למרות הרפורמות - מודי אינו רפורמטור

ראש ממשלת הודו הנוכחי אמנם נמרץ יותר מקודמו, אך תדמיתו כידידותי לעסקים נשענת בעיקר על מאמציו לסייע לחברות במקרים פרטניים, ולא על ניסיון אמיתי לייצר פתרונות מערכתיים שיסייעו לפתור את הבעיות המעכבות את הכלכלה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

כשנרנדרה מודי נכנס לתפקידו כראש ממשלת הודו ב-2014, הדעות היו חלוקות בשאלה אם הוא לאומן הינדי בתחפושת של רפורמטור כלכלי, או להפך. נראה ששלוש השנים האחרונות יישבו את הסוגיה הזאת.

נכון, אמנם מודי פנה לרגש הדתי מפעם לפעם ומינה איש דת הינדי בכיר לשר הממונה על המדינה המאוכלסת ביותר, אוטר פרדש. הוא גם הוביל תקופה של האצה בצמיחה - מ-6.4% ב–2013 לשיא של 7.9% ב-2015 - שהפכה את הודו למדינה בעלת הצמיחה המהירה בקרב הכלכלות הגדולות בעולם. הוא קידם רפורמות שהתעכבו במשך שנים, כולל שינוי בחוק פשיטות הרגל והנהגת מע"מ ארצי מאוחד, שהחליף מגוון מסים והיטלים מקומיים. ההשקעות הזרות זינקו (אם כי מרמה נמוכה), והודו, כך אומרים שרי הממשלה, נהפכת סוף־סוף לנמר שהבטיח מודי.

ואולם המצג הזה מתעתע. המס החדש, אף שהוא נחוץ מאוד, הוא מורכב. חוק פשיטות הרגל החדש הוא צעד בכיוון הנכון, אבל דרוש הרבה יותר כדי להחיות את המערכת הפיננסית, שנשלטת בידי בנקים בבעלות הממשלה, שעליהם מכבידות הלוואות בעייתיות. תגובת הממשלה לבעיות כלכליות לוחצות, מהקושי לרכוש קרקעות ועד לחוקי העבודה הנוקשים, היתה להעביר אותן לרמת המדינות. אחת מהרפורמות הגדולות - הביטול המיידי של רוב שטרות הכסף, בניסיון להיאבק בכלכלה השחורה - השיגה את התוצאה ההפוכה כשפגעה בעסקים חוקיים.

אין פלא שהכלכלה ההודית מתחילה להאט. ברבעון הראשון היא צמחה בקצב שנתי של 6.1%, לאט יותר מבתקופה שבה מודי נכנס לתפקיד.

מודי אינו הרפורמטור הגדול שהוא מנסה להיות. הוא אמנם נמרץ יותר מקודמו מנמוהן סינג, אך לא הגה רעיונות גדולים רבים בעצמו. תדמיתו כידידותי לעסקים נשענת בעיקר על מאמציו לסייע לחברות במקרים פרטניים, אך הוא לא יודע לייצר פתרונות מערכתיים שיסייעו לפתור את הבעיות המעכבות את הכלכלה.

הודו לא צריכה רק תחנות כוח וקרקעות, אלא גם שווקים מתפקדים, הון וכוח אדם. ההלוואות לתעשייה פחתו לראשונה זה 20 שנה, ומודי צריך להזרים לשם כך הון לבנקים בבעלות המדינה. הוא גם צריך לפשט את חוקי העבודה, שפוגעים בעובדים, משום שהם מרתיעים חברות מגיוסם באופן רשמי; והממשלה צריכה גם לשפר את רישום הקרקעות.

התנאים הפוליטיים בשלים לרפורמות. ממשלת מודי היא החזקה ביותר מזה עשורים, והאופוזיציה חלשה. יש למדינה גם רוח גבית כלכלית. הודו היא יבואנית גדולה של נפט, שמחירו נמוך. בנוסף, בעוד הזדקנות האוכלוסייה מכבידה על כלכלות במערב ומתחילה לדכא גם את סין, הודו עדיין צעירה. יותר מרבע מהאנשים שיצטרפו לכוח העבודה בעולם עד 2025 יהיו הודים. ולהודו יש עוד הרבה לאן לצמוח: היא הענייה ביותר מבין 20 הכלכלות הגדולות, וצריכה לעקוף את הצמיחה בהן בשנים הבאות.

יש הטוענים כי מודי ממתין לזכייה ברוב בבית העליון של הפרלמנט לפני שייצא ברפורמות גדולות. אם כך הדבר, הוא לא נותן הרבה רמזים למה שהוא מתכנן. למעשה, הוא אפילו לא מראה שרפורמות כלכליות הן בעדיפות עליונה אצלו.

מודי מחזר בזהירות אחר הינדים מיליטנטים לא פחות מאחרי אנשי העסקים. ממשלתו עוררה באחרונה סערה בתעשיית יצוא הבקר כשחוקקה חוקים על רכישות בקר, מתוך כבוד למעמדן של פרות בדת ההינדית. החשש הוא שאם הכלכלה תדעך, מודי ינסה לשמור על פופולריות באמצעות יצירת מתיחויות בתוך האוכלוסייה.

בתקופת מודי התנוון הדיון במדיניות ציבורית, ובמיוחד ביחסים בין קבוצות באוכלוסייה. הלאומנים ההינדים תוקפים את כל מי שמבקר את הממשלה על סטייתה מהמסורת החילונית של הודו, או מתנגד לדיכוי המוסלמים בקשמיר, ובאחת מחברות המדיה שמבקרת את הממשלה היתה באחרונה פשיטה של המשטרה. תומכיו של מודי מציירים אותו כאיש שמצליח למצות את הפוטנציאל של הודו, אך הוא עלול להיזכר בהיסטוריה כמי שהרס את הסיכוי הטוב ביותר שלה לפיתוח מהיר ובר קיימא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker