שתיקת המנכ"לים: כועסים על טראמפ, ומפחדים לדבר

שלושה מנכ"לים התפטרו ממועצת התעשיינים המייעצים לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לאחר שלא גינה את האירועים האלימים בשרלוטסוויל ■ תגובתו הקשה של טראמפ לביקורת שמתח עליו אחד מהם, מרתיעה מנכ"לים אחרים מלהביע את זעמם על התנהלות הנשיא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קנת פרייז'ר, מנכ"ל מרקצילום: בלומברג

ביום שני יצא נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במתקפה נגד קנת פרייז'ר, מנכ"ל חברת התרופות מרק. פרייז'ר, אחד מהמנכ"לים השחורים הבולטים בארה"ב, הודיע בחשבון הטוויטר של החברה שלו שהוא מתפטר ממועצת התעשיינים המייעצת לטראמפ. הוא עשה זאת בתגובה לסירובו של טראמפ בסוף השבוע לגנות באופן מיידי את תומכי העליונות הלבנה והנאו־נאצים שנשאו דגלי צלב קרס בשרלוטסוויל, וירג'יניה.

טראמפ הטיל את האשמה באירועים — שהובילו למותה של מפגינה נגד גזענות — על "צדדים רבים", כלשונו. "מנהיגי ארה"ב חייבים לכבד את הערכים הבסיסיים ולדחות כל ביטוי של שנאה, גזענות ועליונות לבנה, שנוגדים את האידיאל האמריקאי לפיו כל האנשים נולדו שווים", אמר פרייז'ר.

בתוך דקות — הרבה פחות מהזמן שלקח לו להגיב על האלימות בווירג'יניה — טראמפ כבר צייץ בטוויטר. "עכשיו, כשקן פרייז'ר ממרק התפטר ממועצת התעשיינים, יהיה לו יותר זמן להוריד את מחירי התרופות השערורייתיים!" מאוחר יותר, טראמפ חידש את הביקורת שלו כלפי מרק, וצייץ: "מרק היא המובילה במחירי התרופות שלה שרק עולים, ובה בעת היא מוציאה משרות מארה"ב. החזירו משרות בחזרה והורידו את מחירי התרופות!".

השתיקה מצד קהילת המנכ"לים הכללית לגבי תגובתו של טראמפ היתה צורמת מאוד, במיוחד לאחר שאחד מהם הותקף אישית על ידי הנשיא. ביום שני בערב, שני מנכ"לים הצטרפו לפרייז'ר. קווין פלנק, מנכ"ל חברת ציוד הספורט אנדר ארמור, הודיע בטוויטר כי הוא מתפטר ממועצת התעשיינים, והסביר בין היתר כי החברה שלו "עוסקת בחדשנות וספורט, לא בפוליטיקה". הוא לא התייחס ישירות לנשיא. מיד אחרי פלנק היה זה בריאן קרזניץ', מנכ"ל אינטל, שהודיע באתר החברה כי יתפטר מהמועצה. "התפטרתי משום שרציתי להשיג התקדמות, בעוד שלרבים בוושינגטון חשוב יותר לתקוף את כל מי שלא חושב כמותם", כתב.

מנכ"לים בודדים נוספים פירסמו במהלך סוף השבוע הצהרות פושרות בגנות האלימות בווירג'יניה. אבל למעט פרייז'ר, איש מהם לא גינה ישירות את בחירת המלים של טראמפ, שהצליחה להרגיז אפילו רפובליקאים רבים. במסיבת עיתונאים ביום שני, אחרי שספג הרבה ביקורת, אמר טראמפ כי "גזענות היא רשע". במהלך היום הביעו כמה מנכ"לים, בהם מג ויטמן מ–HP, תמיכה בפרייז'ר, בעוד שאחרים — כולל טים קוק מאפל ופורום ביזנס ראונדטייבל, שבו חברים 200 מנכ"לים — גינו את הגזענות בווירג'יניה. אבל אף מנכ"ל שחבר במועצות המייעצות השונות לנשיא לא אמר שום דבר שמופנה ישירות כלפיו.

"אני לא רוצה לסכן את עצמי"

איך יכול להיות שכל כך הרבה מנכ"לים ובכירים שומרים עדיין על שתיקה בנוגע לתגובה של הנשיא, והיכן האומץ שלהם לעמוד מולו?

אחרי הכל, רוב החברות משקיעות בימים אלה שעות ארוכות בדיבורים על התרבות והערכים שלהן. רק בשבוע שעבר, פיטרה גוגל באופן פומבי את אחד ממהנדסיה, לאחר שכתב במזכר שההבדלים בין גברים לנשים גורמים למיעוט נשים בתעשיית הטכנולוגיה. איך אנשים כמו אבדאיו אוגונלסי, דירקטור בכיר בגולדמן סאקס, יכול להישאר חבר בפורום האסטרטגי של טראמפ ולשמור על שתיקה, כמהגר מניגריה שהיה פקיד בימי תרגוד מרשל, השופט השחור הראשון בבית המשפט העליון? כפי שמרשל עצמו אמר, "כשאתם רואים עוולה או אי־שוויון או אי־צדק, דברו, כי זו המדינה שלכם. זו הדמוקרטיה שלכם". אוגונלסי סירב להגיב.

ומה לגבי אינדירה נואי, המנכ"לית ילידת הודו של פפסיקו? היא חברה במועצה העסקית של טראמפ ותומכת בולטת בבני מיעוטים. כשיצרתי עמה קשר לגבי דבריו של טראמפ, דובר מטעמה הפנה אותי לציוץ שלא מתייחס אליו במפורש: "שבורת לב מהאלימות בשרלוטסוויל. שנאה וחוסר סובלנות הם בגידה במה שאנחנו מאמינים בו כאמריקאים".

למען האמת, החובה לדבר לא צריכה ליפול דווקא על מנכ"לים המשתייכים לקבוצות מיעוטים. הם מתמודדים עם מספיק לחץ. מנכ"לים רבים אומרים בחוגים פרטיים כי דבריו של הנשיא הרתיחו אותם (וזאת אחרי שחלקם ניסו להתקבל לאחת המועצות של טראמפ). אבל רבים מהם פשוט מפחדים לומר בפומבי משהו שיהפוך את החברה שלהם ליעד לזעם של טראמפ.

למתקפה של טראמפ נגד פרייז'ר ומרק — חברה שתלויה בממשל כצרכן של רבות מתרופותיה — עלולה להיות השפעה קשה על מנכ"לים שחשבו אולי להתבטא בנושא. כששאלתי מנכ"ל אחד ביום שני בבוקר מדוע הוא לא מתבטא בפומבי, הוא ענה: "תראה מה הוא עשה לקן. אני לא רוצה לסכן את עצמי". זו, כמובן, הסיבה לכך שביקש להישאר בעילום שם.

זה מסביר כנראה גם מדוע אנשים כמו אוגונלסי לא מוכנים לומר שום דבר. הוא מנהל קרן תשתיות שכנראה תעשה עסקים עם הממשל הפדרלי, ופפסיקו של נואי כבר הוחרמה לזמן קצר על ידי תומכי טראמפ כשאמרה דברים שנתפשו כביקורת כלפיו.

מנכ"לים אחרים, כמו ג'יימי דיימון מג'יי. פי. מורגן צ'ייס, טוענים כי הם רואים את ההישארות במועצת הנשיא כחלק מחובתם הפטריוטית, גם כשהם לא מסכימים עמו. "יהיה קשה מאוד אם תגיד 'אני מתפטר מהמועצה' או שאתה לא מתכוון לעשות א', ב' או ג' רק בגלל אי־הסכמה על סוגיה אחת", אמר דיימון ביוני אחרי שטראמפ פרש מהסכם האקלים, צעד שאליו דיימון מתנגד. אילון מאסק מטסלה ורוברט אייגר מדיסני פרשו אז מהמועצה במחאה. ביום שני פירסם דיימון, יו"ר ביזנס ראונדטייבל, הודעה לגבי האלימות בווירג'יניה, אך לא התייחס ישירות לנשיא.

בכל פעם שבה עמדה על הפרק סוגיה שנויה במחלוקת — חוקי הגירה או הסכם האקלים למשל — המנכ"לים הצדיקו את שתיקתם בכך שחשוב יותר להיות מעורבים. זה טיעון הגיוני, עד לשלב מסוים. אם טראמפ לא שומע בעצתכם או מעריך את הדעה שלכם, מתי תקומו ותלכו? כשהחלטות מדיניות גדולות, כמו רפורמת מס, נמצאות ממש מעבר לפינה, למנכ"לים רבים חשוב לשמור על תקשורת ישירה עם הנשיא, גם אם היא חד כיוונית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker