ממשלת יפן מנסה לשכנע את האזרחים: הישארו בבית, אל תלכו לעבודה

ממשלת יפן הודיעה היום על השקת פיילוט שמעודד עבודה מהבית בניסיון להפחית את הפקקים בטוקיו לקראת האולימפיאדה ואולי גם להצליח לשנות את תרבות העבודה הקשיחה במדינה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: KIM KYUNG-HOON/רויטרס
רויטרס

יפן הודיעה היום (שני) על תוכנית חדשה שמכונה "טלוורק" ונועדה לעודד עובדים לעבוד מהבית, ובכך להקל על עומסי התנועה בטוקיו שמתכוננת לאירוח המשחקים האולימפיים ב-2020. המדינה מתכוונת להשיג בכך מטרה נוספת: להקל מעט על תרבות העבודה הנוקשה ביפן.

כמעט 930 חברות, שבהן נכללות סאנטורי הולדינגס, אג'ינומוטו קו וטוקיו קו משתתפות ביום "טלוורק" שיחול ב-24 ביולי בכל שנה עד לטקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים שמתוכנן להיערך ב-24 ביולי 2020.

ממשלתו של ראש הממשלה, שינזו אבה, הציגה תוכנית מדיניות שנועדה לקצר את שעות העבודה, להעלות את השכר של עובדי הקבלן ולהילחם ברמיסת חוקי העבודה במדינה. תוכנית טלוורק עשויה לתרום לשינוי תרבות העבודה ביפן, שלפי רבים נתקעה מאחור.

"כשתתחיל האולימפיאדה יתחיל להיות קשה מאוד להגיע למקומות העבודה, ולכן אנחנו עושים את זה כניסוי", אמר טקאשי קוזו, בן 61, נשיא מכון ריקו לקיימות ולעסקים ביפן. "סגנון החיים של הדורות הצעירים יותר משתנה, ולכן חברות צריכות להציע סגנונות עבודה חלופיים כדי שישמשו כתמריצים לעובדים".

קוזו אמר שהוא בעצמו עבד ביום שני בבוקר מביתו והוא התכוון להגיע לפגישה שנערכה מחוץ למשרד אחרי הצהריים ולהגיע למשרד רק בשעות הערב המוקדמות.

עבודה מהבית נפוצה הרבה יותר במדינות אחרות, ואפילו במגזר של טכנולוגיית המידע ביפן, שבו עבודה באמצעות שיחות ועידה מצולמות נחשבות לדבר שבשגרה, כמו גם התחברות למערכות המשרד מבית קפה שכונתי.

אבל תעשיות אחרות ביפן לא מצליחות ליישם את הרעיון, בעיקר בגלל שהן שמות דגש רב על החיוב בנוכחות פיזית במשרד, לעתים במשך 12 שעות או יותר.

אבל יפן התאגידית מתחילה לשנות את דרכיה ומעוניינת להציע לעובדים שעות עבודה גמישות יותר. האוכלוסייה במדינה מזדקנת, וכוח העבודה מתכווץ בקצב מדאיג. בנוסף לכל זה, תרבות העבודה הקשיחה ביפן מקשה על חברות למשוך עובדים ולשמור עליהם.

כמה חברות מתחילות להבין ששעות עבודה ארוכות ולא גמישות גורמת למעשה לפריון עבודה נמוך. במקרים מסוימים יכולה תרבות העבודה היפנית להפוך לקטלנית, ואי זה דבר נדיר במיוחד כשעובדים מתאבדים או שהם סובלים משבץ מוחי בגלל שעות עבודה מוגזמות.

"אנחנו עושים את התכונית לקראת המשחקים האולימפיים, אבל המטרה לטווח הארוך היא שיהיו לנו תנאי עבודה אנושיים יותר", אמר הירושי אוהנישי, שאחראי על תכנון תוכנית "טלוורק" במשרד הכלכלה, המסחר והתעשייה ביפן. "בעבר, היתה קיימת תפיסה שעבודה במשך שעות רבות היא טובה, אבל החשיבה הזו לא תחזיק מעמד בעתיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker