מתי להשתמש באפליקציות שיתוף מיקום, אם בכלל

במשך שבועיים ניסיתי את אפליקציות המיקום המתקדמות ביותר. אלה מסקנותיי

ניו יורק טיימס
בריאן צ'ן
אפליקציית ווייז
אפליקציית ווייז
ניו יורק טיימס
בריאן צ'ן

בשבוע שעבר, לאחר שהאופנוע שלי התקלקל והתרסק בכביש המהיר, היו רק שני דברים פשוטים שרציתי מהטכנולוגיה: להתקשר למוקד חירום, ולהודיע לקרובים ביותר לי איפה אפשר למצוא אותי.

באופן מקרי, בדיוק בחנתי כלים של שיתוף מיקום של אפל, גוגל, פייסבוק וסנאפצ'ט. אז לפני שהתקשרתי למשטרה, שלחתי הודעה לבת הזוג שלי, שכבר עקבה אחרי המיקום שלי באמצעות כמה אפליקציות, והודעתי לה שנפגעתי. כאשר היא פתחה את שירותי המפות של גוגל (גוגל מאפס), היא יכלה לראות בדיוק איפה אני נמצא על הכביש המהיר 101 לכיוון דרום.  

אבל כאשר היא ריעננה את המפה כדי לעקוב אחרי האמבולנס, היא נתקלה בבעיה: גוגל הראתה שאני בקוסטקו (מקום שלא הייתי רוצה להיות בו, פצוע או לא) כשלמעשה הייתי על אלונקה בדרך לבית החולים בסן פרנסיסקו. וזהו, בקצרה, המצב של שיתוף המיקום בסמארטפון.

במשך שנים, חברות היי-טק הציעו דרכים שונות עבור משתמשים לשתף אחד את השני במיקום שלהם. ועדיין, כמעט כל הכלים לשיתוף מיקום הם מוגבלים או פגומים, ובמקרים מסוימים שיתוף המיקום שלך לא שווה את המאמץ או את זלילת הבטרייה. גרוע מכך, המעקב אחר המיקום מעלה חששות בנוגע לפרטיות המשתמש, ולגבי מי למעשה יכול לעקוב אחרייך.

מומחים לענייני אבטחה מסכימים כי למעשה זה בלתי אפשרי למנוע מעקב אחרי המיקום בסמארטפון, ויש הרבה דרכים שבהם צד שלישי יכול לגלות היכן אנחנו נמצאים. לכן, אולי עדיף לאמץ את שיתוף המיקום – ולפחות להפיק מכך את היתרונות שבדבר.

"עבור רוב האנשים, ברוב הנסיבות, היתרונות שמתקבלים משיתוף המיקום עולים על הסיכונים שבכך", אומר ג'רמיה גרוסמן, ראש מחלקת אסטרטגיית אבטחה בסנטינל וואן, חברה לאבטחת מחשבים.

הנה כמה טיפים עבור המקרים הטובים ביותר והגרועים ביותר לשיתוף המיקום שלך:

הכלים של החברות שונים אחד מהשני: אפל ופייסבוק מציעות כלים לשיתוף מיקום שבהם נועצים סיכה על מפה, כדי לשתף במיקום הנוכחי של המשתמש, או לעקוב אחרי המיקום שלו בזמן אמת, כאשר הוא עובר ממקום למקום. גוגל באחרונה הוסיפה מעקב בזמן אמת בגוגל מאפס, וסנאפצ'ט שיחררה בחודש שעבר מפה אינטראקטיבית שמאפשרת לאנשים לשתף את המיקום שלהם עם חברים באופן קבוע.

הכלים לשיתוף מיקום של אפל משולבים בתוך כמה אפליקציות: אפליקציית המפות, ההודעות ו"מצא את חברי". כדי לשתף את המיקום צריך לפתוח הודעת טקסט, ללחוץ על אייקון המידע, ואז על "שלח את המיקום הנוכחי שלי". כדי לשתף את המיקום, צריך ללחוץ על "שתף את המיקום שלי", ולבחור על משך הזמן של השיתוף – שעה, כל היום, או באופן קבוע.

שיתוף המיקום של גוגל מוטמע לתוך גוגל מאפס. על המפה, הקשו על הנקודה הכחולה שמעידה על המיקום שלכם, ואז הקישו על "שתף את המיקום שלך". אז בחרו את משך הזמן המבוקש.

שיתוף המיקום של פייסבוק מוטמע באפליקציית מסנג'ר. בתוך הודעה, לחצו על כפתור הפלוס, בחרו את המיקום ונעצו סיכה כדי לשתף את מיקומכם באופן נקודתי או בטווח זמן של עד שעה. מהניסיון שלי, אפליקציית "מצא את חברי" של אפל והמסנג'ר של פייסבוק היו מהירים ומדויקים יותר מאשר גוגל מאפס, שסבלה מעיכובים רציניים לפני שהתעדכנה במיקום הנוכחי. גוגל טוענת כי האפליקציה לא מתעדכנת ברציפות, בין השאר כדי לחסוך בבטרייה.   

המעקב אחר מיקום עורר דיון סוער בשנים האחרונות. מרכז המידע לפרטיות אלקטרונית, ארגון ללא מטרות רווח, אומר כי טכנולוגיית מסוג זה מאפשרות לסוכנויות ממשלתיות לעקוב אחרי תנועות אנשים, או למפרסמים לקשר בין פעילויות של אנשים ברשת לבין הזהויות האמיתיות שלהם.

במלים אחרות, אם מתנהגים באופן פזיז, מעקב אחרי מיקום עלול לפגוע בפרטיות. אבל אם משתמשים בו בזהירות, הוא יכול להיות כלי עוצמתי ויעיל. לאחר שבדקתי את הכלים האלה במשך שבועיים, הנה ההצעות שלי לגבי הרגעים הטובים ביותר לשימוש בהם.

*כאשר אתם מתכננים לפגוש חברים במקום כמו בית קולנוע, כדאי לכם לשתף את המיקום לזמן קצר. כך תוכלו להימנע ממשפטים כמו "אני בדרך" או "אני מאחרת", משום שאנשים פשוט יוכלו לעקוב אחריכם על המפה.

*שקלו להשתמש באחת האפליקציות למעקב מדי פעם עם בן או בת הזוג שלכם. שיתוף מיקום יכול להיות צעד מתחשב בזמן ובמרווח של בן זוגכם. למשל, אני פחות מסמס לבתי זוגי כשהיא במשרד או נוהגת בכביש הראשי, וכותב לה יותר כאשר היא במכולת, ואני רוצה שתביא משם משהו, למשל.

*הורים שנכנעו ורכשו סמארטפונים לילדיהם בגיל צעיר יכולים לשקול להשתמש ב"מצא את חברי" כדי לעקוב אחרי מיקום הילדים למטרות בטיחות.

*בפעם הבאה שאתם מתכננים אירוע במקום רחב ידיים בחוץ, למשל פיקניק בפארק, עשו לחברים שלכם טובה: השתמשו במפות של אפל או בפייסבוק מסנג'ר כדי לנעוץ סיכה במפה עם המיקום הנוכחי שלכם, כך שיוכלו למצוא אתכם.

הנה הרגעים שבהם לא כדאי להשתמש בהם:

*אל תשתפו את המיקום שלכם כאשר אתם נפגשים בתוך מקום סגור כמו חנות מסוימת בחנות. רוב אפליקציות המפות עדיין אינן בנויות לחללים סגורים מהסוג הזה, והן לא מדויקות.

*כמו כן, אם אתם מטיילים במקום כמו פארק לאומי גדול, או מקום מרוחק אחר, אל תטרחו לשתף את המיקום שלכם – זה יהיה בזבוז של בטרייה.

*הורים צריכים לוודא שילדיהם לא משתפים את מיקומם עם זרים. באייפון ניתן ליצור מגבלות שיימנעו מהילדים לשנות את ההגדרות או להוסיף עוקבים ל"מצא את חברי". בטלפונים עם אנדרואיד, הירשמו לשימוש בפמילי לינק, הכלים שמאפשרים להורים בקרה, בין השאר על הגדרות שיתוף המיקום. אפשר גם למנוע התקנת אפליקציות מסוימות, כמו סנאפצ'ט.

*מסיבות של בטיחות, הימנעו משיתוף של מיקומכם באופן ציבורי. בגוגל זה פשוט לפרסם לינק שעמו כל אחד יכול לעקוב בשידור חי אחרי המיקום שלכם. כדי להימנע מבעיות, שלחו את הלינק רק לאנשים ספציפיים, והימנעו מלשים אותו באתרים פומביים כמו טוויטר או פייסבוק.

*השורה התחתונה היא "דעו את המגבלות שלכם". "השתמשו בהיגיון בריא", אומר גרוסמן. "אם אתם מנסים להתחבא מאנשים, אל תפרסמו את המיקום שלכם". 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ