זהב שחור? למי אכפת: למרות עתודות נפט גדולות, הכלכלה הרוסה והאזרחים רעבים

המלחמה שפרצה ב-2013 בדרום סודאן מתפשטת ■ למרות עתודות הנפט של המדינה הצעירה בעולם - אינפלציה של מאות אחוזים מסכנת את חיי האזרחים המורעבים. הצלב האדום: "משפחות נאלצות להתפצל במצבי חירום, ולא מצליחות אחר כך להתאחד"

קורין דגני
קורין דגני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילד דרום סודאני שנמלט לאוגנדה
ילד דרום סודאני שנמלט לאוגנדה. 16 אלף ילדים אולצו להשתתף בלחימה בדרום סודאןצילום: JAMES AKENA/רויטרס

קבוצה של ילדים מאושרים מביטה מעלה למצלמה, חושפת שיניים צחורות. התמונה הזאת, שמופיעה במרכז אתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של דרום סודאן, בולטת בניגודה לנתונים הקשים שהאתר מכיל. למשל, קצב האינפלציה במדינה ממאי 2016 עד מאי 2017 היה 334%. עבור רבים מאזרחי דרום סודאן, הסובלים מהלחימה המתמשכת ומתמודדים עם יבול דל ומרעיב, הנתון הזה הופך את החיים לקשים מנשוא.

מלחמת האזרחים בדרום סודאן פרצה בדצמבר 2013. רק שנתיים קודם לכן הכריזה דרום סודאן על עצמאות מסודאן, לאחר עשרות שנים של לחימה בין הדרום לצפון. ייסודה של דרום סודאן הביא עמו משב של אופטימיות, אבל מאז נהרגו במדינה הצעירה עשרות אלפי אנשים, יותר מ–3.5 מיליון איש נעקרו מבתיהם — כמעט שליש מתושבי המדינה — והכלכלה נהרסה. הסיבה: מאבק בין הנואר לדינקה — שני העמים הגדולים בדרום סודאן. כך הוחלפה מלחמת אזרחים עקובה מדם במלחמת אזרחים אחרת, הרסנית לא פחות.

דרום סודאן עשירה בנפט ובמשאבים נוספים, כמו עפרות ברזל, נחושת ויהלומים. משאבי הנפט האדירים היו נדבך נוסף במלחמה בין סודאן לדרום סודאן, שבבסיסה עמדו מאבקים דתיים ואתניים, אך עם היפרדות המדינות הגיעו הצדדים להסכמה על חלוקת המשאבים ביניהן.

לאחר ההיפרדות הפיקה דרום סודאן 300 אלף חביות נפט ביום, והכנסות של מיליארדי דולרים היו אמורות לזרום לתשתיות ולבנות את המדינה. לפי כתבה שפורסמה במארס ב"ניו יורק טיימס", התשתיות לא הוקמו מאחר שהכנסות הנפט נגנבו. בכירים במדינה נצפו עם בני משפחותיהם בבירת קניה השכנה, נוהגים במכוניות פאר. מורים, לעומת זאת, משתכרים פחות משלושה דולרים בחודש, ולפעמים לא מקבלים משכורת.

עתודות הנפט של דרום סודאן נמצאות במקום השלישי בדירוג היקף עתודות הנפט באפריקה שמדרום לסהרה, לפי BP, ולמרות זאת, בגלל הלחימה היא מפיקה כיום רק 130 אלף חביות ביום.

אין נתונים לגבי צמיחת הכלכלה ב–2016, או במחצית הראשונה של 2017; עם זאת, ב–2015 התכווצה כלכלת דרום סודאן בכ–6% לאחר שנתיים של צמיחה — זאת לאחר שב–2012 התכווצה הכלכלה בכמעט 50% בעקבות תחילת הלחימה.

הכלכלה מתכווצת

2 מיליון ילדים עקורים

הרוב המכריע של התושבים עוסק בחקלאות, אבל האלימות והתלות הגוברת בנפט פגעה בחקלאות, ולכן המדינה מייבאת מזון ממדינות שכנות, מה שהופך אותו ליקר יותר ונגיש פחות. ככל שהלחימה נמשכת המצב מחמיר, ובחודשים האחרונים היא גלשה למחוזות שנחשבו עד לא מזמן בטוחים. גם העובדה שכשליש מהתושבים נאלצו לעזוב את בתיהם פגעה באפשרות שלהם להתפרנס מחקלאות, או לכל הפחות לזכות בביטחון תזונתי.

בפברואר הודיע האו"ם כי 100 אלף איש עלולים לגווע ברעב, וכמיליון נוספים צפויים לסבול מהשפעות הרעב. ביוני הודיעה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי יותר מ–6 מיליון אנשים — כמחצית מאוכלוסיית המדינה — מתמודדים עם חוסר ביטחון תזונתי חמור, לעומת 5.5 מיליון אנשים במאי.

המצב הכלכלי הקשה והרעב בדרום סודאן מתווספים לאלימות המשתוללת, הכוללת הרג ומקרי אונס קבוצתיים כדבר שבשגרה — כך אמרה בכירה באו"ם שביקרה במדינה בסוף 2016. לדבריה, באזורים מסוימים במדינה מתרחש טיהור אתני קשה, בדומה לזה שאירע במהלך רצח העם באוגנדה, לפני 22 שנה. במאי הודיע ארגון הפליטים של האו"ם כי במסגרת הקונפליקט נעקרו מבתיהם 2 מיליון ילדים, ו–16 אלף ילדים אולצו להשתתף בלחימה בדרום סודאן.

הצלב האדום: "מאות אלפי אנשים שהופרדו ממשפחותיהם"

"בדרום סודאן יש מאות אלפי אנשים שהופרדו ממשפחותיהם", מספרת מוניק ננצ'ן, יועצת לנושא הגנת ילדים בוועד הבינלאומי של הצלב האדום, בראיון ל–TheMarker. ננצ'ן מתארת מציאות שקשה לדמיין שמתרחשת ב–2017: משפחות שנאלצות להתפצל במצבי חירום, ולא מצליחות אחר כך להתאחד או לגלות מה עלה בגורל קרוביהן.

"לפעמים ילדים קטנים נשארים לבדם או עם השכנים", מספרת ננצ'ן, שיושבת במטה הצלב האדום בז'נבה ויוזמת פעילות דיפלומטית ופעילות שטח כדי להגן על ילדים באזורי סכסוך. אחת הפעילויות של הוועד הבינלאומי, בשיתוף עם הצלב האדום המקומי, היא חיבור בין בני משפחה שהקשר ביניהם אבד.

"חשוב מאוד לדבר עם הילדים ישר לאחר התקרית, כל עוד הם עדיין זוכרים היכן גרו ואת שם ההורים שלהם. אם הילד יודע את שם הכפר או את שם האזור, אנשים של הצלב האדום מגיעים לשם ומנסים לאתר קרובי משפחה. אלה לא מקומות שיש בהם שמות של רחובות או מספרי בתים. צריך לעבור מדלת לדלת.

"בתחילה אנחנו רושמים את הילדים במאגר שלנו ואוספים מהם את כל המידע החיוני. בחלק מהמקרים אנחנו עושים פוסטרים עם תמונות של הילדים ותולים אותם ברחבי המדינה; לפעמים אנחנו משתמשים בהודעות רדיו. יש לנו אתר שמרכז את המידע על בני משפחה אבודים במדינות רבות בעולם, familylinks.icrc.org. במקרה של ילדים אנחנו נוהגים בזהירות: לא מציינים את שמם המלא ומפרסמים תמונה ומספר".

פליטים בדרום סודאן
פליטים בדרום סודאןצילום: ALBERT GONZALEZ FARRAN/אי־אף־פי

ננצ'ן אומרת כי לפעמים הנס מתרחש ואנשים מצליחים למצוא אחד את השני. "זה לא קל וזה לוקח זמן. בדרום סודאן מספר האנשים שאיבדו את בני משפחתם גבוה מאוד, אבל זה קורה גם בצ'אד, בניגריה, וקמרון. אם אנחנו מצליחים לאתר קרוב משפחה, אנחנו מטיסים את הילד חזרה לכפר. לאחר שהחזרנו אותו אנחנו תמיד חוזרים לבדוק מה שלומו ולוודא שדברים הסתדרו עבורו ועבור משפחתו".

דיפלומטיה נגד אונס

ננצ'ן פועלת בכמה מישורים: פעילות דיפלומטית להעלאת הנושא בעולם, תיאום בין הגופים השונים שמסייעים לילדים וסיוע למשלחות הצלב האדום בעולם.

מלבד הפעילות בדרום סודאן, הצלב האדום פועל לטובת הילדים גם בקונגו, שבה יש מספר גבוה של ילדים־חיילים, והוא מסייע להם לשוב ולהיות חלק מהקהילה שנאלצו לעזוב. "זהו מצב מורכב, בין השאר בגלל תגובות הקהילה המקומית, בעיקר כלפי ילדות ששהו עם מיליציות חמושות ונאלצו להינשא להם, או עברו התעללות מינית", אומרת ננצ'ן.

הצלב האדום מנהל מגעים עם הקבוצות החמושות, דן עם נציגי המיליציות על שחרור הילדים, מדבר עמם על ההשלכות ומנסה לשכנע אותם לא לגייס ילדים נוספים. "קשה להעריך את השפעת הפעילות שלנו", אומרת ננצ'ן. "התהליכים האלה לוקחים זמן, וצריך לחזור פעמים רבות על המסר. לפעמים רק לארגן פגישה עם מי שעומד בראש מיליציה זה אתגר. לפעמים אפשר לשכנע אותם לשחרר מספר ילדים מוגבל, אבל יש הישגים קטנים שניתן לראות".

פרויקט נוסף של הארגון מתקיים באזור הלחימה באוקראינה. המטרה שלו היא להפוך את השהות של ילדים בבתי הספר לבטוחה יותר. כ–50 בתי ספר וגני ילדים נמצאים באזורי הלחימה באוקראינה, והצלב האדום משפץ את המקלטים ומוודא שיש בהם מים, אור, אוכל ושמיכות, מחזק את החלונות, מדבר עם הלוחמים בשני הצדדים ומוודא שאינם פוגעים במוסדות החינוך או משתמשים בהם, ומעניק עזרה פסיכולוגית למורים ולגננות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker