הכירו את הצעירים שמחפשים עבודה אחת לכל החיים

בעוד בעולם המערבי בני דור המילניום רק מדלגים בין מקומות עבודה, הצעירים ביפן מחפשים בעיקר ביטחון תעסוקתי – ואין להם בעיה להישאר באותו מקום כל החיים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: Shizuo Kambayashi/אי־פי

בני דור המילניום ביפן לא מעוניינים לקפוץ ממקום עבודה אחד לשני, כפי שנהוג בקרב מקביליהם בעולם המערבי. הצעירים היפנים רוצים יציבות. נתון זה בולט במיוחד על רקע הניסיונות של הבנק המרכזי של יפן לעורר את כלכלת המדינה.

מבחינות מסוימות, הצעירים ביפן נהנים ממצב טוב במיוחד של שוק התעסוקה, עם שיעור אבטלה של 2.8% - שפל של שני עשורים. כמו כן נרשמת עלייה במשרות נחשקות קבועות. בשנה שעברה, רק 6.9% מבני 25-34 החליפו מקום עבודה.

וזו בעיה עבור הבנק המרכזי במדינה, שמנסה להעלות את האינפלציה והצמיחה באמצעות צעדים מוניטריים ותמריצים חסרי תקדים. הבנק עדיין ממתין לראות נתונים שמצביעים על עלייה בשכר, כדי שיוכל לעלות את מדד המחירים. לפי דו"ח של קרן המטבע הבינלאומית שפורסם השבוע, מעבר נמוך של עובדים בין מקומות עבודה והעדפה ברורה של ביטחון תעסוקתי, מהווים מכשול משמעותי עבור יפן.

מיזוקי ימאדה, 23, מתמצתת את החשיבה שמתסכלת את מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי של יפן. כשהיא חיפשה עבודה, יציבות היתה עבורה החלק החשוב ביותר. היא החלה לעבוד בבנק גדול, ולדבריה היא מתכננת להמשיך לעבוד שם עד שתצא לגמלאות.

"התחלתי לחשוב על זה אחרי שהתחלתי את התיכון", מספרת ימאדה. "הייתי בבית ספר שהתמקד בהשכלה גבוהה, אז חינכו אותנו ללמוד, ללכת לאוניברסיטה ולמצוא עבודה".

שיעור עזיבת מקומות העבודה ביפן הוא חצי מזה שבארה"ב. הצעירים ביפן משתדלים להימנע מסיכונים אפילו יותר בכל מה שנוגע למצבם התעסוקתי. לפי סקר שפורסם בספטמבר על ידי המכון היפני למדיניות והכשרה לעבודה, מבין הצעירים ביפן בשנות ה-20 לחייהם, 55% הסכימו עם הרעיון שהם יעבדו כל חייהם בחברה אחת, לעומת 34% ב-2004. כמעט תשעה מכל עשרה אמרו שהם תומכים ברעיון של מקום עבודה לכל החיים, לעומת 65% ב-2004.

מסאטו גונג'י, עוזר מחקר במכון, אומר שצריך להאשים במצב את שני העשורים האחרונים, שבהם כלכלת יפן דישדשה. "מאז שהם נולדו הם חוו רק תנאים כלכליים גרועים", אמר גונג'י על הצעירים. "גם אם הכלכלה תשתפר עכשיו, הם לא באמת יוכלו להרגיש את ההתאוששות".

לפי ריצ'רד קינג, מנהל בכיר בסוכנות גיוס העובדים מייקל פייג' בטוקיו, הצעירים בסין "לא חוו האטה או מיתון ולכן העובדים לא מפחדים, ואם הם רואים שהעבודה שהם התחילו לא מסתדרת להם, יש עוד המון הזדמנויות בחוץ".

כדאי גם להבהיר שביפן קיימים סיכונים רבים בהחלפת מקום עבודה. חברות רבות לא מעוניינות להעסיק עובדים באמצע חייהם המקצועיים, ולכן אם מישהו מאבד את עבודתו, הוא עשוי לעבוד כל חייו בעבודות זמניות בעלות שכר נמוך יותר.

"אם זה לא מצליח, אתה יכול לאבד הכל", אומרת ימאדה. "אני אפילו לא יודעת עדיין מה מרווח הטעות שלי בעבודה".

אבל הדבקות בביטחון עשויה לסמן גם החמצה של הזדמנויות ותוספות שכר. עובדים צעירים שמחליפים עבודות לעתים קרובות נהנים מהעלייה בשכר שלהם, בעוד שעובדים מבוגרים יותר, הנחשבים לעובדים קבועים, מדווחים דווקא על קיצוצי שכר.

לפי קינג, ההשפעה בולטת יותר בטווח הארוך. "לפעמים אני פוגש אנשים שעובדים באותה חברה 15 או 20 שנה. העמיתים שלהם החליפו מקום כמה פעמים בזמן הזה. הם ככל הנראה למדו באותה אוניברסיטה, אבל הם מרוויחים הרבה יותר מהם".

לטטאטושי סקאי, 22, אין בעיה עם זה. השנה הוא החל לעבוד בחברת ייעוץ ולדבריו, בראש סדר העדיפויות שלו ישנם דברים אחרים מלבד העלאה בשכר. הוא לא ממש מעוניין להחליף מקומות עבודה. "כשאני חושב על העתיד שלי, הציפיות לא גבוהות במיוחד", הוא אומר. "אני עובד, אתחתן, אביא ילדים ובסוף אבלה עם הנכדים שלי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker