סופה של ריבית הליבור: תיעלם בהדרגה עד סוף 2021

הליבור – שהוא השער לפיו בנקים מלווים כסף אחד מהשני – נהפך בשנים האחרונות לשם נרדף לשחיתות במערכת הבנקאות

אריק בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרובע הפיננסי של לונדון
הרובע הפיננסי של לונדוןצילום: Chris Ratcliffe/Bloomberg

ליבור, ריבית בין בנקאית המשמשת אמת מידה לנתח עצום מהעסקות הפיננסיות בעולם, תיעלם בהדרגה עד סוף 2021, משום שרגולטורים ובנקים בבריטניה רוצים להחליף את האינדיקטור רדוף הסקנדלים במערכת מהימנה יותר.

ליבור נהפכה שם נרדף לשחיתות לאחר שנחשף לפני כחמש שנים כי סוחרים עשו מניפולציה בריבית. הפרשה הסתיימה בקנסות בסך 9 מיליארד דולר ובהרשעתם של כמה בנקאים.

אנדרו ביילי, ראש הרשות להתנהלות פיננסית בבריטניה, אמר היום כי "אנחנו לא חושבים שנצליח לשפר את האופן שבו העסקות מתרחשות אם נמשיך לסמוך על ריבית הליבור במתכונתה הנוכחית. ההחלטה להפסיק להשתמש בליבור בהדרגה עד סוף 2021 תאפשר לנו לתכנן את השינוי כך שהמעבר יהיה חלק".

הליבור היא ראשי תיבות של London InterBank Offered Rate. למעשה זו הריבית שנקבעת לפי נתונים שמעבירים כ-20 בנקים, שמעריכים את הריבית שבה הבנק שלהם יכול לקבל אשראי מבנק גדול אחר. הניהול של הליבור השתנה בעקבות פרשת השחיתות, ואת אגודת הבנקאים הבריטים החליפה הבורסה האינטרקונטיננטלית, במטרה להפוך את הריבית יותר מבוססת עסקות.

אבל ביילי, בן 58, טוען כי השוק שעומד מאחורי הפעילות של הליבור – שבו בנקים מספקים אחד לשני הלוואות ללא ביטחונות – כבר אינו פעיל מספיק כדי לקבוע ריבית מהימנה, ולכן יש למצוא אלטרנטיבות.

"החיסרון של פעילות בשווקים האמורים מעלה שורה של שאלות רציניות לגבי הליבור", אומר ביילי, שנתפש כמועמד רציני לתפקיד נגיד הבנק המרכזי הבא של בריטניה. "אם לא קיים שוק פעיל, אף אחד לא יכול למדוד אותו כמו שצריך".

הרשות התחילה לפקח על הליבור רק ב-2013.  ראש הרשות אומר כי הרגולטורים השקיעו זמן ניכר בשיכנוע הבנקים להמשיך להעביר את הנתונים הדרושים – משהו שביכולתה של הרשות לכפות עליהם – אבל המחסור בנזילות הופך את אחזקת האינדיקטור לבלתי אפשרית, ומשאיר פתח למניפולציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker