למה התעלפו מאות עובדים של נייקי, פומה ואסיקס?

בשלושה ימים בנובמבר התמוטטו 360 נשים במפעלים בקמבודיה, כתוצאה משילוב של שעות ארוכות, תשישות, רעב, וחום של 37 מעלות בתוך המפעל; אבל הגורם להתעלפויות ההמוניות אינו בהכרח פיזיולוגי, לטענת מומחה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ינואר 2011 - מפעל לחולצות גברים בפנום פןצילום: בלומברג

נשים שעובדות במפעלים בקמבודיה, המייצרים עבור כמה מהשמות הגדולים בעולם ציוד ספורט, סובלות ממכות התעלפויות חוזרות ונשנות הקשורות לתנאי העבודה.

במהלך השנה האחרונה אושפזו יותר מ-500 עובדות בארבעה מפעלים המייצרים עבור נייקי, פומה, אסיקס ותאגיד VF. בשלושה ימים בנובמבר התמוטטו 360 עובדות. החברות אישרו את האירוע, שהפך לחלק מתבנית התעלפויות שמאפיינת זה שנים את תעשיית הטקסטיל בקמבודיה, שבה 600 אלף עובדים, רובם הגדול נשים.

ה"אובזרבר" שבבעלות גרדיאן וקבוצת התקשורת הדנית דנווטש ראיינה עובדים, איגודים, רופאים, ארגוני צדקה ופקידי ממשל בתעשיית הטקסטיל במדינה, שב-2015 גילגלה 5.7 מיליארד דולר.

צילום: בלומברג

הנשים שהתעלפו עבדו 10 שעות ביום, שישה ימים בשבוע, ודיווחו על תחושות תשישות ורעב. בשלושה מפעלים שרר חום גבוה של 37 מעלות. בניגוד לשכנה וייטנאם, שבה לטמפרטורות אסור להיות מעל 32 במפעלים, בקמבודיה אין הגבלה, אף שהטמפרטורות מגיעות לרמות מאוד גבוהות, הגורמות לקשיים עבור עובדים.

לפי האיגודים, חוזים לטווח קצר - השכיחים בשלושה מהמפעלים - היוו גם הם גורם מפתח ללחץ ותשישות.

שכר המינימום החודשי בקמבודיה הוא 120 ליש"ט, כששתי שעות נוספות ביום מעניקות תוספת של בין 150-190 ליש"ט, תלוי במפעל. השכר משתנה, אבל אף אחד מארבעת המפעלים לא משלם "שכר מחייה", שבקמבודיה עומד על 300 ליש"ט בחודש, לפי איגוד העובדים Floor Wage הפועל ברחבי אסיה.

הסוציולוג הרפואי רוברט ברתולומיאו, שחקר התעלפויות המוניות, משווה את האירועים בקמבודיה לתופעות דומות במאה ה-19 בבריטניה, כשאנשים עבדו שעות ארוכות בתנאים לא בטיחותיים. "הסיבה להתעלפויות האלה אינה כל כך פיזית, אלא פסיכולוגית, אבל בצורה של מחלה פסיכוגנית המונית", אמר לגרדיאן. "לספק לעובדות תזונה טובה יותר היא דבר ראוי וטוב, אבל צריכה להיעשות כאן רפורמה מקיפה בכל הנוגע לשעות ארוכות, תנאים מלחיצים ושכר עלוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker