"פיירט ביי של המדענים"

שני אתרי ספרים פירטיים גדולים הושבתו בצו בית משפט וישלמו קנס גדול

בית משפט בארה"ב הורה למאגרי המידע המדעי המקוונים סיי-האב ולייבררי ג'נסיס לשלם 15 מיליון דולר למו"לית הספרות המדעית אלסביר בגין הפרת זכויות יוצרים

סוכנויות הידיעות

בית משפט בארה"ב הורה למאגרי המידע המדעי המקוונים הפיראטיים סיי-האב (Sci-Hub) ולייבררי ג'נסיס (Library Genesis) לשלם קנס של 15 מיליון דולר למו"לית הספרות המדעית אלסביר (Elsevier) בגין הפרת זכויות יוצרים.

עם זאת, למרות פסק הדין של בית המשפט המחוזי של דרום ניו יורק שניתן ב-21 ביוני, ספק אם אלסביר תקבל את הפיצויים שכן סיי-האב ולייבררי ג'נסיס משתמשים במגוון שמות מתחם וכתובות אינטרנט כדי להעניק לגולשים גישה לעשרות מיליוני מאמרים וספרים מדעיים.

פסק הדין בחודש שעבר בא לאחר צו מניעה שניתן ב-2015 נגד סיי-האב ולייבררי ג'נסיס, אשר השבית באופן זמני את השימוש בשמות המתחם של שני האתרים בארה"ב, בניסיון להביא לסגירתם. עם זאת, למרות הצו, המשיכו האתרים לפעול.

סיי-האב, שנוסד בשנת 2011 על ידי אלכסנדרה אלבקיאן מקזחסטן בתגובה לעלות הגבוהה של הזמנת מאמרים מדעיים באינטרנט, ולייבררי ג'נסיס תומכים במתן גישה חופשית למידע מדעי המוגן בזכויות יוצרים, ואשר הגישה אליו היום כרוכה בתשלום לספריות אקדמיות או כתבי עת מדעיים. פעילות שני האתרים ממומנת באמצעות תרומות המשתמשים.

שרתי מחשביםצילום: אי-פי

אלבקיאן ומפעילי אתר לייבררי ג'נסיס לא התייצבו לדיוני בית המשפט בניו יורק, באולם הראשונה שיגרה מכתב לבית המשפט בו הציגה את השיקולים שעמדו בבסיס החלטתה לייסד את אתר סיי-האב - שכבר זכה בתקשורת לכינוי "פיירט ביי של המדענים".

לדבריה, בתקופת לימודיה באוניברסיטה בקזחסטן היא היתה זקוקה לגישה למאות מחקרים מדעיים, אולם הדרך היחידה להשיג אותם היתה לשלם 32 דולרים למאמר - סכום שאותו הגדירה בתור "פשוט מטורף". לאחר שגילתה כי אנשי אקדמיה אחרים משתמשים באינטרנט כדי לחלוק עותקים של מחקרים מדעיים שידם לא משגת, היא הקימה את סיי-האב כדי לפשט את התהליך.

למרות המאבק המשפטי נגד האתר, סיי-האב ממשיך לפעול בכתובת האינטרנט sci-hub.io, ואף הרחיב את שירותיו כך שהמשתמשים יכולים להוריד מאמרים ישירות מתוך אפליקציית המסרים המידיים המוצפנים טלגרם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker