פרשנות פרשנות

טראמפ גורם לקליגולה להיראות טוב

אפילו הקיסר הרומאי לא ליבה אלימות אתנית בתוך האימפריה. ומי הולך לוודא שהממשל יעמוד בתאריכי היעד הקרובים, כמו העברת התקציב? לא טראמפ, שעסוק מדי בקידום העסקים שלו ובתמיכה במאמינים בעליונות הגזע הלבן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דולנד טראמפ
הנשיא טראמפצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

אפילו לפני שהאובססיה התקשורתית לשרת המיילים של הילרי קלינטון שמה בבית הלבן את הנשיא הגרוע אי-פעם, היסטוריונים השוו את דונלד טראמפ לקליגולה, הקיסר הרומאי האכזרי והמושחת, שנהנה מהשפלתם של אחרים, במיוחד חברים באליטה של האימפריה. אבל שבעה חודשים לאחר תחילת כהונתו של טראמפ, אנחנו רואים שההשוואה הזו אינה הוגנת.

ראשית, קליגולה, ככל הידוע לנו, לא ליבה אלימות אתנית בתוך האימפריה. שנית, שוב - ככל הידוע לנו, השלטון הרומי המשיך לתפקד באופן סביר למרות תעלוליו: מושלי המחוזות המשיכו לשמור על הסדר, הצבא המשיך להגן על הגבולות, ולא היו משברים כלכליים.

ולבסוף, כאשר התנהגותו של קליגולה נהפכה בלתי נסבלת, האליטה הרומית עשתה מה שכיום נראה שהמפלגה השולטת בקונגרס אינה מסוגלת אפילו לשקול: היא מצאה דרך להיפטר ממנו.  

כל מי שעיניו בראשו - עיניים שלא נדבקות למסך של פוקס ניוז - הבין מזמן כי טראמפ למעשה אינו כשיר, מוסרית ואינטלקטואלית, למלא את התפקיד שבו הוא מחזיק. אבל בימים האחרונים נראה כי המצב הגיע למסה קריטית.

עיתונאים הפסיקו ללכוד רגעים של חוסר שיגעון כדי להכריז שטראמפ נהפך "נשיאותי"; מנהיגים עסקיים הפסיקו לנסות למצוא חן בכך שיתייחסו אליו בכבוד; אפילו בכירים בצבא הגיעו לכך שהם מבדלים עצמם מאמירות של הממשל.

נאמר זאת כך: "זה אינו הנשיא שלי" נחשב פעם סלוגן קיצוני. כעת הוא נהפך לעיקרון פעולה בחלקים מרכזיים במערכת האמריקאית.

למרות זאת, זה נראה על פני השטח כאילו הרפובליקה ממשיכה לתפקד באופן נורמל. משרות מתווספות לשוק העבודה; המניות עולות; השירותים הציבוריים פועלים כרגיל. אבל זכרו, הממשל הזה עדיין יצטרך להתמודד עם משבר שלא הוא בעצמו יצר. יותר מכך, שורה של תאריכי יעד (דד-ליינים) מחכה מעבר לפינה. ואני לא מתכוון לרפורמת המס. הקונגרס צריך לפעול בשבועות הקרובים להעברת התקציב - או שהממשל יפסיק לפעול; להעלות את תקרת החוב, או שארה"ב תהפוך חדלת פירעון; לחדש את תוכנית ביטוח הבריאות לילדים, או שמיליוני ילדים יאבדו את הכיסוי הביטוחי שלהם.

אז מי הולך לוודא שהממשל יעמוד בתאריכי היעד האלה? לא טראמפ, שעסוק מדי בתמיכה באלה המאמינים בעליונות הגזע הלבן, ובקידום העסקים שלו. אולי מנהיגים רפובליקאים בקונגרס עדיין יהיו מסוגלים להתמודד עם הקיצונים שבקרבם, שרואים בשיתוק הממשל דבר טוב, ולהגיע להסכמים הנדרשים כדי לפעול.

אבל התגלית כי המנהיגים האלה שיקרו כל השנים לגבי ביטוחי הבריאות הרסה את האמינות האינטלקטואלית שלהם. זוכרים שאנשים לקחו ברצינות את היומרה של פול ראיין כמומחה במדיניות? וההתרועעות שלהם הנשיא קליגולה הרסה גם את האמינות המוסרית שלהם. הם יכולים לגרום לממשלה להמשיך לתפקד על ידי הסכמים עם הדמוקרטים, אבל הם מפחדים לעשות זאת בשל אותה סיבה שהם מפחדים להתעמת עם המשוגע בבית הלבן.         

משום שזה המצב: כולם בוושינגטון יודעים כעת שיש לנו נשיא שלא באמת התכוון לכך כאשר הוא נשבע להגן על החוקה. הוא מפר את השבועה הזו בערך כל יום, וזה לא הולך להשתפר. החדשות הטובות הן שהאבות המייסדים הביאו בחשבון את האפשרות הזו והציעו תרופה חוקתית: שלא כמו הסנאטורים של רומא העתיקה, שנאלצו לקשור קשר עם אנשי המשמר של הקיסר כדי להביא לרציחתו של קליגולה, לקונגרס האמריקאי יש את היכולת להסיר מתפקידו נשיא מסוכן.

אבל שליש מאזרחי ארה"ב עדיין תומכים בנשיא המסוכן הזה - והשליש הזה הוא רוב עצום בבסיס התומכים של המפלגה הרפובליקאית. אז כל מה שאנחנו מקבלים מהמחוקקים הרפובליקאים זה ביטויים לא לציטוט של תדהמה, או גינויים של גזענות וקנאות, שמשום מה אינם מזכירים במפורש את הקנאי הראשי.  

זה לא רק שרפובליקאים חוששים מקריאת התיגר של מועמדים הפונים לימין הגזעני, והם אכן חוששים; טראמפ כבר תומך במי שקורא תיגר על רפובליקאים שאותם הוא מחשיב לא מספיק נאמנים.

העובדה היא, שגזענים המאמינים בעליונות הלבנה הם כבר זמן רב חלק מהקואליציה הרפובליקאית שלא זכה בהכרה, והרפובליקאים זקוקים לקולותיהן כדי לזכות בבחירות הכלליות. ובהתחשב בפחדנות שהמפלגה הראתה עד כה - גם בנוגע לראיות לקנוניה עם מעצמה זרה - קשה לדמיין כי היא תסתכן באובדן התמיכה של חלק ממצביעיה.

כך שרוב הסיכויים הם שאנחנו תקועים עם נשיא מרושע וחדל אישים, שאף בר דעת אינו חולק לו כבוד, ורבים רואים אותו כלא-לגיטימי. אם כך, עלינו לקוות כי ארה"ב תצליח לעבור את השנה וחצי הקרובות ללא קטסטרופות. וכי בחירות אמצע הקדנציה ישנו את המפה הפוליטית ויחזירו את החוקה לגדולתה.

אם זה לא יקרה, כל מה שנותר לנו לומר זה "אלוהים נצור את  אמריקה". כי כל הסימנים מראים שהרפובליקאים לא יעשו זאת.              

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker