פלוג: החדשנות מוגבלת באופן בלעדי להיי-טק

נגידת בנק ישראל מנחה פאנל בוועידה של הבנק המרכזי של אירופה בפורטוגל. נגיד הבנק המרכזי של בריטניה רמז שייתכן שהריבית בבריטניה תעלה בקרוב - והליש"ט הגיבה בזינוק

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרנית פלוג, היום בוועידה בפורטוגל
ישראל פישר

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל, הנחתה היום פאנל בוועידת הבנק המרכזי של אירופה שפורטוגל. בפתח דבריה, הדגישה פלוג את תעשיית הסטארט-אפ הישראלית ואת יתרונות החדשנות לכלכלת ישראל ופירטה את הגורמים שמובילים לפריחת ההיי-טק בישראל: "הכרח הוא המקור לחדשנות", אמרה פלוג והוסיפה כי גם אלמנט תרבותי כמו "חוצפה" משמשים כמנוע לתעשייה.

"ניתן לתאר את ישראל ככלכלה כפולה", אמרה וציינה שמעבר להיי-טק יש חלקים רבים בכלכלה שמאופיינים בפרודוקטיביות נמוכה וכי עובדי ההיי-טק מהווים רק 10% מכלל שוק התעסוקה. לדבריה, תחומים אחרים בכלכלה לא מערבים חדשנות וכי השפעות החדשנות מוגבלות בעיקר להיי-טק – מה שגורם לאי שוויון גדול בהכנסות בישראל. "רוב 90% מהעובדים הנותרים הם בעלי פרודוקטיביות נמוכה, הכשרות מוגבלות ושכר נמוך", אמרה. לדבריה, יש צורך לטפל בשילוב בין התחומים כדי שישראל תוכל ליהנות מצמיחה מכלילה.

פלוג הנחתה פאנל בוועידה שערך הבנק המרכזי של אירופה (ECB) בליסבון, שבו השתתפו מריו דראגי, נשיא ECB, מארק קרני, נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, הארוהיקו קורודה, נגיד הבנק המרכזי של יפן וסטיבן פולוז, נגיד הבנק המרכזי של קנדה.

דראגי התייחס בתחילה לירידה בפרודוקטיביות באירופה בעקבות המשבר, ואמר כי הוא צופה עלייה בפרודוקטיביות בקרוב עם התחזקות כלכלת גוש היורו. הוא אמר גם כי "יש צורך בעירוב החדשנות בכלכלה", והסכים עם פלוג כי יש צורך בתמיכה במגזר היי-טק. "כדי להגיע לשם צריך מדיניות שתומכת ביזמות פרטית ותרבות שפתוחה לזה".

"שילוב, לפחות מהצד האירופי, עשוי להיות קל יותר. גידול בפרודוקטיביות נובע באירופה יותר משילוב תעשיות מאשר חדשנות", אמר דראגי. הוא אמר כי צריכה להיות גם מוביליות תעסוקתית בין תעשיות, כי אחרת עלייה בפרודוקטיביות עשויה להוביל לעלייה באבטלה.

קרני התייחס בעיקר לתחום ההשקעות בבריטניה ואמר כי ההתאוששות החלשה בהשקעות נובעת מההתאוששות הכלכלית המגומגמת אחרי המיתון האחרון בבריטניה – וזה עשוי לפגוע בחדשנות. הוא התייחס גם לחוסר הוודאות הגאופוליטי והכלכלי בשנים האחרונות, ובבריטניה בפרט. לדבריו, בבריטניה קיים שילוב קבוע יותר בין התעשיות, אך המוביליות התעסוקתית – או המעבר של עובדים בין תעשיות שונות – עדיין נמוך מדי גם בבריטניה ומקבלי ההחלטות בממלכה צריכים לטפל בנושא.

"לפני משאל העם התייחסנו לאופן שבו נפעל אחרי הברקזיט וחזינו כי היציאה תשפיע על שער הליש"ט, ולכן אי אפשר שהמדיניות המוניטרית תפעל באופן אוטומטי. הברקזיט משמש נסיבות יוצאות דופן וזה יכול לפגוע בשכר הריאלי, ואנחנו צופים שבתקופה של צמיחה חלשה יותר תוביל לכך שהאינפלציה תהיה גבוהה מהצפוי... הבהרנו שתהיה לנו סבלנות מוגבלת לאינפלציה גבוהה", אמר קרני. הוא אמר שתהיה מחלוקת לגבי מועד העלאת הריבית ו"עדיין מוקדם מדי לקבוע מה תהיה ההאטה בצמיחה ואיך השחיקה בשכר הריאלי תשפיע על הכלכלה, ולכן צריך להשאיר בקרוב את המדיניות במצבה הנוכחי". כלומר, לפי קרני לא צפויה בקרוב העלאת ריבית בבריטניה, לפחות עד שתתבהר התמונה בנוגע למשא ומתן שמנהלת בריטניה על היציאה מהאיחוד האירופי. אך בדבריו אמר קרני כי ייתכן שבקרוב הדברים יתבהרו ויהיה צורך להעלות את הריבית.

קורודה התייחס לרווחי החברות הגבוהים יחסית ביפן, אך לירידה בהשקעות ביחס להכנסות של התאגידים במדינה. הוא אמר שהבנק המרכזי ביפן יהיה זהיר בנוגע להעלאת הריבית, שנמצאת בשפל של מינוס 0.3%. הוא אמר שלחברות ביפן "אין עדיין ביטחון מספק" בביצועי הכלכלה, ולכן הן לא מעלות את השכר לעובדים – מה שגורם ללחצים דפלציוניים במדינה. לדבריו, המדיניות המרחיבה של הבנק המרכזי עשויה לתמוך בפרודוקטיביות ביפן ובעלייה בהשתתפות בשוק התעסוקה – בעיקר בקרב נשים, כדי שהצמיחה במדינה תהיה מכלילה.

"מדיניות ההרחבה הכמותית נועדה לשנות את הלך הרוח הדפלציוני בציבור", אמר והוסיף כי התוכנית עבדה בשיתוף פעולה עם התוכנית הכלכלית הממשלתית. אבל הוא אמר שלמרות שיש שיפור ועלייה מסוימת במחירים, המצב עדיין אינו מספק.

פולוז התייחס לתפקידם של נגידי הבנקים המרכזיים בוועידות כגון אלה שבהן נערך הפאנל. לדבריו "מדובר בעיקר בבמה להחלפת רעיונות". הוא שאל איך מקבלי ההחלטות יכולים באמת להניע מהלכים משותפים שייטיבו עם הכלכלה העולמית. לדבריו, יש להניע את המדיניות המוניטרית  מטיפול טכני בכלכלה לטיפול רחב יותר. הוא התייחס לתפקידם של מקבלי ההחלטות לקראת השינויים הצפויים בשוק התעסוקה בשל המעבר לאוטומציה ורובוטים שיחליפו עובדים רבים. לדבריו, שיתוף פעולה יכול לגדר את הסיכונים הכרוכים בכך.

פלוג הגיבה בחיוך לדברים ואמרה: "מדבריך משתמע שאם נעבוד בצורה פחות מכנית – הסכנה שרובוטים יחליפו אותנו פחותה".

דראגי התייחס לשאלה מהקהל ואמר שתמיד היו טעויות במדידות של נתונים וכי אנחנו נמצאים בתקופת מעבר וכי הטכנולוגיה תאפשר שימוש בנתונים טובים יותר, אבל אי אפשר עדיין לשנות את מסגרת העבודה של המדיניות המוניטרית בהתבסס על שיטות המדידה החדשות והנתונים הברורים יותר שקיימים כיום.

משתתף מהקהל שאל אם יכול להיות שהבנק הפדרלי מגזים בתחזיות האינפלציה - ולכן מעלה מהר מדי את הריבית. דראגי התייחס לשאלה ואמר: "הוא לא הבנק היחיד שמגזים בתחזיות האינפלציה".

הוועידה של ECB עוררה כותרות רבות אחרי שדראגי הוביל לעלייה חדה בשער היורו כשרמז על שינוי כיוון אפשרי של מדיניות ECB מתמריצים להידוק. אחרי ששער היורו עלה בחדות, הוציא הבנק המרכזי של אירופה הודעה שבה נטען שדבריו של דראגי לא הובנו כהלכה.

דראגי אמר בנאומו בוועידה ביום שלישי כי: "הכוחות הדפלציוניים הוחלפו בכוחות רפלציוניים (הנעת המשג באמצעות הזרמת תקציבים והורדת מסים; י"פ). ואולם בכירים במערכת המוניטרית באירופה אמרו כי נאומו של דראגי נועד לעמוד על האיזון בין החוזקה הכלכלית של מדינות גוש היורו לבין הצורך בהמשך התמיכה המוניטרית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker