כל מה שמריח כמו תחרות לאמזון נדפק: בלו אפרון תומחרה נמוך

חברת משלוחי הארוחות בלו אפרון, שתתחיל להיסחר היום בניו יורק, הורידה את תמחור ההנפקה שלה בשל זהירות המשקיעים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: צילום מסך blueapron.com

כשהחברה האם של סנאפצ'ט יצאה בהנפקה בחודש מארס, המשקיעים עטו על מניות הרשת החברתית הפופולרית, והביאו את שווי החברה ל-34 מיליארד דולר. ארבעה חודשים מאוחר יותר, המשקיעים כבר זהירים יותר – וסטארט-אפ המשלוחים המבטיח בלו אפרון משלם את המחיר.

בלו אפרון, שמספקת משלוחים של מרכיבים מוכנים עם הנחיות לבישול, הורידה את תמחור ההנפקה שלה ל-10 דולר למניה – מתחת לטווח של בין 15 ל-17 דולר שסימנה בשבוע שעבר. במחיר החדש, בלו אפרון מוערכת בשווי של כ-1.9 מיליארד דולר, מתחת להערכת שווי של 2 מיליארד דולר שהעניק לה סבב הגיוסים הפרטי האחרון. היא גייסה 300 מיליון דולר – שליש פחות מכפי שקיוותה בשבוע שעבר לגייס – ותתחיל להיסחר היום בבורסת ניו יורק תחת הסימול APRN.

התמחור הנמוך משקף אווירה חדשה של זהירות בשוק ההנפקות הראשונות. המוסדות הגדולים שקונים מניות בהנפקות ראשונות הנמיכו מחירים והערכות שווי שאפתניות מדי בחודשים האחרונים, מה שהוביל לפחות זינוקים במניות ביום הראשון להנפקה – אך גם פחות נפילות בימים שלאחר מכן.

בלו אפרון מגיעה לשוק בתקופה שבה סטארט-אפים אחרים מעדיפים להימנע ממנו. מספר החברות הציבוריות בארה"ב היה בשנה שעברה נמוך ב-50% בהשוואה ל-20 שנה קודם לכן, לפי נתוני חברת ההשקעות פנתאון. השנה חלה התאוששות מסוימת, ומספר החברות שיצאו בהנפקות עלה לעומת השנה שעברה, שבה נרשם שפל של שבע שנים, לפי רנסנס. בארה"ב לבדה שולש ברבעון הראשון מספר ההנפקות ל-25, והסכום שגויס עד כה השנה הסתכם ב-19.9 מיליארד דולר, מעל לשנה שעברה כולה. ואולם חברות מתמחרות את ההנפקות בצורה שמרנית יותר. מבין 72 הנפקות בעולם השנה, 25% נפלו אל מתחת לטווח התמחור הראשוני, לפי רנסנס.

למשקיעים פוטנציאליים בבלו אפרון היו גם חששות בנוגע לחברה עצמה. תמחור ההנפקה המקורי נחשף ימים ספורים לאחר שאמזון הודיעה על רכישת הול פודס, בעסקה בשווי 13.4 מיליארד דולר שעשויה לחולל מהפך בשוק הקמעוני. מניותיהן של רשתות מרכולים נפלו ביום ההודעה על העסקה.

בלו אפרון, שקיימת חמש שנים, היא החברה הגדולה ביותר בארה"ב שמספקת משלוחים של ערכות עם רכיבים והוראות ברורות כך שגם מי שאינם בשלנים יוכלו להכין בקלות ארוחה. זהו מודל עסקי בעל צמיחה חדה, לפחות במקרה של בלו אפרון, שהמכירות שלה זינקו פי עשרה בין 2014 ל-2016. ואולם החברה מעולם לא היתה רווחית, וההפסדים שלה גדלו בשלוש השנים האחרונות והגיעו בשנה שעברה ל-54.9 מיליון דולר. חלק גדול מההפסדים נובעים מהוצאות שיווק ופרסום כבדות. החברה גם רכשה את אחת מספקיות הבקר העיקריות שלה כדי לבטל את הצורך בתיווך ולקצץ עלויות.

בנוסף, ישנם ספקות לגבי נאמנות הלקוחות לבלו אפרון. כ-60% מהמינויים החדשים עוזבים אחרי שישה חודשים, לפי הערכה של חברת המחקר S3, והתחרות מצד שירותים דומים אחרים גוברת. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker