המפעלים בארה"ב מנסים לגייס עובדים - אבל מגלים שרבים מכורים לסמים

טראמפ התחייב להחזיר משרות ייצור לארה"ב, אבל השימוש בסמים מונע ממועמדים פוטנציאליים רבים להתקבל אליהן ומשאיר את היתרון בידי חברות זרות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מריחואנה שנתפסה במקסיקו, בדרכה לארה"ב
מריחואנה שנתפסה במקסיקו, בדרכה לארה"בצילום: בלומברג

רק כמה קילומטרים מהמקום באוהיו שבו צפוי היום נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לשאת נאום בפני עובדי הצווארון הכחול שרבים מהם תומכים בו, מתקשים המפעלים להחזיר משרות מהסוג הזה לארה"ב.

זה לא שלעובדים המקומיים חסרים הכישורים למלא את המשרות האלה, שרבות מהן אפילו לא מצריכות תעודת בגרות אבל נושאות בצדן שכר של 15 דולר עד 25 דולר לשעה עם הטבות מלאות. הבעיה היא שיותר מדי מועמדים – כמעט מחצית, בחלק מהמקרים – נכשלים בבדיקות הסמים.

בכל רבעון, קולומביאנה בוילר, חברה מקומית המייצרת מכולות, מוותרת על הזמנות בשווי של 200 אלף דולר בגלל מחסור בכוח אדם – ומתחרות זרות נהנות מהשלל. "המתחרה הגדולה שלנו בגרמניה יכולה לעשות את הדברים מהר יותר משום שיש לה מאגר כוח אדם טוב יותר", אומר מייקל שרווין, מנכ"ל החברה בת ה-123. "אנחנו תמיד מחפשים אנשים ומפרסמים מודעות, אבל לפחות 25% מהם נכשלים בבדיקות הסמים".

את ההשפעות הכלכליות של שימוש בסמים על כוח העבודה אפשר לראות בכל רחבי ארה"ב, ואולי במיוחד באוהיו, שמתקשה להתגבר על עשורים של ירידה בפעילות התעשייה. מגפת האופיאטים, ובמידה מסוימת גם העלייה בשימוש במריחואנה, פוגעים בעסקים ובכלכלה בדרכים שמקבלי ההחלטות ומומחים אחרים מתחילים רק להבין.

מחקר של הממשל הפדרלי העריך כי שימוש מופרז באופיאטים במרשם עלה לכלכלה 78.5 מיליארד דולר ב-2013, אבל הנתון הזה לא מגלם בתוכו את ההשפעה הרחבה יותר על עסקים מגורמים כמו אובדן תפוקה, לדברי קרטיס פלורנס, שעמד בראש המחקר במכון הלאומי למניעת פציעות. "זו בהחלט הערכה שמרנית", הוא אומר. "קשה מאוד לאמוד את ההשפעה על מעסיקים, אבל לו יכולנו לעשות זאת, זה היה מתווסף למה שאנחנו רואים כאן".

ההשפעה מורגשת לא רק מבחינת מועמדים שנפסלים אחרי כישלון בבדיקת סמים, אלא גם מועמדים פוטנציאליים שנרתעים בשל כך מהגשת מועמדות. בדיון בקונגרס החודש, קשרה יו"ר הבנק הפדרלי ג'נט ילן בין העליה בשימוש באופיאטים לבין ירידה בהשתתפות בכוח העבודה.

"זה לא רק עניין של השתתפות בשוק העבודה; יש גם פגיעה כלכלית היקפית", אומר אלן קרוגר, כלכלן מפרינסטון שכתב מאמר מאוד מדובר בנושא בשנה שעברה. אלמלא השימוש בסמים, אומר קרוגר, שהיה יו"ר מועצת היועצים הכלכליים של אובמה, עובדים שתקועים במשרות בשכר נמוך יכולים היו להשיג משרות מקצועיות בשכר גבוה יותר ולהגיע למעמד הביניים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום