הצו של טראמפ ישיג את התוצאה ההפוכה: יותר פליטים מוסלמים ייכנסו לארה"ב

פליטים רבים בעלי קרובי משפחה בארה"ב יקבלו אישור להיכנס ולא ייכללו במכסה, בעוד שמהגרים ממדינות אחרות שאינן תומכות טרור לא יוכלו להיכנס

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בבית הלבן, אתמול
טראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: YURI GRIPAS/רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אומר כי ההגבלות החדשות שלו על כניסת מוסלמים לארה"ב נועדו להפוך את ארצו לבטוחה יותר מפני טרור אסלאמי קיצוני, אך צפויות להיות לכך השלכות לא רצויות.

טראמפ מבקש להפחית את מספר הפליטים שנכנסים לארה"ב השנה ל-50 אלף, במקום היעד של 110 אלף שקבע קודמו ברק אובמה. אך מספר הפליטים שנכנסים לארה"ב צפוי דווקא להיות גבוה יותר בסופו של דבר. פסיקה של בית המשפט העליון מהשבוע שעבר קבעה כי פליטים שלהם קשר משפחתי למישהו בארה"ב יוכלו להיכנס, והם לא ייכללו במכסה.

פעילים בתחום ההגירה אומרים כי ליותר ממחצית מהפליטים שמגיעים בכל שנה יש קשרים כאלה, כך שאף שארה"ב עומדת לעבור את המכסה של 50 אלף פליטים, רבים נוספים יוכלו להיכנס אליה גם כשהאיסור יהיה בתוקף. אף שטראמפ כיוון את האיסור נגד מוסלמים, כעת צפויים להישאר בחוץ יותר נוצרים ממוסלמים.

צו ההגירה של טראמפ, המשפיע על אזרחי שש מדינות מוסלמיות נכנס בסוף השבוע לתוקפו. מעתה אזרחי סודאן, סומליה, איראן, תימן, סוריה ולוב שאין להם קשר משפחתי מובהק לאדם או מוסד כלשהו בארה"ב, יתקשו להשיג ויזה וכניסתם למדינה עלולה להיאסר. כמו כן, מעתה למשך 120 יום תאסר כניסת פליטים למדינה. זאת, לאחר שבשבוע שעבר הורה בית המשפט העליון בארה"ב להחזיר לתוקף חלק מצו ההגירה המרוכך של הנשיא טראמפ, שהושעה זמנית על ידי ערכאות משפטיות נמוכות יותר.

טראמפ הוא לא מי שמחליט בסופו של דבר מי ייכנס ומי לא, אלא עובדי מדינה ואנשים שלא בהכרח משתייכים לתומכי טראמפ. אלה יכולים לאפשר כניסה למי שהם סבורים כי יסבול ממצוקה בארץ המוצא שלו – ובמקרה של פליטים שמגיעים מסומליה או סוריה, אלה הרבה אנשים.

לעומת זאת, אלפי פליטים ממדינות אחרות עלולים לא לקבל אישור להיכנס לארה"ב. אם המגמה הנוכחית תימשך, האיסור הזמני על כניסת פליטים עלול לאסור כניסה של יותר אנשים מהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, מיאנמר ואוקראינה, מאשר משש המדינות שאליהן כיוון טראמפ במקור. ארה"ב קיבלה אליה 7,978 פליטים משלוש המדינות האלה במחצית הראשונה של השנה, לעומת 6,883 משש המדינות שטראמפ זיהה כמאיימות על ביטחונה של ארה"ב, לפי נתוני משרד החוץ האמריקאי. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום