בהתאם לתחזיות: הריבית בארה"ב ללא שינוי

ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי הודיע היום כי היא משאירה את הריבית ברמה של 1%-1.25% לפחות עד הישיבה הבאה שתיערך לקראת סוף ספטמבר. הבנק יתחיל לצמצם את דף המאזנים "יחסית בקרוב"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

בהתאם לתחזיות, הריבית בארה"ב נותרה ללא שינוי ברמה של 1%-1.25%. בתום ישיבה בת יומיים של ועדת השוק הפתוח (FOMC), הודיע הבנק הפדרלי כי טרם בשלו התנאים להעלאת ריבית נוספת. ואולם הבנק צפוי עדיין להעלות את הריבית פעם נוספת השנה ל-1.25%-1.5%. המשקיעים מעוניינים לבחון את הודעת הבנק המרכזי בארה"ב על הצמצום בדף המאזנים של הבנק שטפח בשנות ההרחבה הכמותית ורכישת האג"ח הממשלתיות ל-4.5 טריליון דולר.

ההחלטה התקבלה פה אחד כשתשעת חברי ועדת השוק הפתוח תמכו בהשארת הריבית ברמתה. בהודעה שצורפה להחלטת הריבית נכתב כי הבנק הפדרלי יתחיל לצמצם אתדף המאזנים שלו "בקרוב יחסית" - שינוי לעומת ההודעה הקודמת שבה נטען כי יעשה זאת "השנה". מלבד השינוי הזה בנוסח, השינויים בהודעה היו שוליים יחסית.

ג'נט ילן
ג'נט ילןצילום: בלומברג

בעדותה בפני הקונגרס שנערכה ב-12-13 ביולי, אמרה יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, כי הבנק הפדרלי מתכוון להמשיך להעלות את הריבית בארה"ב ולהתחיל לצמצם את היקף הנכסים במאזניו, אולם לא סיפקה מידע חדש לגבי עיתוי צעדים אלו. עם זאת, ילן אותתה כי הפד לא יצטרך להעלות את הריבית עוד מספר רב של פעמים. "מכיוון שהריבית הנייטרלית היא כעת נמוכה למדי במונחים היסטוריים, הריבית הפדרלית לא תצטרך לעלות עוד כל כך הרבה כדי להגיע למצב של מדיניות נייטרלית".

המונח "ריבית נייטרלית" מתייחס לרמת הריבית שבה האינפלציה נשמרת מרוסנת בטווח הרצוי לבנק, תוך שמירה על צמיחה בריאה בכלכלה.

היקף הנכסים במאזני הבנק המרכזי יתכווץ בסופו של דבר לרמה "נמוכה באופן ניכר" מרמתו הנוכחית, אמרה ילן בעדותה. עם זאת, ילן העריכה כי היקף הנכסים במאזני הבנק יישאר גדול יותר מכפי שהיה לפני המשבר הפיננסי של 2008.

"במבט קדימה, עמיתי בוועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) ואני צופים כי, יחד עם התאמות הדרגתיות נוספות במדיניות המוניטרית, תמשיך הכלכלה לצמוח בקצב מתון במהלך השנתיים הקרובות", אמרה ילן בעדותה.

הבנק המרכזי חושש להעלות את הריבית פעם נוספות בשל פרסום נתונים המעידים על היחלשות הלחצים האינפלציוניים בכלכלה הגדולה בעולם. אנליסטים מעריכים כי הבנק הפדרלי ימתין לדו"חות התעסוקה הקרובים ויתמקדו בעיקר בעליות בשכר לפני שיחליטו אם להעלות את הריבית פעם נוספת. פגישת FOMC הבאה תיערך ב-19-20בספטמבר, ועד אז יפורסמו נתוני מקרו רבים, שייתכן שינו את דעתו של הבנק המרכזי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום