BP שוב קודחת במרץ בזירת הפשע

שבע שנים אחרי שאירעה הדליפה הגדולה בהיסטוריה, ובשעה שמחירי הנפט מדשדשים - חברת הנפט BP משקיעה מיליארדים ומגדילה את ההשקעה במפרץ מקסיקו, ושואבת ביום אחד יותר נפט מהתפוקה השנתית של פצלי השמן בטקסס

רויטרס
ג'סיקה רזניק־אולט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובד טובל את ידו במי המפרץ המזוהמים, לאחר דליפת הנפט ב–20
עובד טובל את ידו במי המפרץ המזוהמים, לאחר דליפת הנפט ב–20צילום: אי־אף־פי

כ–300 עובדים של חברת הנפט BP טסים במסוק לעבודה, שבמרחק של 240 ק"מ — מהחוף בלואיזיאנה ועד לתאנדר הורס, אסדת קידוח במים עמוקים שמסוגלת להפיק ביום אחד יותר נפט משאפשר לשאוב בשנה מפצלי השמן במערב טקסס.

על סיפונה של תאנדר הורס הם עובדים במשמרות של שבועיים, שותים מי ים ממתקן התפלה ואוכלים צלעות ועוף שמובאים במיוחד לספינה. בתחתית האוקיאנוס, רובוטים משמשים כעיניים וכזרועות שלהם כשהמקדחות מוציאות עד 265 אלף חביות נפט ביום. "יש עיר שלמה מתחתינו", אומר ג'ים פרל, מנהיג צוות על האסדה.

תאנדר הורס היא רק אחת מארבע אסדות במפרץ מקסיקו שבהן BP תולה תקוות לעתיד הפקת הנפט בארה"ב — ובנוסף לה, יש את אטלנטיס, נא קיקה ומאד דוג. שבע שנים לאחר הפיצוץ באסדת דיפווטר הורייזון ודליפת הנפט, BP מהמרת בעשרות מיליארדי דולרים על כך שתוכל לקצץ בעלויות הקידוחים המימיים במחצית או יותר — בדיוק כפי שעשו יצרני הנפט מפצלי שמן.

החברה טוענת כי תוכל לעשות זאת מבלי להתפשר על בטיחות, בזמן שהיא ממשיכה לשלם כ–61 מיליארד דולר בגין פיצויים והוצאות נוספות הקשורות לדליפת הנפט הגדולה בהיסטוריה.

האסדות של BP במפרץ עומדות במרכזה של אסטרטגיה גלובלית של החברה להשקעות שנתיות של 17 מיליארד דולר עד 2021 במטרה להגביר את התפוקה ב–5% בשנה, כפי שאמר באחרונה למשקיעים מנכ"ל החברה, בוב דאדלי.

"האסטרטגיה שלנו היא לקחת את ההשקעה הזאת, שהוצאנו עליה כל כך הרבה כסף, ולהפעיל אותה במלוא התפוקה", אמר לרויטרס ריצ'רד מוריסון, נשיא אזורי של BP במפרץ מקסיקו, במהלך סיור באסדת קידוח של BP, הראשון מאז האסון. "אנחנו גם מחפשים מאגרים גדולים יותר של נפט", הוסיף.

ההימור של BP בולט בניגודו למתחרות הגדולות שלה, שצימצמו את השקעותיהן בקידוחים הימיים, לאור העלויות הזולות והתשואות המהירות שמציע תחום פצלי השמן.

אף של–BP יש כמה פרויקטים יבשתיים בארה"ב, החברה לא שותפה לבהלת שדות פצלי השמן באגן פרמיאן במערב טקסס. חברות גדולות, ובהן אקסון מוביל, שברון ורויאל דאץ' של, ממשיכות בפעילותן במפרץ אך מתמקדות בהרחבת הפעילות בתחום פצלי השמן בארה"ב. אקסון הכפילה את שטחי הקידוח שלה בפרמיאן בעסקה שעליה חתמה בתחילת השנה.

פריפורט־מקמורן ודבון אנרג'י הפסיקו כליל את הקידוחים במפרץ בשנים האחרונות. אנדרקו פטרוליום ספגה מחיקה של 435 מיליון דולר במאי על פרויקט שננדואה שלה במפרץ. מנכ"ל החברה, אל ווקר, אמר למשקיעים כי אין באפשרותה של אנדרקו להרוויח כל עוד מחירי הנפט הם 50 דולר לחבית.

BP הכריזה כי הפרויקט הבא שלה במפרץ — מאד דוג שלב 2, בהשקעה של 9 מיליארד דולר, יהיה רווחי גם במחיר של 40 דולר לחבית. אלא שקודם לכן, ב–2013, הצהירה החברה שלא תתחיל פרויקטי קידוח חדשים במים עמוקים במפרץ כל עוד המחירים נמוכים מ–100 דולר לחבית.

מיליארד חביות חדשות מתחת לאסדות

ההתרחבות של BP בתחום הקידוחים הימיים יכולה להשתלם לה מאוד. בחודש שעבר החברה הודיעה כי גילתה מיליארד חביות נפט נוספות מתחת לאסדות שלה.

התגלית — בשווי של קצת יותר מ–40 מיליארד דולר במחירי השוק של ימינו — מקבילה לשלושה שדות חדשים במפרץ, ובהיקף של יותר מפי שלושה מהעתודות המוכחות בשדה נא קיקה. "נראה שבכל עשר שנים יש פריצת דרך אחרת שמשחררת עוד נפט מהמפרץ", אמר מוריסון, כשהוא עומד על הסיפון של תאנדר הורס. מאחוריו, במרחק של כ–5 קילומטרים, ספינת קידוח קדחה בבאר חדשה שתספק עבודה לאסדת הענק.

לאחר האסון של BP שאירע ב–2010, התפוקה של דיפווטר נעצרה בשל איסור בן שישה חודשים של ממשלת ארה"ב על קידוחים ותקופה ארוכה יותר של אי־ודאות לגבי רגולציה. ואולם התפוקה התאוששה, ומאז הגיעה לשיאים חדשים.

אסדת קידוח נפט צילום: בלומברג

התגלית הגדולה החדשה של BP חשובה להפחתת העלויות המוערכות לחבית, כמו גם להשגת תנאים טובים יותר עם ספקיות השירותים.

במשך שמונה עשורים השתמשו גיאולוגים בהדמיה סיסמית כדי להעריך את עתודות הנפט והגז מתחת לפני הים. BP השתמשה בטכנולוגיה חדשה משלה לתגלית של מיליארד החביות. הטכניקה, שנקראת Full Waveform Inversion, משתמשת בכמויות עצומות של מידע כדי ליצור מודל של העתודות ברזולוציה גבוהה. בנוסף, החברה מתכוונת להשתמש בעתודות האלה מבלי לבנות פלטפורמות חדשות, וכך לחסוך מיליארדי דולרים.

לדברי BP, בזכות שינויים נוספים היא היתה יכולה להרשות לעצמה להפחית את ההשקעה בשלב השני של מאד דוג מסכום מוערך של 20 מיליארד דולר ל–9 מיליארד דולר בלבד. חסכונות מסוג זה הם חלק מהמשוואה שבה משתמשת BP כדי להעריך את רווחיותה של האסדה כשמחיר הנפט הוא סביב 40 דולר לחבית.

הקשיים של החברות המספקות שירותים לחברות קידוח נפט במים עמוקים, שאולצו להוריד מחירים לאחר צניחת מחירי הנפט ב–2014, גורמים גם הם להפחתת עלויות ההתרחבות של BP. "אם אתם רוצים לבנות אסדת נפט במפרץ מקסיקו, עכשיו זה הזמן לעשות זאת", אומר נורם מקדונלד, מנהל תיקים בקרן האנרגיה של אינווסקו, שהגדילה את נתח האחזקה שלה ב–BP — שנהפכה לאחזקה השנייה בגודלה של הקרן.

קרנות אחרות עדיין נזהרות מלהשקיע בקידוחי נפט ימיים, בשל ההמתנה הממושכת לתשואה בתעשייה שהיא תנודתית בכל מקרה. לפצלי השמן יש "פרמיית נזילות", משום שהיצרניות יכולות לבצע השקעות קטנות יותר ולהחזיר את ההשקעה מוקדם יותר, בתוך שנתיים או שלוש, אומר מייקל רומברג, אנליסט השקעות בחברת מילר־האוורד אינווסטמנטס. ואולם, לדברי מקדונלד, טכנולוגיות חדשניות עשויות להאיץ גם את התשואות מקידוחים במים עמוקים ולסייע בצמצום פער הנזילות מול פצלי השמן.

קיצוצי עלויות וחששות בטיחות

הגידול בהשקעה של BP בקידוחי נפט במים עמוקים מרגיז פעילים למען איכות הסביבה, שטוענים כי החברה ניסתה להתחמק מתשלום הפיצויים לשיקום החופים והקהילות שנפגעו מדליפת הענק, וצופים שעתיד להתרחש אסון נוסף. "הם מעולם לא מילאו אחר הבטחותיהם, ואנשים ספקנים מאוד לגבי הרחבת הקידוחים שלהם", אומר ריילי הוק, מנהל קמפיין ב–Gulf Restoration Network בניו אורלינס.

ריצ'רד סירס, שכיהן כמדען הראשי בוועדה לטיפול בדליפת הנפט של דיפווטר הורייזן ובקידוחים הימיים, אומר כי אפשר לנהל פרויקטים כאלה בזהירות כשמחירי הנפט נמוכים.

הסיבות לאסון של BP קשורות לקבלת החלטות גרועה ולמערכות בטיחות מפוקפקות — יותר מאשר לקיצוץ עלויות, אומר סירס, שבעבר ניהל פרויקטים ברויאל דאץ' של.

BP טענה כי הגבירה את הבטיחות בפרויקטים שלה בכל העולם מאז אסון הדליפה, וגייסה 800 עובדים למשרות בטיחות ותפעול ולהקמת ארגון בארות פנימי שיגבש תקנים לקידוח. לדברי החברה, היא אינה יכולה להעריך באופן מדויק את הוצאותיה החדשות על בטיחות מאז הדליפה, משום שהמאמצים שלה בתחום משולבים בשאר הפעילות של החברה.

בבקתת זכוכית על אסדת תאנדר הורס, המפעילים שומרים על קשר עם מרכז הבקרה היבשתי החדש ביוסטון, ש–BP הקימה כדי לעקוב אחר נתוני הקידוח בבארות הימיות. על הסיפון יש מנגנון למניעת התפרצויות — מכשיר שגודלו כגודל חדר, ושבקרוב יורכב בבאר באתר הקידוח — כשלושה קילומטרים מתחת לפני הים.

ואולם קודם כל, המנגנון יזדקק לבדיקת בטיחות — בניגוד למנגנון הידוע לשמצה, שלא הצליח למנוע את הדליפה ב–2010, ולדברי הרגולטורים לא נבדק במשך שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker