המנכ"ל השנוא בארה"ב הורשע בהונאה וצפוי להיכנס לכלא

מרטין שקרלי, שהתפרסם כמי שהחברה שלו הקפיצה את מחירה של תרופה ב-5,000%, נמצא אשם בהונאה הנוגעת לקרנות גידור שהקים; במהלך המשפט הוא העביר בפייסבוק שידורים חיים מדירתו במנהטן

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרטין שקרלי מגיע לבית המשפט ביום שישי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מרטין שקרלי, בן 34, אוהב שערוריות. הוא נכנס בסערה לוול סטריט ולתעשיית התרופות, הקפיץ את מחירה של תרופה מצילת חיים בן לילה ב-5,000%, התרברב בכך שיערים על התביעה במשפט ההונאה שלו, והעביר שידורים חיים וציוצים לאורך המשפט בן חמשת השבועות.

ביום שישי מצא אותו חבר המושבעים בבית המשפט הפדרלי אשם בשלושה סעיפי הונאה, וכעת צפוי להיגזר עליו עונש של עד 20 שנות מאסר עבור כל אחד משני הסעיפים הראשונים, ועד חמש שנים נוספות לסעיף האחרון. שקרלי רעד בהקראת פסק הדין. אך זמן קצר לאחר מכן, מחוץ לבית המשפט, אמר כי הוא "שמח בהרבה מובנים" מהפסיקה. "זה היה ציד מכשפות בקנה מידה אפי, והם מצאו אולי מטאטא אחד או שניים", אמר. מאוחר יותר, בשידור חי בפייסבוק מדירתו שבמנהטן, שתה בירה והתבדח על חיי הכלא.

שקרלי הואשם בהונאת ניירות ערך והונאה באמצעים אלקטרוניים בשתי קרנות הגידור שניהל, MSMB קפיטל ו-MSMB הלתקייר. הוא הואשם בכך שהשתמש באופן לא חוקי בחברת תרופות שייסד, רטרופין, כדי לשלם למשקיעים שהונה ב-MSMB. בנוסף, התביעה אמרה כי הוא שלט בחשאי במספר עצום של מניות רטרופין.

שקרלי לא לקח אף פעם את התביעה יותר מדי ברצינות. הוא נפגש עם הרשויות ללא עורך דין, עיווה את פרצופו במהלך עדותו, כינה את התביעה "נבחרת הנוער" וקרא ספר במהלך דברי הסיכום.

חבר המושבעים מצאו אותו אשם בשלושה מתוך שמונה סעיפים: הונאת ניירות ערך בקרן הגידור שלו MSMB קפיטל; הונאת ניירות ערך בנוגע לקרן הגידור השניה שלו MSMB הלתקייר; וקשירת קשר לביצוע הונאת ניירות ערך בנוגע למניות רטרופין, שבה ניסה להשתלט בחשאי על נתח גדול ממניות החברה.

במהלך משפטו של שקרלי תיארו העדים את עלייתו של הנאשם והפיכתו ממנהל קרן גידור צעיר ושאפתן למנכ"ל חברת תרופות שנוא. התביעה הביאה הרבה עדויות לכך ששקרלי השתמש באופן לא חוקי ברטרופין כדי לשלם למשקיעי MSMB שהונה. הראיות כללו מכתב איום ששלח לאשתו של עובד לשעבר; הצהרות ששלח למשקיעי MSMB, אשר הראו תשואות גדולות בשעה שבחשבונות הקרן לא היה כסף; שלוש גרסאות של הסכם מתוארך לאחור שהראה כביכול ש-MSMB קפיטל השקיעה ברטרופין כשלא עשתה זאת; ורישומים לגבי נכסים תחת ניהול החברה, אשר היו רחוקים מגודלה של הקרן בפועל.

עורכי דינו של שקרלי התמקדו בעובדה שמשקיעיו בסופו של דבר קיבלו יותר כסף מההשקעות הראשוניות שלהם. הם אמרו כי זו הוכחה לכך שהוא מעולם לא התכוון לבצע הונאה, וכי הוא עבד קשה כדי שרטרופין תגדל והוא יוכל להחזיר למשקיעי MSMB את כספם. עם זאת, התביעה טענה כי תשלום למשקיעים הוותיקים של שקרלי לא היה אמור להיות באחריות רטרופין, חברה ציבורית, וכי שקרלי הטעה את משקיעי MSMB. "לשקר לאנשים כדי לגרום להם להשקיע אצלך - זו הונאה", אמרה התובעת ג'קלין קסוליס בדברי הסיכום שלה.

שקרלי, בן למהגרים מאלבניה שגדל בברוקלין, נהג כמו זיקית כשגייס משקיעים לקרנות שלו. למשקיע לא סיים את לימודיו האקדמיים שיקר ואמר שגם הוא לא סיים את לימודיו; לאחר סיפר כי סיים למודים באוניברסיטת קולומביה, ובתכתובת אחרת עם משקיע, כשהשניים שוחחו על סטיב ג'ובס, שנשר מלימודיו באוניברסיטה, הוא כתב כי נשר מקולומביה. עורכי דינו תיארו אותו כטיפוס מוזר שלא נהג לצחצח שיניים וישן בשק שינה במשרד.

לפני המשפט, שקרלי נודע בעיקר כמי שהקפיץ את מחירה של התרופה דארפרים לטיפול בזיהומים טפיליים מסכני חיים, מ-13.50 דולר ל-750 דולר לגלולה, כשהיה מנכ"ל חברת התרופות טיורינג - מה שזיכה אותו בכינוי "האיש השנוא בארה"ב". התגובה שלו היתה לקנות תרופה נוספת ולהצהיר כי יעלה גם את מחירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker