לוגו בלומברג
בלומברג

ממשלות בכל העולם מפעילות "חיילי סייבר" בפייסבוק, טוויטר ורשתות חברתיות אחרות כדי להטות את דעת הקהל, להפיץ מידע מוטעה ולצמצם את הביקורת כלפיהן, כך קובע מחקר חדש של אוניברסיטת אוקספורד.

החוקרים מצאו 29 מדינות שמשתמשות במדיה החברתית כדי לעצב את דעת הקהל המקומית או הבינלאומית. בטקטיקות האלה משתמשים משטרים אוטוריטריים, אך גם ממשלות שנבחרו בצורה דמוקרטית, ציינו החוקרים.

"הרשתות החברתיות הופכות תעמולה לחזקה ויעילה הרבה יותר מאשר בעבר", אמרה סמנתה בראדשו, ראש צוות מחברי המחקר וחוקרת בפרויקט לחקר התעמולה הממוחשבת של אוקספורד. "אני לא חושבת שאנשים מבינים עד כמה ממשלות משתמשות בכלים האלה כדי להגיע אליהם".

הכלים שבהם משתמשים ארגונים ממשלתיים משתנים – מתגובות לפוסטים בפייסבוק ובטוויטר, ועד לפעולות ישירות נגד אנשים בודדים. במקסיקו ורוסיה, למשל, עיתונאים מותקפים באופן אישי, בעוד שבסעודיה בוטים מציפים פוסטים שליליים על הממשלה בתכנים והאשטאגים שאינם קשורים לנושא כדי להקשות על אנשים למצוא את הפוסטים האלה. בצ'כיה, הממשלה מפרסמת תגובות עם תיקונים לפוסטים שמכילים אי דיוקים, לפי המחקר.

ממשלות גם משתמשות בחשבונות מזויפים לשם הסוואה. בסרביה, חשבונות מזויפים כאלה מקדמים את האג'נדה של הממשלה, ובווייטנאם בלוגרים מפיצים מידע לטובת הממשלה. גופים ממשלתיים בארגנטינה, מקסיקו, הפיליפינים, רוסיה, טורקיה, ונצואלה ומדינות נוספות משתמשים בתוכנות אוטומטיות, המכונות "בוטים", כדי להפיץ פוסטים במדיה החברתית. "חיילי הסייבר האלה הם תופעה גלובלית", נכתב בדו"ח.

בשנים האחרונות ממשלות ראו כיצד אקטיביסטים משתמשים במדיה החברתית להפצת מסרים והשגת תמיכה, ואימצו את אותן השיטות. כלים כמו תוכנות ניתוח נתונים מאפשרות להן להתאים בצורה יעילה יותר את המסרים לקבוצות אנשים מסוימות ולמקסם את ההשפעה.

בראדשו אמרה כי אף שרוסיה ומשטרים אוטוריטריים מקבלים את רוב תשומת הלב על מניפולציות ברשתות החברתיות, דמוקרטיות מערביות משתמשות בטכניקות דומות. בבריטניה, הצבא הקים ב-2015 את הבריגדה ה-77, יחידת מדיה חברתית. לדבריה, ממשלות דמוקרטיות אינן גלויות לגבי פעילות התעמולה שלהן ברשת. "הן משתמשות באותם כלים וטכניקות כמו משטרים אוטוריטריים. המניעים אולי שונים, אבל קשה לדעת ללא שקיפות".

לאחר הבחירות בארה"ב, ספגו פייסבוק וטוויטר ביקורת על כך שהן לא עושות מספיק כדי לסנן פייק ניוז ותכנים פוגעניים. פייסבוק – שלא מסרה תגובה לכתבה זו - גייסה כוח אדם לצורך העניין והחלה לשתף פעולה עם ארגונים בודקי עובדות בניסיון להרחיק חדשות מזויפות מחשבונות הפייסבוק של אנשים. דובר טוויטר איאן פלאנקט הפנה לפוסט מחודש יוני שבו כתב כי החברה "לא צריכה להיות פוסקת של האמת", והוסיף כי נקטה צעדים נגד שימוש בבוטים. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker