באפריל). כך שלמעשה, לא משנה מי יעמוד בראשות הבנק הפדרלי — קוארלס הוא זה שיוביל את תחום הרגולציה.

הבנק הפדרלי יפעל לפי אלגוריתם?

מלבד קוהן יש מועמדים נוספים ששמם עלה בהקשר לתפקיד. קווין וארש, שהיה בכיר בבנק הפדרלי ב–2006–2011, מנסה לקדם את עצמו למשרה הזאת. הרפובליקאים בקונגרס עשויים להעדיף את ג'ון טיילור, איש אקדמיה מסטנפורד, שהגה כלל מתמטי המתאר את פעולותיהם של בנקים מרכזיים, וכמו רפובליקאים רבים רוצה שהבנק הפדרלי יפעל לפי אלגוריתם.

לכל אחד משני המועמדים החיצוניים האלה יש כישורים אחרים. וארש הוא פוליטיקאי חלקלק, שככל הנראה חסרה לו העוצמה האינטלקטואלית של שני הנגידים הקודמים. באשר לטיילור, איש אינו יכול לפקפק בחוכמה שלו — אבל יש לציין כי הוא לא השאיר חותם גדול במיוחד על וושינגטון בתפקידים הקודמים שלו שם, האחרון שבהם במשרד האוצר במהלך כהונתו הראשונה של ג'ורג' וו. בוש. כך שלטיילור אולי חסר הכוח הפוליטי הנדרש.

כך או כך, וארש וטיילור כנראה נציים מדי בשביל טראמפ. אחרי המשבר הפיננסי הגדול, שניהם התנגדו להרחבה הכמותית של הבנק הפדרלי — רכישות ניירות ערך באמצעות הדפסת כסף — והזהירו מפני עלייה באינפלציה. בפועל, האינפלציה נמוכה מדי מאז.

לטראמפ עוד יש זמן למצוא כלכלן מוכשר שהוא רפובליקאי וגם מחזיק בדעות דומות לשל ילן בנוגע לריבית. אפילו יונה שמרנית כזאת עשויה לנער קצת את הבנק הפדרלי. הרפובליקאים מתלוננים כבר הרבה זמן על תיק ניירות הערך מגובה המשכנתאות בשווי 1.8 טריליון דולר שיש לבנק הפדרלי כתוצאה מההרחבה הכמותית.

הבנק הפדרלי מקווה להתחיל לסיים את ההרחבה הכמותית בקרוב, אבל התוכניות הנוכחיות ישאירו חלק מניירות הערך האלה במאזניו יותר מעשור. נגיד רפובליקאי בוודאי יותיר את החותם שלו בכך שייפטר מהם מהר יותר.

עם זאת, בהתחשב ביציבות במהלך כהונתה של ילן, אפשר לסלוח לשווקים על כך שהם רוצים כמה שפחות שינויים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker