חברות אנרגיה מערביות מעוניינות לרכוש נכסים של חברת הנפט הרוסית פושטת הרגל יוקוס

בין המתעניינות: שברון האמריקאית, Eni ו-Enel האיטלקיות, דיווחה סוכנות אי.פי

TheMarker digital

ענקית הנפט האמריקאית שברון (סימול CVX) מעונינת לרכוש את חלק מנכסי חברת הנפט הרוסית פושטת הרגל יוקוס - ביטוי להתגברות התחרות הגלובלית על עתודות הנפט והגז הטבעי בעולם. "כונס הנכסים של יוקוס קיבל פניות לגבי רכישת נכסים מסוימים של החברה מצד מספר חברות רב-לאומיות גדולות, בהן ענקית הנפט שברון", נמסר ממשרד הממונה על פשיטת הרגל של יוקוס, דיווחה סוכנות הידיעות אי.פי.

חטיבת הייצור העיקרית של יוקוס, יוגנסקנפטגז, נרכשה כבר לפני שלוש שנים על ידי חברת הנפט הממשלתית של רוסיה, רוזנפט, במסגרת מכרז, שהיו שטענו כי נתפר על ידי ממשלת רוסיה. כעת נערך הממונה על פשיטת הרגל של יוקוס למכירת חטיבות ייצור נוספים עם תפוקה של כ-470 אלף חביות נפט ליום, כמו גם שני בתי זיקוק. רוזנפט, שהפכה ליצרנית הנפט השלישית בגודלה ברוסיה בעקבות רכישת יוגנסקנפטגז, וגזפרום, מונופול הגז הטבעי הממשלתי של רוסיה, צפויות למלא תפקיד מרכזי גם במכרז הנוכחי של נכסי יוקוס. שברון האמריקאית, אינה חברת האנרגיה המערבית היחידה שמגלה עניין ברכישת נכסי יוקוס, וחברות האנרגיה האיטלקיות Eni ו-Enel אף מתכוונות להתמודד במכרז ביחד עם שותפתן הרוסית ESN, דיווחה סוכנות הידיעות דאו ג'ונס.

פשיטת הרגל של יוקוס בקיץ שעבר הוכרזה לאחר שנושיה טענו כי החברה אינה יכולה להמשיך להתקיים כישות עצמאית ולשלם את יתרת חובותיה. כלל החובות של יוקוס לנושים הסתכמו באותה עת ביותר מ-25 מיליארד דולר. הנושה הגדול ביותר של יוקוס, שבשיאה היתה שווה 40 מיליארד דולר, הן רשויות המס של רוסיה, עם יותר ממחצית מהחובות.

פשיטת הרגל של יוקוס הביאה לקיצה סאגה בת שלוש שנים, במסגרתה נכלא מייסד החברה מיכאיל חודורקובסקי בסיביר בגין עברות מס והונאה, וחטיבת הנפט הגדולה ביותר של החברה הולאמה. בעל מניות גדול נוסף של יוקוס, פלטון לבדב, אף הוא כלוא ברוסיה, ואילו בעל מניות נוסף, לאוניד נבזלין, מצא מקלט בישראל.

חקירה ההונאה נגד חודורקובסקי, המרצה עונש מאסר של תשע שנים במחנה עבודה סיבירי, וחקירת המס של יוקוס החלו ב-2003. הקרמלין הציג את החקירות כמאבק בשחיתות בתאגיד הענק. ואולם, רבים ראו בחקירות התנכלות מצד ממשלת פוטין, על רקע תמיכתו של חודורקובסקי במתנגדי פוטין, וניסיון להעניק לגיטימציה להשתלטות הממשלה על חטיבת הנפט העיקרית של יוקוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker