הגרף היומי |

תיאוריית דאו ומדד המניות הוותיק בארה"ב מזהירים כי סוף הראלי קרוב

מדד דאו ג'ונס למניות התחבורה צנח בימים האחרונים בעוד מדד דאו ג'ונס ממשיך לשבור שיאים, מגמה שמהווה סימן מבשר רעות לשווקים

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמזור מעל שלט בוול סטריט בניו יורק
צילום: רויטרס

מדד המניות האמריקאי דאו ג'ונס שנכנס לשימוש בשנת 1896, ומדד דאו ג'ונס למניות התחבורה - מדד המניות הוותיק ביותר בארה"ב שהושק 12 שנים לפניו - משמשים זה שנים ככלי לניבוי כיוון שוק המניות והכלכלה האמריקאית.

לפי תיאוריה שגיבש לפני למעלה ממאה שנים מייסד המדדים, צ'רלס דאו, כאשר שני המדדים מטפסים יחדיו משמעות הדבר היא כי העליות צפויות להימשך. זאת מכיוון שהדבר מצביע על כך שמוצרי החברות לא רק מיוצרים אלא גם משונעים לחנויות על ידי חברות במגזר התחבורה, ולא נשארים במחסנים.

עם זאת, ירידה של מדד מניות התחבורה בשעה שמדד דאו ג'ונס ממשיך לטפס מהווה סימן מבשר רעות, שכן חברות רכבות ומשאיות הן לא פעם בין הראשונות שמזהות שינויי מגמה בשווקים.

זה בדיוק מה שהתרחש לאחרונה כפי שממחיש גרף שפירסם בסוף השבוע גרג גאנתר בבלוג "Daily Reckoning", ואשר אליו צירף אזהרה כי הראלי בוול סטריט מתקרב לסיומו.

מדדי דאו ג'ונס התעשייתי ומדד דאו ג'ונס למניות התחבורה
מדדי דאו ג'ונס התעשייתי ומדד דאו ג'ונס למניות התחבורהצילום: dailyreckoning.com

"ביום חמישי, מדד דאו ג'ונס למניות התחבורה נפל ביותר מ-3%. המניות התייצבו ביום שישי - אבל הנזק כבר נעשה. המניות הללו נמצאות כעת בשפל של חודשיים. זוהי סטייה חדה ממדד דאו ג'ונס, אשר ממשיך להיות קרוב לשיא של כל הזמנים", כתב גאנתר בסוף השבוע.

במסחר בוול סטריט היום, מדד דאו ג'ונס למניות התחבורה ממשיך לרדת, ומאבד 0.5%, ואילו מדד דאו ג'ונס מטפס ב-0.4% ונמצא בדרכו לשיא סגירה נומינלי.

"זכרו, מניות התחבורה ממלאות תפקיד מפתח במדידת האווירה בשווקים. כאן נכנס לשימוש כלי תזמון השוק של תיאוריית דאו", הוסיף גאנתר. "לכן חשוב כל כך לשים עין על מדד התחבורה במהלך השבוע. אנחנו לא רוצים לחטוף סנוקרת עקב נפילה פתאומית בשוק המניות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker