סיאטל הטילה מס על עשירים - ויכולה להיתבע על ידי מדינת וושינגטון

מועצת העיר סיאטל אישרה מס על בעלי שכר גבוה, אך ייתכן שהצעד מנוגד לחוקי מדינת וושינגטון ועשוי לגרור את ראש העיר למאבק משפטי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת תמיכה במס העשירים בסיאטל
הפגנת תמיכה במס העשירים בסיאטלצילום: Elaine Thompson/אי־פי

מועצת העיר סיאטל אישרה פה אחד באופן חלוצי השתת מס הכנסה על בעלי המשכורות הגבוהות המתגוררים בעיר. ואולם המס, שנחשב לניצחון דמוקרטי, עשוי להיתקל בבעיות משפטיות מכיוון שהוא מפר לכאורה את חוקי מדינת וושינגטון.

העיר אישרה מס בשיעור של 2.25% על יחידים בעלי משכורת שנתית של יותר מ-250 אלף דולר ועל זוגות נשואים שמשתכרים ביחד יותר מחצי מיליון דולר בשנה. תומכי החוק אומרים כי המס צפוי להכניס לקופת העיר 140 מיליון דולר בשנה ולחול על יותר מ-20 אלף תושבים בסיאטל, שבה מתגוררים כ-660 אלף בני אדם.

המס נתפס כחשוב מאוד עבור הדמוקרטים בעיר הליברלית שמשתמשים בהתנגדות לנשיא הרפובליקאי, דונלד טראמפ, כדי לקדם חוקים. ואולם וושינגטון היא אחת משבע המדינות היחידות בארה"ב ללא מס הכנסה, ואף אחת מהערים במדינה לא אישרו השתת מס הכנסה.

תומכי המס בסיאטל, ובהם ראש העיר אד מורי, אומרים שקוד המס הנהוג כיום כולל נטל לא הוגן על התושבים העניים ובני מעמד הביניים בגלל שהוא מסתמך על מס רגרסיבי כמו מסי נדל"ן ומס מכירה. עוד אומרים תומכי המס כי ההכנסות הנוספות דרושות לאור הירידה הצפויה במימון הפדרלי תחת ממשל טראמפ.

"המטרה שלנו היא להחליף את מערכת המס הרגרסיבית בעזרת נוסחה הוגנת חדשה, ולהבטיח שסיאטל תוכל להתמודד עם תקציב הצנע של הנשיא טראמפ שכולל קיצוצים בתחבורה, בדיור בן השגה, בבריאות ובשירותים החברתיים", כתב מורי בהודעת מייל אחרי ההצבעה שהסתיימה בתמיכה של תשעה חברי מועצה וללא התנגדויות.

לפני ההצבעה שנערכה אתמול אמר מורי בפני תומכים בעצרת שאורגנה מחוץ לבית העירייה כי הוא יחתום על החוק ביום שישי וכי הוא אינו חושש מהמאבק המשפטי הצפוי. מורי אמר כי ההכנסות עשויות לממן שירותי תחבורה ודיור בן השגה בעיר. סיאטל נאבקת עם זינוק במחירי הדירות בשנים האחרונות, שנובע באופן חלקי מצמיחה של אמזון, שמשרדיה ממוקמים במרכז סיאטל.

באולימפיה, בירת מדינת וושינגטון, דחו המצביעים במשאל תושבים השתת מס הכנסה בשנה שעברה. ב-2010 דחו כלל תושבי מדינת וושינגטון מס דומה בבחירות שנערכו במדינה.

ג'ייסון מרסייר, מנהל מכון המדיניות של וושינגטון, מכון מחקר שמרני, אמר כי המס שאושר בסיאטל עומד בניגוד לחוקי המדינה ולהחלטות בית המשפט.  הוא אמר שאחרי שמורי יחתום על החוק, העירייה צפויה להתמודד עם מאבק משפטי קשה.

"יש משהו שגוי בבסיסו עם נבחרי ציבור שמאשרים מס שיודעים שהוא עומד נגד חוקי המדינה והחוקה בתקווה שהם יתבעו וששופט יחליט נגד פסיקות קודמות בנושא", הוא אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker