כריסטין לגארד: מטה קרן המטבע הבינלאומית עשוי לעבור מוושינגטון לבייג'ין

ראש IMF אמרה כי המעבר עשוי בתוך עשור אם מגמות הצמיחה של סין ושווקים מתעוררים אחרים יימשכו ויבואו לידי ביטוי במבנה זכויות ההצבעה של הקרן

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כריסטין לגארד, קרן המטבע הבינלאומיתצילום: בלומברג

מטה קרן המטבע הבינלאומית (IMF) עשוי לעבור מוושינגטון לבייג'ין בתוך עשור אם מגמות הצמיחה של סין ושווקים מתעוררים גדולים אחרים יימשכו ויבואו לידי ביטוי גם במבנה זכויות ההצבעה של הקרן, אמרה אתמול ראש הקרן, כריסטין לגארד.

באירוע של המרכז לפיתוח גלובלי (CGD) בוושינגטון אמרה לגארד כי מעבר כזה הוא אפשרי מכיוון שהקרן תצטרך להגדיל את הייצוג של שווקים מתעוררים גדולים ככל שכלכלותיהם יגדלו והשפעתם תגבר.

"משמעות הדבר בהחלט יכולה להיות שאם ננהל את השיחה הזו בעוד 10 שנים, יתכן שלא נשב בוושינגטון בירת ארה"ב, אלא נעשה זאת במשרד הראשי שלנו בבייג'ין", אמר לגארד.

לדבריה, תקנות הקרן ממליצות כי מטה הקרן יהיה ממוקם בכלכלה הגדולה ביותר שחברה בארגון.

קו הרקיע של בייג'יןצילום: רויטרס

מאז השקת קרן המטבע בשנת 1945, זו תמיד היתה ארה"ב, אשר מחזיקה כיום בפועל בזכות וטו על החלטות הקרן עם נתח של 16.5% מהקולות במועצת המנהלים.

אולם כלכלנים צופים כי סין, עם שיעור צמיחה צפוי של יותר מ-6% השנה, עשויה לעקוף את ארה"ב במונחי תוצר מקומי גולמי (GDP) במהלך העשור הבא ולהפוך לכלכלה הגדולה בעולם במונחים נומינליים. כלכלנים מסוימים, בהן כלכלני קרן המטבע, טוענים כי סין כבר תורמת יותר לצמיחה הגלובלית על בסיס שוויון כוח קנייה (Purchasing power parity), אשר מציג את המחיר הריאלי של מוצרים ושירותים.

קרן המטבע הכניסה לאחרונה שינויים במבנה בזכויות ההצבעה ב-2010, אולם בחינה מחדש של המבנה מתוכננת בשנה הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker