סנדיסק תפטר כ-250 עובדים - חלקם בישראל - במסגרת תוכנית התייעלות חריפה בשל החולשה בשוק הפלאש

הפיטורים יחסכו לחברה 35-30 מיליון דולר בשנה; תקפיא גיוסי עובדים ותנאי שכר; תקצץ 10 מיליון דולר בשכר המנהלים

עומרי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומרי כהן

כשלושה חודשים לאחר שהשלימה את רכישת אם סיסטמס הישראלית ב-1.55 מיליארד דולר, הודיעה הלילה חברת סנדיסק על צעדי התייעלות ובראשם פיטורי כ-250 עובדים - 10% מכוח האדם בחברה, קיצוץ במשכורות המנהלים הבכירים, הקפאת שכר לשאר עובדי החברה וכן הקפאת גיוס עובדים חדשים. כבר בחודש שעבר דיווח TheMarker על כוונתה של החברה לסגור את פעילות חטיבת הדיסק און קי של אם סיסטמס - צעד שאושר הלכה למעשה, שבוע לאחר מכן.

סנדיסק, היצרנית הגדולה בעולם של מוצרי אחסון בפלאש (זיכרון בלתי נדיף), הסבירה את הצעדים החריפים בצורך לצמצם עלויות בשל שחיקה של 50% במחירי הפלאש בחודשיים האחרונים כתוצאה מעודפי היצע של שבבים בשוק, וכן עקב החולשה העונתית בביקוש העולמי למוצריה. אלי הררי, יו"ר ומנכ"ל סנדיסק, ציין כי בשל החולשה בשוק, תידרש החברה להפחית מחירים בשיעור חד של 40%-30% - הרבה מעבר למה שציפתה תחילה.

במקביל, החליט הררי לקצץ את משכורתו ב-20%, את משכורות חברי ההנהלה ב-15% ואת משכורות יתר סגני הנשיא ב-10%. גיוסי העובדים יוקפאו לחלוטין, למעט גיוס ממוקד לתחומים אסטרטגיים נקודתיים, בהם פיתוח טכנולוגיות פלאש עתידיות כדוגמת ה-x4 של אם סיסטמס וה-3D של מטריקס.

סנדיסק מצפה, כי פיטורי העובדים יחסכו לה מדי שנה כ-25-20 מיליון דולר וקיצוצי השכר יביאו לצמצום עלויות נוסף בהיקף של 10 מיליון דולר בשנה. העובדים שיפוטרו גם יאבדו את האופציות שבידיהם, מה שיביא לצמצום של 10 מיליון דולר נוספים בהוצאות השנתיות על אופציות.

צעדי הפיטורים יתבטאו בהוצאת ארגון מחדש בהיקף של 20-15 מיליון דולר, אשר יירשמו ברובם בדו"חות הרבעון הראשון של 2007. כמחצית מהוצאות אלו הן הוצאות על אופציות הקשורות לרכישת אם סיסטמס.

בסוף ינואר דיווחה סנדיסק על גידול של 55% בהכנסות ברבעון הרביעי של 2006 לרמה של 1.2 מיליארד דולר. עם זאת, שחיקת המחירים בשוק הקטינה את שלוי הרווח הגולמי של החברה ל-30.7% בלבד מסך ההכנסות לעומת 34.4% ברבעון המקביל ב-2005. הפחתות חשבונאיות חד פעמיות של 186 מיליון דולר בשל רכישת אם סיסטמס הסבו הפסד נקי של 35 מיליון דולר.

בנוסף, סיפקה אז סנדיסק תחזיות נמוכות מהצפוי לרבעון הראשון של 2007 עקב מלחמות המחירים בשוק ועודפי היצע של שבבים. לתחזיות אלו הצטרפו היום כאמור גם צעדים מעשיים.

מניית סנדיסק איבדה היום 2.5% במסגרת המסחר בנאסד"ק למחיר של 40.1 דולר. לאחר ההודעה, יורדת המניה ב-4.6% נוספים במסגרת המסחר שלאחר הסגירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker