קרן המטבע: הכלכלה העולמית תצמח בקצב מהיר - אך ארה"ב תאבד את כוחה כקטר הצמיחה

הכלכלה העולמית צפויה לצמוח השנה ב-3.5%, לפי ה-IMF; ארה"ב תצמח ב-2.1% וסין תמשיך לזנק קדימה עם צמיחה של 6.7%

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפצילום: Jae C. Hong/אי־פי

הכלכלה העולמית צפויה לצמוח בקצב מהיר מהצפוי, אך העולם מפחית את התלות שלו בכלכלה האמריקאית כמנוע צמיחה, כך אומרת קרן המטבע הבינלאומית (IMF).

הקרן העלתה את תחזית הצמיחה העולמית לשנה הנוכחית, והיא צופה כעת צמיחה של 3.5%, לעומת התחזית שלה מ-2016 ל-3.2%. התחזית לשנה הבאה היא לצמיחה של 3.6%. לעומת חודש אפריל נותרה התחזית של ה-IMF לכלכלה העולמית ללא שינוי.

ואולם מנועי הצמיחה משתנים, והעולם פחות נשען על ארה"ב ובריטניה, ויותר על סין, יפן, גוש היורו וקנדה, לפי קרן המטבע. הקרן צופה צמיחה של 2.1% בארה"ב השנה ובשנה הבאה, ירידה לעומת התחזית מחודש אפריל, שצפתה צמיחה של 2.3% השנה ו-2.5% ב-2018. ב-2016 צמח התמ"ג של ארה"ב ב-1.6%. "התחזיות לארה"ב נמוכות יותר, בעיקר בשל ההנחה שמדיניות התקציב תהיה פחות מרחיבה מכפי שצפינו", נכתב בתחזית המעודכנת של ה-IMF.

ביוני אמרה קרן המטבע כי היא חוזרת בה מההערכה כי כלכלת ארה"ב תקבל זריקת עידוד מתוכניתו של הנשיא דונלד טראמפ להוריד מסים ולהגדיל את ההוצאות על תשתיות. מנהל התקציב של טראמפ, מיק מולווני, כתב ביולי כי היעד של הממשל הוא "לצמיחה בת קיימא של 3% בכלכלה".

גם לבריטניה, שעסוקה עדיין במגעים לברקזיט, צופה קרן המטבע צמיחה נמוכה יותר מהתחזיות הקודמות. השנה היא צפויה לצמוח ב-1.7%, לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 2%. "התחזית הזו ממחישה בדיוק מדוע התוכניות שלנו להגברת הפריון והשגת העסקה הטובה ביותר עם האיחוד האירופי חשובות מאוד", נאמר בהודעת משרד האוצר של בריטניה בתגובה על התחזית. "נתוני היסוד של הכלכלה שלנו חזקים".

במדינות אחרות, בינתיים, המומנטום נמשך. הקרן העלתה את תחזית הצמיחה לסין ב-0.1% ל-6.7% השנה, וצופה כי הצמיחה בשנה הבאה תהיה 6.4%. התחזית ליפן הועלתה גם כן ב-0.1% ל-1.3% השנה, אם כי בשנה הבאה צפויה האטה חדה ל-0.6%.

תחזית הצמיחה של גוש היורו הועלתה ל-1.9% השנה, לעומת 1.7% בתחזית הקודמת, ובשנה הבאה צפויה צמיחה של 1.7%. קנדה צפויה להוביל את הצמיחה מבין מדינות ה-G7, עם צמיחה של 2.5% השנה ו-1.9% בשנה הבאה.

הקרן קראה לכלכלות מפותחות עם ביקוש חלש ואינפלציה נמוכה להמשיך ולתמוך בצמיחה דרך מדיניות מוניטרית ותקציבית, תוך שהזהירה את הבנקים המרכזיים מהעלאת ריביות מהירה מדי. הקרן אמרה כי הפרוטקציוניזם והפחתת הרגולציה יגרמו נזק לכל המדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker