המסמכים נעלמו - וחובות של עשרות אלפי סטודנטים נמחקו

בית המשפט מחק מיליארדי דולרים בחובותיהם של סטודנטים אמריקאים שלא הצליחו לעמוד בהלוואות שכר הלימוד שלהם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמפוס אוניברסיטת הרווארדצילום: אי-פי

עשרות אלפי אמריקאים שלקחו הלוואות פרטיות למימון שכר לימוד אך לא הצליחו לעמוד בתשלומים עשויים לקבל באופן לא צפוי מחילה – משום שמסמכי ההלוואות אבדו.

הלוואות שכר הלימוד האלה, בשווי כולל של 5 מיליארד דולר לפחות, נמצאות במוקד סכסוך משפטי בין הסטודנטים הלווים לבין קבוצת נושים שרדפו אחריהם בבית המשפט לאחר שפיגרו בתשלומים. השופטים כבר דחו עשרות תביעות נגד אותם סטודנטים ולמעשה מחקו את חובותיהם, פשוט משום שהמסמכים שהוכיחו מיהם בעלי החוב נעלמו. מבדיקה של "ניו יורק טיימס" עולה כי זהו לא המקרה הראשון שבו תיעוד ההלוואות אינו שלם.

חלק מהבעיות שמתגלות כעת בשוק הפרטי להלוואות סטודנטים, ששוויו 108 מיליארד דולר, מזכירות את אלה שהתעוררו במשבר הסאבפריים לפני עשור, כשחובות של מיליארדי דולרים על משכנתאות סאבפריים הוכרזו על ידי בתי המשפט כבלתי ניתנים לפירעון, בגלל היעדר מסמכים מהימנים. ובדומה למשכנתאות הרעילות ההן, הלוואות פרטיות לשכר לימוד – שמגיעות בריבית גבוהה ועם פחות הגנות מאשר הלוואות פדרליות – נלקחות לעתים קרובות על ידי הלווים הפגיעים ביותר.

במרכז הסערה עומד גוף שהוא אחד הבעלים הגדולים ביותר של הלוואות סטודנטים פרטיות, National Collegiate Student Loan Trusts. הוא מתקשה להוכיח בבית המשפט שיש לו ניירת חוקית שמראה בעלות על ההלוואות, אשר במקור ניתנו על ידי בנקים ולאחר מכן נמכרו למשקיעים. National Collegiate מאגד בתוכו 15 קרנות שמחזיקות ב-800 אלף הלוואות פרטיות לסטודנטים בשווי כולל של 12 מיליארד דולר. יותר מ-5 מיליארד דולר מהחובות האלה במצב של חדלות פירעון, לפי מסמכי בית המשפט. הקרנות רודפות באגרסיביות אחר לווים שמפגרים בתשלומים, ובכל יום מגישות בממוצע ארבע תביעות.

בשנה שעברה נקטו הקרנות צעדים משפטיים נגד סמנתה ווטסון, אם לשלושה בת 33 שסיימה את לימודיה בליהמן קולג' בברונקס ב-2013 עם תואר בפסיכולוגיה. ווטסון נטלה הלוואות פרטיות למימון לימודיה, אך לדבריה התקשתה להבין את התנאים. "לא ממש הבנתי בדברים כמו ריביות", היא אומרת. "כולם אומרים לך ללכת ללמוד, לקבל השכלה, ואז הכל יהיה בסדר. אז זה מה שעשיתי".

ווטסון הצליחה לשלם חלק מההלוואות, אבל החלה להתקשות בכך כשבתה חלתה והיא נאלצה לעזוב את עבודתה כמזכירה. כש- National Collegiateתבעה אותה, המסמכים שהוצגו היו מבולבלים ומטעים, לדברי עורך דינה, קווין תומס. בשלב מסוים, National Collegiate הציגה מסמך שבו נכתב כי למדה במוסד שבו מעולם לא למדה. "ניסיתי להיות כנה", מספרת ווטסון על הופעתה בבית המשפט. "אמרתי 'נטלתי חלק מההלוואות האלה, ואני אחראית להן, אבל יש פה גם הלוואות שלא לקחתי'". בית המשפט בברונקס דחה את התביעה נגדה, ומחק חוב בסך 31 אלף דולר. "זו היתה הקלה", היא אומרת. "ירד ממני משקל כבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker