המסמכים החשאיים של מונסנטו: "איננו יכולים לטעון שהמוצר שלנו לא מסרטן, כי לא בדקנו"

יצרנית הזרעים וחומרי ההדברה מונסנטו שכחה לבקש הארכה לצו חיסיון - ותכתובות פנימיות שלה נחשפו במשפט ■ בכירים בחברה חששו מבטיחות קוטל העשבים ראונדאפ, והיא שילמה למדענים שיפרסמו מחקרים שמתנגדים לסיווג חומר ההדברה כחשוד כמסרטן

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קוטל העשבים ראונדאפ של מונסנטו
קוטל העשבים ראונדאפ של מונסנטוצילום: בלומברג

מסמכים שפורסמו ביום שלישי בתביעה נגד מונסנטו, יצרנית זרעים וחומרי הדברה לחקלאות, העלו שאלות חדשות לגבי מאמצי החברה להשפיע על הדיון בנוגע לבטיחותו של אחד המוצרים הידועים שלה, קוטל העשבים ראונדאפ.

הרכיב הפעיל בראונדאפ, גלייפוסט (glyphosate) הוא קוטל העשבים הנפוץ ביותר בעולם, ומשמש חקלאים ביבולי שדה וגננים בגינות ביתיות. למרות שהרגולטורים אישרו את בטיחות השימוש בראונדפ ברוב המדינות, תביעה בבית משפט פדרלי בסן פרנסיסקו ממשיכה להעלות סימני שאלה לגבי התנהלות החברה והמוצר עצמו.

המסמכים מראים עד כמה מוכנה מונסנטו להרחיק לכת להגן על תדמיתה. הנרי י. מילר, אקדמאי ותומך ביבולים מהונדסים גנטית (GMO) ביקש ממונסנטו לנסח עבורו מאמר שדומה לו התפרסם בשמו באתר פורבס ב-2015. הוא לא היה זמין לתגובה. מילר כתב מאמר שתקף את ממצאי ארגון הבריאות העולמי שסיווג ב-2015 את הגלייפוסט ככל הנראה גורם לסרטן בבני אדם. בתכתובת שפורסמה מונסנטו מבקשת ממנו לכתוב מאמר בנושא, והוא עונה, "אוכל לעשות זאת אם תהיה בידי טיוטה באיכות גבוהה ממנה אוכל להתחיל". המאמר, כאמור, הופיע תחת שמו, והמגזין לא ציין שלמונסנטו מעורבות בכתיבתו. מונסנטו אמרה כי מדובר במאמץ משותף וכי לא שילמה על כתיבת המאמר, שאיננו מאמר של מוסד אקדמי ולא עבר בחינת עמיתים.

אקדמאי שהשתתף בכתיבת מחקר שמומן על ידי מונסנטו, ג'ון אקוובלה, שעבד בעבר במונסנטו, הביע ספקות לגבי התהליך. הוא כתב באימייל ב-2015 לבכיר במונסנטו: "איני יכול להיות חלק ממחקר, מצגת או פרסום מטעה". הוא אמר גם שהחברה משמשת כסופר רפאים וכי הדבר אינו אתי.

בכיר במונסנטו אמר כי מדובר באי הבנה שמטופלת. אקוובלה שלח אימייל ביום שלישי ואמר כי "אין סופרי רפאים", וכי התייחס לטיוטה מוקדמת בדבריו.

שדה תירס בברזיל
שדה תירס בברזילצילום: בלומברג

המסמכים מראים גם כי בטיחותו של ראונדאפ נדונה בתוך החברה. "אם מישהו בא אליי ורוצה לבחון את ראונדאפ – הייתי מגיב בחשש קשה", אמר מדען של מונסנטו באימייל פנימי ב-2001. מונסנטו הגיבה בזעם על פרסום המסמכים על ידי משרד עו"ד שמעורב בתביעה. "יש צו חסיון תקף והם הפרו אותו", אמר סקוט פרטרידג', סגן נשיא לאסטרטגיה גלובלית במונסנטו. לדבריו, החברה תבקש להטיל קנס על המדליפה.

"הם בוחרים דברים מסוימים להציג אותנו באור שלילי, אבל העובדות המדעיות לא מושפעות מזה", אמר פרטרידג'.

ר.ברנט ויסנר, שותף בבאום, הדלונ, אריסטיי אנד גולדמן, החברה שפירסמה את המסמכים, אמר כי מונסנטו טעתה ולא הגישה בקשה להאריך את החסיון. לדברי מונסנטו בקשה כזו אינה נחוצה.

תכתובת נוספת מראה עד כמה הראונדאפ היה שנוי במחלוקת במונסנטו עצמה. "גלייפוסט הוא בסדר, אבל המוצר הסופי עושה את הנזק", כתב ב-2002 בכיר בחברה. מנהלת אחרת כתבה ב-2003 לעמיתיו, "אי אפשר לומר שראונדאפ אינו קרצינוגן... לא עשינו בדיקות נחוצות על הנוסחה כדי לומר דבר כזה".

כמו כן חתמה החברה על חוזה עם א. ואלאס הייז, העורך לשעבר של מגזין Food and Chemical Toxicology  (טוקסיקולוגיה של מזון וכמיקלים). ב-2013, בזמן שעדיין היה עורך, הוא פירסם הכחשה למחקר שפגע במונסנטו לפיו ראונדאפ ותירס מהונדס גנטית עלולים לגרום לסרטן ומוות מוקדם בחולדות. הייז אמר כי לא היה בחוזה עם מונסנטו בזמן פרסום ההכחשה, וכי קיבל תשלום רק לאחר שעזב את המגזין.

ראונדאפ – זרעי המחסל

דפנה מאור

ראונדאפ נתון גם במחלוקת נוספת על זו הקשורה לרעילותו לבני אדם. קוטל העשבים עובד באמצעות מניעת ייצור חלבון בצמחים, החיוני לצמיחתם והתפתחותם. אולם היעילות שלו היא גדולה כל כך, שהוא קוטל גם את היבולים שהחקלאים מעוניינים לגדל.

בתשובה לכך פיתחה פיתחה זרעים מהונדסים גנטית בשם ראונדאפ רדי (roundup ready), שעמידים בפני ראונדאפ - קוטל העשבים שהיא מוכרת בעצמה. לכאורה מדובר בפיתוח מדעי גאוני – יבולים שמהונדסים להיות עמידים יותר, בשילוב של חומר הדברה שמונע צמיחת עשבים שפוגעים ביבולים.

הזרעים האלו – של סויה, תירס, קנולה ועוד, כונו על ידי מתנגדים לשימוש בהם Terminator seeds – זרעי המחסל. הם עקרים: במקום שהחקלאים יוכלו להפיק זרעים מהיבולים ולזרוע אותם בעונה הבאה, הם נדרשים לקנות מחדש כל שנה את הזרעים של מונסנטו. עמידותם בפני קוטל העשבים משמעה שחקלאים נדרשים להשתמש בזרעים המהונדסים כדי שיוכלו להשתמש בקוטל העשבים, והפוך.

מונסנטו טענה כי שימוש בראונדאפ רדי מפחית את הצורך בשימוש בקוטלי עשבים קשים יותר. מתנגדים טוענים, בתמיכת מחקרים, כי זנים חדשים ועמידים של עשבים נוצרו בתהליך של אבולוציה מואצת בעקבות השימוש בזרעים ובהדברה המשולבים. טענות נוספות כוללות שימוש לא נכון שמאיץ שחיקת קרקע, היסחפות זרעים עקרים לשדות סמוכים של חקלאים שלא זרעו אותם, והפיכת היבולים הפוריים לעקרים. המוצרים של מונסנטו, נטען נגד החברה, מעניקים תמריץ לחקלאים לעבור לגידולים אחידים, לא מגוונים, שאינם מיטיבים עם האדמה וגם עלולים לסכן את אספקת המזון במקרה של פגיעה ספציפית בהם.

ב־2011 הגישו עשרות ארגונים חקלאיים בארצות הברית תביעת הגנה נגד מונסנטו: הם חוששים שאם זרעים מהונדסים של החברה יזהמו באופן מקרי את שדותיהם, תוכל זו לתבוע אותם על הפרת זכויות קניין רוחני. בתגובה התחייבה מונסנטו לא לתבוע חקלאים שבשדותיהם יופיעו כמויות זניחות של זרעים מתוצרתה.

.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker