סין: עד 2030 נהיה המעצמה המובילה בעולם בבינה מלאכותית

הממשל הסיני פירסם ביום חמישי תוכנית להפיכת המדינה למובילה בתחום הטכנולוגי, שרבים טוענים כי יהיה הבסיס לכל המחשוב בעתיד

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
תוכנת אלפא־גו של דיפ מיינד ניצחה במשחק גו את לי סדול, אלוף העולם, במארס 2016
תוכנת אלפא־גו של דיפ מיינד ניצחה במשחק גו את לי סדול, אלוף העולם, במארס 2016צילום: אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

סין הציגה ביום חמישי תוכנית להפיכת המדינה למובילה בעולם בתחום הבינה המלאכותית עד 2030, במטרה לעקוף את מתחרותיה ולהקים תעשייה טכנולוגית בשווי של 150 מיליארד דולר.

המסמך שפורסם הוא הצהרת כוונות של בכירי הממשל הסיני. הכלכלה השנייה בגודלה בעולם הודיעה כי תשקיע רבות בחברות, בממשל ובצבא הסיני כדי לאפשר להם לבצע קפיצת מדרגה ולהפוך למובילים בעולם בטכנולוגיה שרבים חושבים כי תהפוך לתורה הבסיסית של המחשוב.

ההצהרה מגיעה על רקע ההכנות להשקעה של מיליארדי דולרים על ידי סין ב-moonshot – פרויקט שמשלב סטראט אפים ומחקר אקדמי בבינה מלאכותית, כך לדברי שני פרופסורים שמייעצים לממשל הסיני בנושא.

היכולות הטכנולוגיות של סין נמצאות בפיגור אחרי יפן, אירופה וארה"ב. אולם, מדיניות הגברת ההשקעות בתעשייה זו, שנמשכה עשורים, השתלמה – הבינה המלאכותית היא אחד מתחומים רבים בהם מומחים טוענים כי סין הציגה התקדמות מהירה.

עם זאת התמריץ העיקרי להשקעה הגיע מחוץ למדינה. שני הפרופסורים שמייעצים לממשלה הסינית בנושא אמרו כי ההפסד של שני שחקני ה-גו המובילים בעולם – הדרום קוריאני לי דה-סול והסיני קה ג'י – ב-2016 - למחשב הבינה המלאכותית של גוגל, השפיע בצורה דרמתית על מקבלי ההחלטות בסין.

התוכנית הסינית להשקעה בבינה מלאכותית מאד שאפתנית, וקוראת לתמיכה בכל תחומי החיים החל מחקלאות ועד לתעשייה. בנוסף, התוכנית קוראת לשימוש בטכנולוגיה לטובת המאמץ לשמירה על ביטחון המדינה. כך, סין מעוניינת לשלב את הבינה המלאכותית בטילים מונחים, למעקב אחר אנשים במערכת מצלמות במעגל סגור, לצנזור האינטרנט ואף כדי לחזות מעשי פשע.

הכרזות אלו מדאיגות את גורמי הביטחון בארה"ב. משרד ההגנה האמריקאי מצא כי סין משקיעה בחברות אמריקאיות שעוסקות בפיתוח בינה מלאכותית – וחלקן עשויות גם לסייע לצבא ארה"ב בפיתוח מערכות נשק עתידיות.

לפי לוח הזמנים של התוכנית, החברות ומתקני המחקר בתחום הבינה המלאכותית יגיעו לרמה של מדינות מובילות ב-2020. חמש שנים לאחר מכן התוכנית קוראת לפריצת דרך בתחום, שתהיה גם המפתח לצמיחה כלכלית של סין. בשלב האחרון בתוכנית, סין תהפוך ב-2030 למובילה בעולם בטכנולוגיית הבינה המלאכותית, ותחום זה יהיה אחד היסודות לעוצמתה הכלכלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ