הבנק הפדרלי בארה"ב עשוי להתחיל בקרוב למכור נכסים

פרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח שנערכה ביולי הראה שהדיון על יעיד האינפלציה בין חברי הוועדה מתחמם, וכי יש חברים שחושבים שצריך להתחיל לצמצם בקרוב את דף המאזנים של הבנק

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בכירי הבנק הפדרלי בארה"ב ניהלו דיון מפורט על האינפלציה והשאירו פתח להודעה בספטמבר על לוח הזמנים לצמצום דף המאזנים של הבנק, כך עולה מפרוטוקול הדיון של ועדת השוק הפתוח (FOMC) שנערך ביולי.

מהפרוטוקולים עולה כי רוב חברי הוועדה תמכו בתחזיות שלפיהן האינפלציה תעלה בהדרגה ובמסגרת הטווח הבינוני אל יעד של 2% שקבע הבנק. ואולם "רבים" הכירו ב"סבירות שהאינפלציה עשויה להישאר מתחת לרמה של 2% במשך זמן ארוך מהמצופה". פרוטוקול דיוני ועדת השוק הפתוח שנערכו ב-25-26 ביולי פורסמו היום. עוד עולה מהפרוטוקולים כי כמה חברי ועדה הביעו חשש מכך שהאינפלציה תיחלש.

ג'נט ילן, יו"רית הבנק הפדרלי
ג'נט ילן, יו"רית הבנק הפדרליצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

עוד עולה מהפרוטוקולים כי כמה חברי ועדה הזהירו מפני עלייה חדה מדי באינפלציה בשל המצב הטוב של שוק התעסוקה ובשל התנאים הפיננסיים המרחיבים. הם "הזהירו מפני עיכוב בביטול ההדרגתי של המדיניות המותאמת".

בפרוטוקולים לא צוין מתי בדיוק מתכוון הבנק הפדרלי להודיע על תחילת צמצום המאזנים שלו. "אף שכמה משתתפים רצו להכריז על תאריך יעד לתחילת הצמצום בפגישה הנוכחית, רוב המשתתפים העדיפו לדחות את ההחלטה עד הפגישה הבאה". ועדת השוק הפתוח תתכנס שוב ב-19-20 בספטמבר.

היקף הנכסים של הבנק הפדרלי מגיע ל-4.5 טריליון דולר, אחרי שלושה סבבים של הרחבות כמותיות שבהם הזריק הבנק תמריצים לשוק באמצעות רכישת אג"ח ממשלתיות החל מדצמבר 2008 במקביל למדיניות ריבית אפסית.

עוד צוין בפרוטוקולים כי הבנק הפדרלי שינה את הגדרתו לסיכונים הכלכליים מ"מוגברים" ל"מובחנים". חברי הבנק דיברו גם על שוק המניות ושני חברי ועדה אמרו כי מחיר המניות "נתמך בגורמים מקרו-כלכליים חיוביים".

ביוני חזו חברי הוועדה כי הבנק יעלה את הריבית פעם נוספת השנה ל-1.25%-1.5%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker