פריצת הדרך הסינית שתביס את איומי הסייבר

סין מובילה את המחקר העולמי בתקשורת הקוונטית - רשת מוצפנת שתהיה חסינה באופן כמעט מוחלט בפני מתקפות האקרים ■ פיזיקאי: "המגזר העסקי בסין ישיג את ארה"ב ואירופה בתחום"

פייננשל טיימס
פייננשל טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דרום קוריאה הגנת סייבר
צילום: Yun Dong-jin/אי־פי

עיר בסין ערכה ניסוי מוצלח ברשת תקשורת "בלתי־ניתנת לפריצה", והציתה את דמיונו של העולם ליישומים מסחריים של תקשורת קוונטית. נציגי הממשל המקומי בעיר המזרחית ג'ינאן אמרו ל"פייננשל טיימס" שעד אוגוסט יתחיל השימוש בתקשורת קוונטית.

"אנחנו מתכננים להשתמש במערכת לצורכי הגנה לאומית, לצרכים פיננסיים ולצרכים אחרים. אנחנו מעוניינים להרחיב את הפיילוט, ואם הוא יתברר כמוצלח, ניתן יהיה להשתמש במערכת בכל סין ובכל העולם", אמר ז'ו פיי, סגן מנהל מכון ג'ינאן לטכנולוגיה קוונטית שהיה מעורב בפרויקט.

תוצאות הניסוי מעניקות רוח גבית לפרויקט הרשת הקוונטית בין בייג'ין לשנחאי, שנמצאת בבנייה. ג'ינאן, שנמצאת בין שתי הערים, משמשת מרכז לניתוב הודעות.

רשתות החלפת מפתחות קוונטיים (QKD) מאובטחות יותר מהרשתות הנפוצות כיום בתקשורת האלקטרונית. ערוץ תקשורת קלאסי, כמו טלפון או כבל אינטרנט, פתוח להאזנות מבלי ששולח או מקבל ההתקשרות יהיה מודע לכך. אבל אם מצותתים לערוץ קוונטי, המידע הנמסר משתנה והשיבושים מאפשרים לצדדים לדעת שמישהו מאזין.

ברשתות QKD, מפתח הצפנה מאובטח (סיסמה למעשה) נשלח לשני הצדדים על גבי הרשת, והם יכולים להשתמש בו כדי להצפין תקשורת עתידית. אם מישהו מתעסק במפתח, שני הצדדים יודעים שלא כדאי להשתמש בו.

הרשת בין בייג'ין לשנחאי צפויה להיות קו התקשורת הקוונטית הארוך בעולם ולהשתרע על פני יותר מ–2,000 ק"מ. הוא ישמש בנקים מסחריים במרכזים הפיננסיים בערים ואת הממשלה.

במסגרת הניסוי נשלח מידע מאובטח מאוד בין 200 מסופים שונים בג'ינאן על גבי הרשת שנפרשה על פני מאות קמ"ר.

מלבד האבטחה הטובה יותר בביצוע תשלומים ושירותים פיננסיים אחרים, הרשת תוביל לכך שממשלות זרות לא יוכלו כנראה להאזין להתקשרויות הסיניות ברגע שהרשת תיפרש לחלוטין.

מקבלי ההחלטות בסין דואגים לאבטחת המרחב הקיברנטי, מאז שחושף השחיתויות אדוארד סנודן חשף את תוכנית הריגול האינטרנטית של ארה"ב ולאור העלייה במודעות לעלות של מתקפות סייבר. כתוצאה מכך, הגדילה הממשלה את התמיכה במחקר קוונטי.

"סין הגיעה להישגים מדהימים במחקר הקוונטי", אמר טים ביירנס, פיזיקאי קוונטים בקמפוס של אוניברסיטת ניו יורק בשנחאי. "מדהים באיזו מהירות התקדמה סין בפרויקטי המחקר הקוונטיים שהיו נחשבים ליקרים מדי בכל מקום אחר".

בחודש שעבר רשמה סין עוד פריצת דרך מחקרית כאשר הלוויין הקוונטי שלה - הראשון בעולם - שלח הודעה לכדור הארץ בערוץ תקשורת קוונטי.

בשווייץ, אוסטריה ויפן יש רשת QKD מצומצמת שמשמשת בעיקר אוניברסיטאות מחקר.

"התקשורת הקוונטית מעניינת את המגזר העסקי בסין הרבה יותר מבשאר מדינות העולם, וזה אומר שהוא כנראה ישיג את ארה"ב ואת אירופה בשדה הקוונטי", הוסיף ביירנס.

עיר בסין
צילום: Carlos Barria/רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker