בועז איתן מסכם אקזיט של 144 מיליון דולר על סייפן אבל המרוויחות הן ג'מיני וספאנשן; המפסידה: כלל תעשיות

ג'מיני גזרה קופון של לפחות 45 מיליון דולר; ספאנשן מימשה בעבר 3.2% ב-28 מיליון דולר

עומרי כהן
עומרי כהן

רשימת בעלי המניות הגדולים של סייפן כוללת כיום את הד"ר בועז איתן (34.8%), כלל תעשיות (8.6%) מקבוצת אי.די.בי, ארגוס קפיטל של אפי גילדור (4.8%), קרן קונקורד בניהולו של מתי קרפ (3.2%) ונשיא סייפן לשעבר קובי רוזנגרטן (1.3%). אלו גם המשקיעים, שייהנו מעיקר התמורה בעסקת מכירת החברה לספאנשן תמורת 368 מיליון דולר במזומן ומניות.

ספאנשן, שרוכשת עכשיו את סייפן ב-11.26 דולר למניה, מכרה אז את מלוא אחזקותיה בחברה (3.2%) תמורת 28 מיליון דולר. קרן ההון סיכון של מורגן סטנלי חיסלה גם היא אז את השקעתה ב-5 מיליון דולר.

שתי קרנות ההון סיכון הישראליות, ג'מיני וקונקורד, שהשקיעו בסייפן עוד בשלביה המוקדמים, מכרו מניות ב-25 מיליון דולר וב-21 מיליון דולר בהתאמה.

אולם בניגוד לקונקורד, שלא מכרה מאז מניות ותסתפק כעת בתמורה של 11 מיליון דולר עבור ה-3.3% הנותרים שבידיה, הרי שג'מיני נותרה בסוף 2006 ללא כל מניות - מה שאומר שאת ה-4% שהיו בידה לאחר הצעת המכר היא מכרה ביותר מ-20 מיליון דולר.

באותה הצעת מכר, מכרו בעלי העניין מניות ב-123 מיליון דולר, תוך שהם מנצלים את רמות המחיר הגבוהות במניה. המכירה בוצעה לפי מחיר של 30.25 דולר והד"ר איתן מכר במסגרתה 3% מהמניות שברשותו תמורת 15 מיליון דולר. מעבר למכירה זו, מכר איתן עד כה עוד כמה עשרות אלפי מניות, כך שבצירוף התמורה הנוכחית (128 מיליון דולר), מסתכם האקזיט שלו בסייפן ב-144 מיליון דולר.

גם כלל תעשיות היתה יכולה להרוויח הרבה יותר מסייפן. בהצעה המרוכזת מכרה כלל רק 0.5% מהמניות שברשותה תמורת 4 מיליון דולר ומאז לא מכרה מניות, כך שהתמורה הכוללת שלה מהאקזיט של סייפן תסתכם ב-31 מיליון דולר. עם זאת, העסקה הנוכחית דווקא תייצר לה הפסד הון של 51 מיליון שקל. גם אפי גילדור ששמר מאז ההנפקה אמונים לסייפן, יזכה כעת לתמורה של 17 מיליון דולר בלבד תמורת ה-5% שבידו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker