"מנסים לחסל אותנו": שלושה עיתונאים ב-CNN התפטרו בעקבות ידיעה על טראמפ

רשת החדשות הורידה ידיעה על קשר בין מקורב של טראמפ לקרן רוסית. טראמפ ודובריו לא הסתירו את שמחתם

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד טראמפ. גולן מגנה אמירות כמו 'גראב דם ביי דה פוסי'צילום: אנדרו הרניק / אי-פי
ניו יורק טיימס

בחדר החדשות של CNN, זה נקרא הטריאד: מערכת פנימית בת שלושה חלקים שנועדה לוודא כי דיווח רגיש של עיתונאי הרשת יתפרסם ללא דופי. אבל בשבוע שעבר הטריאד איכזב, וביום שלישי התוצאות הורגשו ברחבי תעשיית החדשות ובמסדרונות הבית הלבן.  

הרשת נאלצה להתנצל לאחר שחזרה בה מהסיפור שפורסם באתר שלה, לפיו בנק רוסי המקושר למקורב של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ היה תחת חקירה של הסנאט. שלושה עיתונאים בכירים של הרשת התפטרו.

אבל ההודאה באשמה לא מנעה מטראמפ ותומכיו לגנות את CNN ולטעון שהמקרה מוכיח כי גופי חדשות מעלילים עלילות על הממשל. טראמפ צייץ בטוויטר: "CNN נתפסו בחדשות מזויפות. מה עם כל שאר הסיפורים המזויפים שלהם?"

אחר הצהריים, סגנית דובר הבית הלבן שרה האקבי סנדרס, התראיינה לטלוויזיה וגערה בכתבי הבית הלבן על הסיפור, ואפילו דחקה באמריקאים לראות סרטון שצולם על ידי האקטיביסט הימני השנוי במחלוקת ג'יימס אוקפי, שמראה מפיק זוטר ב-CNN מעביר ביקורת על הרשת.

גופי חדשות מפרסמים תיקונים לידיעות כדבר שבשגרה, ולפעמים גם חוזרים בהם מסיפורים. כמה עיתונאים שיבחו את CNN ביום שלישי על כך שהרשת לקחה אחריות על הסיפור.

תגובתו של טראמפ ביום שלישי הדגישה את מעמדה של CNN כאויבת מושבעת של הנשיא, שטוען כי הרשת ניסתה באופן לא הוגן לקשר אותו לניסיונות של רוסיה להתערב בבחירות בארה"ב – והדגישה את היחסים המתוחים בין התקשורת לממשל, שחסם את הגישה שהיתה לה לבית הלבן בעבר, ותייג אותה כ"מפלגת אופוזיציה".  

"אנשים מנסים לתקוף אותנו, לחסל אותנו", אמר אתמול נשיא CNN ג'פרי צוקר בשיחת ועידה של אנשי חדר החדשות אתמול בבוקר, לפי עובד של הרשת ששמע את השיחה וביקש לשמור על אנונימיות. "המוניטין שלנו הוא הכל; הוא המטבע שלנו, ולכן אנחנו פועלים לפי נהלים מסוימים", אמר צוקר. "אם אתה לא מבצע אותם, אתה לא עובד פה, נקודה".

הנהלים האלה לא בוצעו כהלכה בשבוע שעבר, לפי כמה אנשים שעובדים ברשת. המאמר, שפורסם על ידי העיתונאי הוותיק תומאס פרנק, קישר את אנטוני סקרמוצ'י, מנהל קרן גידור ומקורבו של טראמפ, לקרן השקעות רוסית שכביכול נמצאת בחקירת ועדת המודיעין של הסנאט. הדיווח נזקף לזכות מקור אנונימי.  

מערכת הטריאד היתה אמורה להיכנס לפעולה, עם ביקורות של עורכי דין, מחלקת הסטנדרטים והפרקטיקה וצוות עורכים שמכונה "השורה", שבודק עובדות ומאשר מקורות אנונימיים. אבל כמה בכירים ברשת נתפסו לא מוכנים כאשר הסיפור הופיע באתר, מה שמעיד כי הסיפור לא קיבל את האישורים הדרושים.

הרשת לא פירטה אילו חלקים בסיפור היו לא נכונים, רק אמרה כי הסיפור לא עמדה בסטנדרטים של העריכה ב-CNN. 

הכתבה המלאה בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker