טראמפ רוצה פחות מהגרים - אך זה גרוע לכלכלה

ממשל טראמפ טוען כי הגבלת מספר המהגרים תוביל לעלייה בשכרם של אזרחי ארה"ב, אך כלכלנים טוענים כי הגירה דווקא תורמת לכלכלה: "לאנשים יש בראש דימוי מיושן של המהגרים"

בנימין אפלבאום, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

כשהממשל הפדרלי בארה"ב אסר ב-1964 להשתמש בעובדי חקלאות ממקסיקו, מגדלי העגבניות של קליפורניה לא גייסו אמריקאים כדי לקצור את היבולים. תחת זאת הם רכשו מכונות.

בשבוע שעבר הודיע ממשל טראמפ על הצעת חוק שמטרתה לצמצם את מספר המהגרים החוקיים הנכנסים לארה"ב במחצית בתוך עשור, באמצעות ריסון יכולתם של אזרחים אמריקאים ותושבים חוקיים להביא את קרובי משפחתם אליהם. אם תיושם התוכנית, יהיה זה השינוי הקיצוני ביותר במערכת ההגירה של ארה"ב זה עשורים, וצעד נוסף במאמציו של הנשיא, דונלד טראמפ, לבלום את שטף המהגרים לארצו.

לדברי טראמפ, החקיקה תעזור לשמר משרות עבור האמריקאים ותוביל לעלייה בשכר - אותו טיעון שהשמיעו לפני חצי מאה הממשלים של קנדי וג'ונסון. ואולם כלכלנים טוענים כי סיפור העגבניות ושורה של ראיות אחרות מעידים כי אין קשר בין הפחתת מספר המהגרים לגידול במספר המשרות של אמריקאים. נהפוך הוא - הדעה הרווחת בקרבם היא שהגירה מעודדת צמיחה כלכלית, ומשפרת הן את חיי המהגרים והן את חיי האזרחים. "העובד האמריקאי הממוצע יפסיד יותר מאשר ירוויח מהגבלות על הגירה", אומר ג'ובאני פרי, כלכלן באוניברסיטת קליפורניה בדיוויס.

ממשל טראמפ מציע הגבלות חדות על מספר העובדים בעלי המקצוע וחסרי הכישורים שמורשים להיהפך לתושבי קבע, ומבקש להפחית במחצית את ההגירה מהרמה הנוכחית, הכוללת כמיליון איש בשנה. "החקיקה הזאת מראה את המסירות שלנו למשפחות אמריקאיות שסובלות מקשיים, שמגיעה להן מערכת הגירה שמציבה את הצרכים שלהן בעדיפות ראשונה", אמר טראמפ.

ההצעה של טראמפ מחיה כמה אלמנטים מהניסיון של ג'ורג' בוש הבן לשכתב את חוקי ההגירה ב-2007, ונראה שכמוה היא לא תנחל הצלחה. כבר כעת יש אליה התנגדות עזה הן מצד הדמוקרטים והן מצד רפובליקאים בסנאט.

"זו החלטה פוליטית, לא כלכלית"

כלכלנים אומרים כי מהגרי עבודה בעלי כישורים מועילים בבירור לכלכלה האמריקאית. ארה"ב יכולה לייבא מחשבים, אבל אם תחת זאת היא מייבאת מתכנתים, הכסף שהם מרוויחים ממוסה והם מוציאים אותו בארה"ב. בנוסף, חלק מהמתכנתים האלה ממציאים מוצרים חדשים ואף טכנולוגיות חדשות לגמרי.

ממשל טראמפ אומר כי הוא עדיין רוצה עובדים מקצועיים, ותיאר את ההצעה כמכוונת למהגרים חסרי כישורים. ארה"ב עדיין תנפיק 140 אלף אשרות גרין קארד מדי שנה, אך תפחית את מספר האנשים שמתקבלים משום שבני משפחותיהם הם כבר תושבים.

צילום: Wilfredo Lee/אי־פי

הבעיה היא שכשליש מבני המשפחות שקיבלו אשרות מאז שנת 2000 היו אקדמאים, לדברי פרי. "לאנשים יש בראש דימוי מיושן לגבי המהגרים", הוא אומר. "אלה בעיקר אנשים מאסיה, הודים וסינים, שמגיעים כדי לעבוד במשרות מקצועיות ברמה בינונית וגבוהה".

חורחה בורחס, כלכלן מהרווארד המתמחה בהגירה, שהיה היחיד שהממשל ציטט את מחקריו כנימוק להצעה, אמר בראיון בשבוע שעבר כי אין הצדקה כלכלית להפחתת ההגירה של בעלי כישורים. "זו החלטה פוליטית", אמר. "זו לא החלטה כלכלית".

ההשפעה הכלכלית של הגירת בעלי כישורים נמוכים היא סוגיה בוערת. בורחס הוא אחד הטוענים שהגירת בעלי כישורים נמוכים פגעה בהכנסות של אזרחים אמריקאים שלא סיימו תיכון. ההערכה שלו היא להשפעה של 3%-5% מההכנסה בשני העשורים האחרונים.

כלכלנים רבים מסכימים כי גורמים שונים, בעיקר שיפורים טכנולוגיים, הם האחראים העיקריים על ההידרדרות במצבו של מעמד הפועלים האמריקאי. בורחס טוען כי הגירת בעלי כישורים נמוכים אינה מניבה תועלת ברורה לכלכלה כולה. לדבריו, על התועלת של כוח אדם לא מקצועי מעיב המחיר של אספקת שירותים ממשלתיים למהגרים.

המרוויחים העיקריים מההגירה הם המהגרים, אומר בורחס. "אם כל מה שחשוב זו הכלכלה, זה ברור מאוד", הוא אומר. "אבל האם אתם רוצים לחיות במדינה שכל מה שחשוב לה זה כסף, או במדינה שיש לה מסורת של יחס נדיב כלפי מהגרים? אולי עדיפה פשרה".

"הסיפור של 'כשהיצע כוח האדם יורד, השכר עולה' הוא קשקוש"

יש כלכלנים שדווקא חולקים על מחקריו של בורחס. לדברי פרי, רוב המחקרים טוענים כי ההשפעה השלילית על שכרם של עובדים מקומיים לא מקצועיים היא אפסית. אחת הסיבות העיקריות לכך היא שמהגרים לרוב עובדים במשרות שקיימות רק בשל הזמינות של כוח עבודה זול.

קציר עגבניות היא דוגמה טובה לכך. חקלאי קליפורניה בשנות ה-50 ותחילת שנות ה-60 נשענו על עובדים מקסיקאים, אף שכבר היו מכונות. ב-1964, 97% מהעגבניות בקליפורניה עדיין נקטפו בצורה ידנית. ארה"ב נתנה לחקלאים לגייס עובדים ממקסיקו עם היתרים עונתיים, בתוכנית שהחלה כמענה על מחסור בכוח אדם במלחמת העולם השנייה. אך בתחילת שנות ה-60 התוכנית כבר לא היתה נסבלת מבחינה פוליטית. הנשיא ג'ון קנדי, הצהיר ב-1962 כי יסיים אותה, והנשיא לינדון ג'ונסון עשה זאת ב-1964. ב-1966, 90% מהעגבניות בקליפורניה נקצרו על ידי מכונות.

"הסיפור של 'כשהיצע כוח האדם יורד, השכר עולה' הוא קשקוש", אומר מייקל קלמנס, כלכלן במכון לפיתוח גלובלי שחקר את הסיפור של הפועלים המקסיקאים.

הגירה דווקא יכולה לספק זריקת עידוד לכלכלה. מחקר של האקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב מצא ב-2016 כי העלות הממוצעת של מהגר לממשל המקומי היתה כ-1,600 דולר בשנה ב-2011-2013 - אך ילדיהם ונכדיהם של מהגרים שילמו הרבה יותר מסים מכפי שצרכו בשירותים ציבוריים. באופן כללי, המחקר הסיק כי הגירה מועילה לכלכלה. מחקר אחר של כלכלני הבנק ג'יי. פי. מורגן צ'ייס מצא כי עצירת ההגירה לחלוטין תפחית את הצמיחה השנתית בתמ"ג ב-0.3%.

ההצעה של טראמפ מבקשת להציג מערכת שתיתן עדיפות למועמדים בהתבסס על משתנים כמו גיל, כישורים מקצועיים והיכולת לדבר אנגלית. קנדה ואוסטרליה כבר משתמשות במערכות כאלה. ואולם יש כלכלנים שטוענים כי עדיף לתת לשוק לקבל החלטות, למשל באמצעות מערכת כמו תוכנית האשרות H-1B, שנותנת לחברות לבקש היתרים לעובדיהן להגיע לארה"ב על בסיס זמני.

בנוסף, קלמנס טוען כי מערכות של ניקוד נוטות לתת עדיפות לחינוך, אך זה לא מועיל לכלכלה כשהמעסיקים זקוקים גם לעובדים בעלי כישורים נמוכים יותר. לדבריו, משרד המסחר האמריקאי צופה כי הביקוש לעובדים ללא השכלה אקדמית יעלה בקצב מהיר יותר מקצב הגידול באוכלוסייה בגיל העבודה. "ההנחה שהצורך העיקרי הוא בעובדים בעלי כישורים גבוהים היא מיתוס פוליטי", הוא אומר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker